Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
gingie umflata pe interior
04-12-2012, 10:57 AM
gingie umflata pe interior
Buna. Am o masea care a tot fost reconstruita de-a lungul anilor, ultima data acum doi ani si care s-a rupt din nou anul trecut, ramanand in picioare un singur perete. N-am reusit sa ajung la dentist fiind plecata din tara. Duminica trecuta am muscat dintr-o bruscheta tare, m-a durut foarte putin, suportabil si abia dupa vreo 5 zile am realizat ca gingia e umflata pe interior.Am fost la farmacie duminica asta sa intreb daca-i nevoie de antibiotic inainte sa ajung la dentist, stiind ca daca-i infectie medicul nu-mi poate lucra acolo.Farmacista a spus ca nu-i nevoie de antibiotic si mi-a dat Hexoral, pe care-l aplic de 3 zile si n-are nici un efect.Sunt putin derutata pentru ca pana acum, de cate ori se umfla maseaua, se vedea la nivelul obrazului, acum nu simt nici discomfort si umflatura-i pe interior.Ce ma sfatuiti sa fac?Multumesc.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-12-2012, 04:07 PM
RE: gingie umflata pe interior
Foloseste un gel numit Parodium cu care ungi usor gingia inflamata. Trebuie sa mergi la stomatolog pentru a rezolva problema. Ori extractie ori reconstituire pe pivot daca radacinile sunt ok si inserarea pivotului este posibila.
Nu mai manca pe partea inflamata si aplica intre gingie si falca jumatati de felii de portocala cu partea fara pielita spre gingia inflamata.
Sanatate
 Mulţumiri acordate de: alynutza79
20-12-2012, 09:27 PM
si eu am de aproape trei luni de zile gingia umflata de la dintele de sus din dreapta..am luat antibiotice cam ap 2 saptamani..dar nici in ziua de azi nu mi-a trecut....mai mult si mai mult e vina mea ptr k sa umflat..deoarece apasasem eu cu degetul sa vad daca ma doare, asa prosteste si a doua zi era umflata sad
21-12-2012, 01:05 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-12-2012 01:05 AM de SoulHealer.)
Ar trebui sa mergi la stomatolog. Poate ai tartru pe dinti si acesta intretine inflamatia. Risti sa faci o parodontita marginala si sa ai probleme mai mari ulterior. Mi-a placut chestia cu "dintele de sus din dreapta". Doar unul mai ai?! happy
17-01-2017, 04:50 PM
cea mai buna solutie este de a merge la stomatolog, darr cand apare durerea sambata si nu ai ce face .... incercati gargara cu trachisan. m-a ajutat cateva zile inainte de a putea ajunge la medic. sanatate va doresc fara dureri de masea!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)