Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
fisura anala
26-02-2013, 04:40 PM
fisura anala
Buna ziua.
O sa incep prin a va spune ca cea mai groaznica durere este durerea in fund si-o spun la modul cel mai serios! Consider ca pana si nasterea bebelusului meu a fost mai suportabila decat durerile astea care le am eu in fund (asta pt ca nu-mi ajungea taietura aia inca dureroasa de la epiziotomie).
Am o fisura anala. Am fost la chirurgie si m-am tot plimbat pe la spital vreo luna; tratamentul a fost procto-glivenol-supozitoare (asta pt ca alaptez, iar medicul meu a spus ca nu are altceva ce sa-mi dea), bai de sezut cu musetel si regim alimentar cu fibre. O perioada, desi sunt constipata, am iesit bine afara, fara durere; acum de vreo 2-3 zile ies cu sange si cu niste dureri infernale.
Sunt disperata si nu stiu ce sa fac sa ma vindec. Am aproape 4 luni de la nastere sii inca nu-s recuperata crying Uneori mi se pare ca n-am sa mai fiu niciodata intreaga si sanatoasa, Am tot citit pe internet despre fisuri si sunt "voci" care spun ca nu se vindeca decat prin operatie. Ba chiar am urmarit pe youtube operatia "live" si m-am ingrozit si mai tare cand ma gandesc ca as putea ajunge si eu la operatie. Nu stiu ce sa incerc ca sa-mi treaca. Am inceput din nou cu supozitoarele, dar vad ca trece un timp si-apoi fisura reapare.
Un sfat va rog sad sau macar o vorba buna ca o data si-o dat voi fi bine sad
Va multumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
26-02-2013, 05:12 PM
RE: fisura anala
Trebuie sa te concentrezi asupra unui regim alimentar care sa impiedice constipatia. Asta presupune ca la masa de dimineata sa consumi lapte sau iaurt cu cereale integrale, sa eviti cafeaua, mezelurile, orezul, mancarurile foarte grase si fripturile la gratar. Foloseste un unguent local cu alifie de galbenele cu propolis, care este un bun emolient si diminueaza efectul unui scaun mai tare. Si supozitoarele cu glicerina pe care le folosesti probabil, sunt bune. N-ar strica sa mergi la un proctolog/chirurg, pentru evaluarea situatiei, inclusiv prin endoscopie, pentru ca o solutie chirurgicala este de multe ori necesara. Nu este o operatie asa de complicata, iar tratamentul cu isosorbit dinitrat de dupa, va asigura recuperarea si refacerea totala.
Sanatate,
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)