Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
fetita 4 ani nu vrea sa faca treaba mare
09-12-2013, 02:29 PM
Sad fetita 4 ani nu vrea sa faca treaba mare
Copilul meu nu vrea sa faca caca se tine cate 3-4 zile,pana acum daca ii puneam pampers facea daca nu,se tinea pana-i puneam,dar de un timp nici in pampers nu mai face,de olita si wc nici nu vrea sa auda.ma rog tot timpul de ea, nu inteleg de ce se tine,o vad ca se tine pt ca da gaze si-mi dau seama ca-i vine sa faca...mi-e frica sa nu ramana cu vre-o problema pe viitor.mi-e mila de ea ca dupa 3-4 zile cand cred ca nu mai poate face in pampers,dar se chinuie f tare si spune ca o doare,uneori mai iese si cu sange.va rog sa ma ajutati,nu stiu cum sa mai procedez,am incercat toate lucrurile posibile pt a o convinge,dar nimic nu da rezultat.sad
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2013, 02:50 PM
RE: fetita 4 ani nu vrea sa faca treaba mare
Sunt destul de multe cazuri asemanatoare si acest lucru se datoreaza faptului ca nu ati invatat-o la olita cand trebuia si mai ales cum trebuia! Este foarte probabil ca si constipatia sa fie o cauza a refuzului de a face datorita durerii resimtite. Asadar, repulsia si durerea sunt cei doi factori pe care trebuie sa ii eliminati. Pentru constipatie discutati cu medicul pediatru pentru investigatii suplimentare si un regim alimentar adecvat. Pentru celalalt aspect, trebuie fie sa ii cumparati o olita muzicala de exemplu, sau un reductor de scaun de WC-eu cat mai frumos colorat, sa stati cu ea mult timp acolo si sa ii povestiti cat de bine este sa elimine toxinele din organism, cat rau ii fac acestea daca nu le elimina (lucru de altfel perfect adevarat! ) Trebuie un pic de rabdare si tact pedagogic pentru a recupera timpul pierdut pana acum pentru a-i crea aceasta obisnuinta. happy
Succes!
09-12-2013, 03:06 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2013 03:07 PM de SoulHealer.)
multumesc mult de sfaturi big hug
09-12-2013, 03:22 PM
Arata-i ca altii copii mai mici ca ea fac la olita. Pune-i filme sau desene (arata-i pe calculator, derulezi fix la scena aia), de exemplu in Look who's talking too un copil ii explica altui copil despre wc happy) E chiar haios cand parintii incearca sa-l convinga
10-12-2013, 10:45 AM
Trebuie sa iti dai seama daca fetita ta intr-adevar se tine sau chiar nu poate face din cauza constipatiei.Pentru asta va trebui sa mergi cu ea la pediatru.Pentru a elimina constipatia trebuie sa urmezi sfaturile pe care ti le va da medicul si pe langa asta nu strica daca ii adaugi in dieta mai multe lichide,la pranz sa manance ciorba,sa ii dai alimente purgative(rosii,prune uscate,cat mai multe legume).
Ca sa o convingi sa faca la olita,pe langa sfaturile date mai sus de SoulHear care sunt foarte bune,iti mai dau si eu inca 2 idei.
Primul este modul in care bunica mea si-a invatat nepotii sa faca la olita:iei o papusa/ursulet,orice jucarie ii place fetei tale si o asezi pe olita sau pe colacul de wc special pt copii.Dupa un timp spui ca papusa a facut treaba mare,o lauzi si spui ca este cuminte.In acest fel o determini si pe fetita ta sa isi faca treaba pentru a primi laude.
A 2-a idee este de la mama mea:te duci la baie cu fata,tu te asezi pe wc(fara sa faci nimic),iar pe ea o pui pe olita.Tu nu faci treaba mare,dar ei ii spui ca faci si ca te simti bine dupa.Urmandu-ti exemplul o vei determina si pe ea sa faca.

Numai bine!
 Mulţumiri acordate de: gaby
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)