Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
evidenta psihiatrie
02-10-2019, 07:58 PM
evidenta psihiatrie
Nu stiu ce raspuns sa ii dau unei colege care urmeaza sa dea rezi.
In urma cu 2 ani a fost luata in evidenta unei clinici de psihiatrie pentru sindrom anxios-depresiv. A facut 1-2 vizite la acel medic, apoi a renuntat la a mai merge, a lua tratamentul si si-a vazut de viata. Ideea este ca pentru a se inscrie la examen are nevoie de un certificat in care se vor trece 2 consulturi: unul de medicina interna si altul de psihiatrie. Aceste controale reprezinta practic o declaratie pe proprie raspundere in care semnezi daca esti sau nu in evidenta cu boli psihice sau la un medic psihiatru si apoi medicul respectiv isi da acceptul. Ce vreau sa va intreb este: poate spune ca nu mai este in evidenta la psihiatrie avand in vedere ca au trecut 2 ani de cand nu a mai mers acolo si nici nu mai are acele probleme? In evidenta acelei clinici va ramane mereu sau se sterge automat dupa cateva luni in care nu s-a prezentat (am auzit si varianta aceasta)?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
02-10-2019, 09:02 PM
RE: evidenta psihiatrie
Nu cred ca un sindrom anxios-depresiv poate fi considerat o boala psihica cu-adevarat (cum sunt psihozele de ex.). Este doar o nevroza vindecabila. Cu totii avem in viata astfel de episoade si le depasim prim tratament sau trec ele de la sine. Sa discute cu medicul psihiatru la care a fost, legat de inregistrarea cazului ei. Personal nu cred ca exista o astfel de inregistrare in jurnalul electronic al pacientului.
 Mulţumiri acordate de: Adelina02
06-10-2019, 08:52 AM
RE: evidenta psihiatrie
Multumesc! A fost la medic si a spus ca daca nu a mai mers, este stearsa automat din baza de date dupa 3 luni de neprezentare.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)