Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
durere hipocondru dreapta si alte simptome
06-10-2018, 06:07 PM
durere hipocondru dreapta si alte simptome
Salutare,

scriu si aici nu ca nu as mai fi scris pe alte formuri sau sa ma duc la N medici pana acum in speranta ca poate cineva are vreo idee pt patimile mele.

Din 2014 ma confrunt cu niste simptome pe care le am aproape zilnic si pt care aparent nu exista explicatie si automat vreun tratament. Simptomele sunt urmatoarele:

- durere in hipocondru drept subcostal
- dureri de cap bilaterale la tample, ochi rosii
- stare de oboseala si epuizare
- senzatie de globus (precizez ca am o oarecare esofagita granulara cronica posibil de la fumat nsa fara sa exgarez cu acest viciu de altfel am si avut o perioada de 6 luni cand nu am fumat si nu am observat imbunatatiri)

Tinand cont ca acestea sunt zilnice calitatea vietii a scazut dramatic.

Pe scurt analizele-mi sunt bune cu exceptia vit D care are un nivel mai scazut circa 28 unitati pe scala de masurare, imi scapa unitatea de masura a acestei analize.

Toate aceste acuze si nu numai au aparut in momentul in care am simtit prezenta ca unei mingi de gold in abdomen care s-a dovedit ca este rinichiul drept ptozat. Nu vreau sa va zic ca am fost la multipli doctori ca sa se confirme asta, sa ma rog de ei sa imi faca o ecografie in picioare sau urografie intravenoasa cu substanta de contrast in pozitie verticala ca sa evidentieze daca e rinichiul si cat de ptozat este.

RMN cerebral ok, CT si acela ok caci stand pe spate rinichiul are tendinta sa revina la pozitia lui normala tinand cont de faptul ca nu mai pica din cauza gravitatiei.

Precizez si ca am avut helicobacter pylori si ulcer duodenal ambele tratate si de care am scapat in urma analizelor efectuate ulterior (endoscopie, analiza HP din scaun).

Ptoza renala am vazut ca in mare este asimptomatica dar ca exista si cazuri unde exista durere, oscilatii de tensiune, samd. Curios este ca analiza urinei este ok, nu exista hematurie sau infectii urinare. Suspectez hidronefroza dar aceea ar iesi la analize cel putin in perioada in care simptomele sunt prezente doar ca la mine sunt zi de zi.

Nu am observat schimbari in bine nici cand sunt in concediu sau lipsit de stress deci nu pot sa o pun pe seama acuzelor psihice mai ales ca sunt printre altele absolvent si psihologie si am si avut in trecut anxietate si atacuri de panica, asa cum au sugerat unii doctorii, ca somatizez, suferinta e reala dar fara baza fizica.

La gastro au zis ca nu au de ce sa mai imi faca endoscopie sau colonoscopie pt ca ce acuz eu fiind prezent aproape continuu nu cadreaza pe o cauza din sfera asta. Vreo 2 urologi chiar mi-au zis ca nu e rinichiul ce am eu acolo, cu toate ca imagistica le infirma spusele, pasandu-ma la alte specialitati medicale, ca poate acolo am mai mult succes si asta in privat nu la stat.

Daca este cumva ptoza renala de vina singura cale de remediere este operatia laparoscopica dar nu as vrea sa ma operez fara a fi sigur si sa ma trezesc ulterior ca nu am rezolvat nimic. Mai am o programare peste vreo saptamana la o mare somitate in domeniu, in privat, dar la experientele de pana acum ma astept sa vin cu tolba goala si de acolo din pacate.

Tinand cont de cele de mai sus in cazul in care aveti vreo idee pt suferinta mea astept cu nerabdare sa raspund eventualelor intrebari sau sa vad posibilele piste pe care as mai putea sa merg pt a afla de ce patimesc atat si ce as putea face mai departe.

Multumesc!

Gabriel
Bucuresti
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
06-10-2018, 07:01 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-10-2018 07:03 PM de SoulHealer.)
RE: durere hipocondru dreapta si alte simptome
Durerea in hipocondrul drept ar putea avea drept cauza o problema renala sau una din sfera hepatobiliara. Din moment ce analizele in sfera hepato au iesit bune ( ma refer la transaminaze, bilirubina, GGT, fosfataza alcalina) este de presupus ca rinichiul ar fi cel responsabil. Pe de alta parte, senzata de nod in gat este de regula fie rezutatul unei carente minerale fie, de cele mai multe ori, din cauza stresului. Ai spus ca ai experimentat atacuri de panica si anxietatea care le insoteste. E de presupus ca netratate, s-au somatizat si mai mult au generat o depresie la un nivel suficient cat sa dea tulburarile pe care le acuzi. Poti testa asta cu ajutorul unui xanax de 0.25. Daca ameliorarea este evidenta, sau daca ele dispar, ar fi un indiciu al substratului neurovegetativ al tulburarilor pe care le acuzi. Carenta de vit. D nu trebuie sub nicio forma ignorata! Ea predispune la depresie cu tot cortegiul de manifestari somatice. Nu ai spus ce varsta, greutate, inaltime, stil de viata si obisnuintele alimentare ai.
08-10-2018, 07:43 PM
Salut,

mersi de raspunsul prompt, am vazut ca esti f activ pe aici si raspunzi rapid de fel.

Legat de anxietate si depresie le dadeam ca exemplu pt ca am trecut prin amandoua si nu seamana cu ce patimesc acum. Oricum asta se intampla acum 10 ani, am fost si o perioada buna si la terapie, parerea mea ca nu mai e cazul acum de asa ceva, mai ales ca pot face diferentele traindu-le pe pielea mea si studiindu-le.

Legat de vitamina D evolutia a fost urmatoarea in timp:

Aug 2015 - 24,5 ng/mL
Feb 2016 - 44,1 ng/mL
Mai 2017 - 30,4 mg/mL

Cresterea s-a datorat aportului de cateva luni cu 10.000 UI zilnic de luni pana vineri. Oricum valorile nu sunt atat de mici astfel incat sa justifice simptomele, de ex sotia are tiroida autoimuna si a avut si valoarea 8 ng/mL si nu acuza starile astea pe care le descriu eu.

Legat de mine, am 38 ani, 62 kg, 1.83 m, mananc cat se poate de sanatos si incerc sa am minim 3 mese pe zi (uneori mai sar peste masa de pranz la job din cauza orarului). Beau o cafea pe zi (de care trag pana seara) si fumez dar redus circa 5 tigari pe zi in medie, uneori 10, uneori deloc, dar cam asta e media.

Dorm circa 8 ore pe noapte, de obicei de la 2-10, am o banda cu care monitorizez somnul si nu e asa horror, dorm destul de putin somn adanc dar mai mult ca altii.

Am fost pana acum la diverse specialitati, analizele de sange imi ies ok, la fel si imagistica, insa mie imi e rau si de prea mult timp de aia probabil unii s-au si spalat pe maini si m-au trimis in sfera somatizarii psihice ceea ce eu nu cred ca e adevarat prim prisma celor mentionate mai sus. Pare ca imi e la fel de rau si la munca si in concediu si daca stau singur acasa si nu am grija copilului sau a serviciului. Probabil ca nu imi mai ramane decat sa ma operez de ptoza aia si sa vad dupa cum e, sunt putini cu simptome dar si cei care au din ce am citit pe net acuza chestii care la prima vedere nu-s legate de rinichi in sine. Am sa vad mai multe peste o saptamana, trebuie sa am consult azi dar nu a mai putut medicul sa vina si l-am amanat cu o saptamana.

Am zis ca as vrea sa repet si endoscopia cu toate ca medicul de specialitate a zis ca mi-o face degeaba ca nu e de acolo insa asa m-au asigurat si altii cu alte treburi care s-au dovedit in final fix pe dos. De ex am o amigdala inflamata de cand ma stiu pt ca raceam des cand eram copil si niste formatiuni care se vad si pe esofag care aduc cu esofagita granulara si care nu au disparut nici macar daca nu am mai fumat fapt care ma duce spre zona gastro chiar daca nu am reflux sau arsuri in piept.

Crede-ma ca la un moment dat am ajuns sa-mi fac si analize de boala Lyme care era foarte "la moda" intr-un timp dar nici acolo se pare ca nu ma calific si oricum nu am incredere in laboratrul ala privat la care nu stiu sa se fi dus cineva si sa nu fi iesit pozitiv mai ales ca nici muscat de capusa nu stiu sau imi aduc aminte sa fi fost.

Daca mai ai alte idei sau piste le astept sa le sondez si pe astea in cautarea unor raspunsuri care sa duca la un diagnostic si la un tratament care sa duca in final la o stare de normalitate, de bine.

Multumesc!
08-10-2018, 09:43 PM
Esti exact la varsta la care barbatii trec printr-o criza. Cauzele sunt multiple. Fine dereglari endocrine, dezchilibre ionice la nivel celular, nu neaparat plasmatic, stres. Asta favorizeaza aparitia distoniilor neurovegetative. Pentru orice eventualitate, fa un examen coproparazitologic si un antigen giardia din materiile fecale si o ecografie de abdomen superior la care vezicii biliare sa i se acorde atentia maxima. Nu stiu daca ai facut vreun ASLO , dar problemele cu potential infectios, lasate nerezolvate pot fi periculoase. E bine sa verifici si asta (VSH, fibrinogen, proteina C reactiva)
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)