Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
diabet de tip II necontrolat
11-08-2017, 03:31 PM
diabet de tip II necontrolat
Buna ziua,
Tatal meu sufera de acest tip de diabet este in varsta de 77 ani, are 125 kg, boala dobandita de 6 ani la fel ca si kg in plus datorita neputintei de a face miscare prea multa in urma a doua hernii de disc.Tratamentele urmate au fost:
timp de 5 ani:
1.Siofor 2tb, diaprel2tb 4ani apoi glicemia a crescut, glicozilata fiind aproape de 8
2.Siofor 2tb, diaprel, 2tb, Januvia 1tb pt un an, glicozilata a cresct din nou la 8.6
3.Siofor 2tb, diaprel2tb, bydureon 1 injectie la saptamana, glicozilata a crescut la 9
4.siofor 2tb, diaprel2tb, insulina Toujeo 78 unitati(martie 2017), in mai glicozilata 9, 5 si un surplus de 7-8 kg in doua luni de cand a facut insulina.
5.siofor2tb, toujeo 70 unitati, byetta 5 2/zi o luna, apoi byetta de 10 2/zi.iar dupa 2 luni de acest tratament glicemia e cand 150, cand 118, kilogramele in plus nu a reusit sa le piarda si s au agravat durerile artrozice, are retentie de apa desi are diuretic zilnic(tensiunea e 120/70)
Rugamintea mea este sa mi spuneti daca este un moment in care nu se mai poate trata acest diabet?se poate renunta la insulina care a generat probleme in plus cum sunt cele 7-8 kg dobandite din martie a.c. pana acum?se poate renunta si la Byetta?e clar ca ceva nu functioneaza atata timp cat regim face, miscare si gimnastica atat cat poate si totusi nici o imbunatatire a starii lui de sanatate nu se observa.Va multumesc.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-08-2017, 07:08 PM
RE: diabet de tip II necontrolat
Diabetologul ce zice?
Nu as fi de parere sa ii scoateti insulina, fara ea rezultatele glicemiei ar fi mult mai mari. Eventual, in legatura cu doza, poate e nevoie sa o cresteti dar NU fara indrumarea medicului curant. Cereti-i sfatul cu privire la orice.
11-08-2017, 09:36 PM
(11-08-2017 07:08 PM)Ioana. a scris:  Diabetologul ce zice?
Nu as fi de parere sa ii scoateti insulina, fara ea rezultatele glicemiei ar fi mult mai mari. Eventual, in legatura cu doza, poate e nevoie sa o cresteti dar NU fara indrumarea medicului curant. Cereti-i sfatul cu privire la orice.

Va multumesc,
ajung la control cu tatal meu doar peste doua saptamani,doza trebuie marita cu 4 unitati dar n-am facut-o din cauza kg dobandite de la initierea tratamentului cu insulina,am sperat ca in aceste doua luni de byetta sa inceapa sa slabeasca si dupa aceea sa ajungem la 120 cu glicemia.Este totusi posibil ca byetta sa lucreze macar de acum incolo si sa scada in greutate??? deoarece multa lume slabeste considerabil cu ea......sau daca n-a pierdut nici un kg in cele doua luni nu are acest efect la el nici in viitor??
16-08-2017, 10:48 AM
In viitor este posibil sa aiba efecte. Poate ar fi buna asocierea cu L-carnitina de la plafar, dar nu introduceti nimic pana nu vorbiti cu medicul curant
 Mulţumiri acordate de: adriaa
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)