Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dezvirginare - menstruatie
21-02-2013, 04:41 PM
dezvirginare - menstruatie
Buna Ziua!
Am si eu o intrebare: este posibil ca in urma dezvirginarii sa intarzie ciclul menstrual? Mentionez ca prima zi a ultimului ciclu a fost 24 ianuarie, iar dezvirginarea a avut loc pe 1 februarie, dupa care au urmat alte 3 contacte sexuale (toate au fost cu protectie, respectiv cu prezervativ) pe 2 februarie. Ciclul trebuia sa vina pe 20 februarie, si azi suntem in 21 si nu a venit. Este posibila o sarcina?
La dezvirginare a aparut o sangerare, usoara, pe 1 februarie si apoi pe 4 februarie.
Multumesc frumos!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
21-02-2013, 07:40 PM
RE: dezvirginare - menstruatie
Da, este posibila intirzierea menstrei dupa dezvirginare si este posibila si o sarcina. Dat fiind ca intirzierea e deocamdata nesemnificativa, nu te impacienta. Daca menstra nu apare nici in urmatoarele zile, un test de sarcina va elucida problema.
 Mulţumiri acordate de: eleny
22-02-2013, 11:36 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-02-2013 06:59 PM de Arm-Med.)
Din cate stiu nu eram in perioada fertila. Ciclul mi-a venit pe 24 ianuarie, iar contactele sexuale au avut loc pe 1,2,3 februarie, deci la 10-11 zile, de la prima zi a ciclului, iar perioada fertila incepea pe 4 februarie. Si asa se poate sa fie sarcina? Multumesc.
22-02-2013, 07:20 PM
Eleny draga, teoretic tu ai perfecta dreptate, dar practica se mai intimpla sa ne dea peste cap socotelile. Metoda calendarului nu este o metoda de preventie 100% sigura nici macar in cazul unui ciclu ceasornic de 28 de zile, iar dezvirginarea este totusi un eveniment care poate perturba un echilibru hormanal nu foarte consolidat. Faptul ca sexul a fost protejat da sperante ca nu e vorba de sarcina, dar exclusa cu desavirsire nu poate fi !
Daca menstra nu apare pina spre 2-3 martie ramine sa faci un test de sarcina si evident - protectie in tot acest rastimp ! .
25-02-2013, 02:05 PM
Buna ziua!
Multumesc pentru sfaturi. Am o veste buna ciclul a venit pe 23 februarie, deci cu 2-3 zile intarziere, asa ca m-am linistit. Multumesc inca o data!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)