Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
date despre cardiostimulatoare
20-06-2017, 04:39 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-06-2017 05:56 PM de SoulHealer.)
date despre cardiostimulatoare
Buna ziua. Am diabet zaharat tip II insulino necesitant, iar din anul 2o13 am si probleme cardiace. La ultima internare la cardiologie (15 - 19.06.2017) diagnosticul la externare a fost :diabet zaharat tip II insulino necesitant, insuficienta aortica usoara, ateromatoza aortica, insuficienta cardiaca cls.III NYHA, cardiopatie ischemica cronica nedureroasa, bloc AV gr. I, bloc atrioventricular gr.II 2/1comemorative de sincopa, cu recomandare de internare intr-o clinica de cardiologie pentru evaluare cu indicatie de cardiostimulare. Fac precizarea ca sunt pensionar militar. As dori sa stiu daca o astfel de interventie se poate realiza la Spitalul Militar Central Bucuresti si daca CASAOPSNAJ suporta achizitia unui cardiostimulator (peacemaker).Va multumesc.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
20-06-2017, 10:27 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-06-2017 10:27 PM de SoulHealer.)
RE: date despre cardiostimulatoare
Daca unitatea medicala dispune de stimulatoare cardiace costul acestora este suportat de casa de asigurari. Sigur, este important si tipul de stimulator necesar, mono, bi, tricameral (cu resincronizare) cele tricamerale fiind destul de scumpe, ceea ce face mai greu de crezut ca ele ar putea fi disponibile. Trebuie sa luati legatura cu clinica de cardiologie de la Spitalul Militar Central pentru a va informa daca se fac astfel de interventii si daca exista stimulatoare disponibile.
Sanatate
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: Oprisan Nicolae
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)