Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
corlentor
12-11-2012, 10:15 PM
corlentor
Buna seara,

as avea nevoie de un sfat, am de vreo 2 sapt niste palpitatii. am mers la clinica, mi-am facut ekg, am avut holter si in urma rezultatelor reiese ca nu e nimik grav, cateodata pulsul ajunge la 180 bat/min. doctorita a zis ca e posibil oleaca de stres cu oleaca tigara cu oleaca turele de noapte, dar nimik grav. mi-a dat corlentor sa iau, pe care il iau de 3 zile. sambata trebuie sa imi vina menstruatia. iau antiocnceptionale si stiu ca imi vine fix la data. azi e luni si am avut doar o picatura. mentionez ca am 35 de ani, nu am copii. mi-e frica sa ma gandesc ca e menopauza la varsta asta. poate corlentorul sa imi afecteze cumva menstruatia?
multumescsad
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
13-11-2012, 11:01 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-11-2012 11:03 AM de SoulHealer.)
RE: corlentor
Eu cred ca nu trebuie sa-ti faci griji prea mari legate de o astfel de perturbare a ciclului menstrual. Nu cred ca exista ceva care sa nu-l afecteze! Alimentatia, medicatia, stresul cotidian, micile dezechilibre endocrine, toate il afecteaza. Problema e cand asta se intampla frecvent si atunci ginecologul sau endocrinologul trebuie sa identifice cauza. Menopauza la 35 de ani? Nu e imposibila, dar este extrem de putin probabila.
Despre corlentor, stiu ca este un medicament prescris de regula pentru tratamentul asimptomatic al anghinei pectorale sau pentru cei care au intoleranta la beta-blocante si intrebarea ar fi daca ti s-a recomandat anterior un betablocant pentru palpitatiile pe care le acuzi, cu care nu te-ai impacat bine, pentru ca altfel nu mi se pare alegerea potrivita?
E posibil ca organismul tau sa nu se adapteze prea bine la schimbarile de ritm circadian(ture de noapte). Fa cateva analize de baza, printre care hemoleucograma, Ca, Mg, colesterol, TSH, FT3, FT4, ATPO. Renunta la fumat, incearca sa te odihnesti cat mai mult, relaxeaza-te in timpul liber , fa multa miscare, adopta un regim sanatos alimentar si de viata si vei vedea ca lucrurile se schimba in bine! happy
Sanatate!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)