Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
cord hiperkinetic, amplitudine crescuta a valvei
26-02-2013, 06:21 AM
cord hiperkinetic, amplitudine crescuta a valvei
In urma unei ecocardiografii pe descriere este specificata "o amplitudine crescuta la nivelul valvelor atrio-ventriculare, vizibila mai ales la nivelul VMA, a crei deschidere se face pana aproape de SIV, la nivelul camerei de evacuare a VS". Vreau sa va intreb daca este periculoasa aceasta amplitudine si daca trebuie urmarita pe viitor. Obosesc foarte repede si tolerez greu caldura, la temperaturi mai mari de 27-30 grade simt ca nu rezist, ma gandeam ca poate fi o legatura

Cele bune!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
26-02-2013, 09:46 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-02-2013 09:48 AM de SoulHealer.)
RE: cord hiperkinetic, amplitudine crescuta a valvei
Daca nu e vorba de un prolaps sau stenoza a VM, nu cred ca e o problema. Este posibil ca la mijloc sa fie vorba de alte probleme cum ar fi o hiperfunctie tiroidiana, o distonie neurovegetativa provocata de o disfunctie suprarenaliana. Ce varsta si greutate ai? Analizele de sange sunt ok, in special profilul lipidic si ionograma (Ca, Mg, K)? Un EKG de efort ar fi si el util, mai ales daca nivelul colesterolului este crescut.

Nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)