Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 4.33 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
cat de periculoasa este TPSV intr-o sarcina?
18-04-2012, 06:53 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-04-2012 06:54 PM de uliana.)
RE: cat de periculoasa este TPSV intr-o sarcina?
Alina draga sau - si mai bine - mama lui viitor bebe: mesajul meu anterior nu s-a vrut un repros, feri doamne!
Incercam numai sa-ti explic ca in calitate de doar pacienta, chiar daca informata, exista o limita a responsabilitatii si decentei pe care nu se cuvine s-o depasesc. In problemele in care eu insami nu sint suficient de lamurita aleg autocenzura !
Te asigur ca e bine sa fii informata - ca sa poti pune intrebari si sa si intelegi raspunsurile. Si e bine sa fii si insistenta, desigur, cu masura si ton potrivit, fara infatuare sau insolenta; cu alte cuvinte, renunta la "blegosenie" laughing si clarifica-ti cit mai bine problemele.
ARM-MED nu cred ca e suparat, nu vad ce motiv i-am fi oferit !
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
18-04-2012, 09:19 PM
Arm-Med, ma bucur ca ai revenit!
Imi poti spune care sunt doctorii alaturi de care ai fost la cele mai multe ablatii?
O seara placuta si o zi usoara iti doresc !
18-04-2012, 10:57 PM
buna Alina, am tot citit postarile tale si vad ca esti in dubii dc sa mergi sau nu pe ablatie. M-am gandit sa iti ofer si punctul de vedere al unei persoane care a facut ablatia- pe 18 iunie fac 1 an happy si pot spune ca a fost pe departe cea mai inteleapta decizie luata vreodata.

Crizele le faceam si mai rar decat tine, in medie una la 2 ani, intr-adevar eram si pe tratament zilnic cu propafenona (3 pastile/zi) dar tot am apelat la ablatie si nu din cauza episoadelor tahicardice ci pt ca medicul care mi-a dat tratamentul mi-a explicat ca voi putea tine o sarcina doar daca pot rezista fara beta-blocante. Ideea asta tot nu-mi dadea pace. Pt mine este extrem de important sa am un copil, nu acum, dar pregatesc terenul sa spun asa s ipana la urma mai devreme sau mai tarziu tot la ablatie ajungeam. Inima am rezolvat-o sper sa nu ma lovesc de alte pb cand va fi momentul. happy

Ablatia a fost mai mult decat suportabila, recuperarea imediata, sambata am facut ablatia, luni am mers la serviciu si de atunci nu am mai avut pb. Era si cazul dupa 15 ani de TPSV nu?big grin Temeri cu totii am avut si inainte si dupa, dar scapi de ele treptat.

Cred ca cel mai important este sa discuti direct cu un medic care face ablatii. Noi pe forum te putem sfatui dar parerea cea mai avizata este a dlui. Tb sa te interesezi dc poti ramane insarcinata imediat dupa ablatie sau dc este o perioada recuperatorie pana la o posibila sarcina etc

Sanatate multa iti doresc si cati mai multi bebei! happy
18-04-2012, 11:20 PM
Doctorii alaturi de care am participat la cele mai multe proceduri electrofiziologice sunt:
- dr. Radu Vatasescu, Spitalul de Urgenta Floreasca Bucuresti
- dr. Alexandru Deutsch, Spitalul Colentina Bucuresti
- dr. Calin Siliste, Spitalul Universitar Bucuresti

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
19-04-2012, 12:52 PM
Lili, ma bucur ca ti-a reusit ablatia si, nu stiu ce varsta ai, dar zic sa te grabesti cu bebicul. Si eu am sa ma grabesc cu ablatia . Sincer, cat timp am facut crize f. rar nu mi-am pus problema unui pericol pentru sarcina, mai ales ca nici ginecologul de atunci nu a acordat vreo importanta acestui aspect . Mi-a spus doar ca, daca iau ceva medicamente, ar trebui sa renunt si am ascultat. Luam Concor de 2,5. Asa se face ca de mai bine de 2 ani nu iau nimic. In primul an nu cred sa fi facut vreo criza, dar in ultimul ... am mai scris.
Ceea ce iau insa - deoarece in timpul unei crize mi-au masurat si valorile electrolitilor si mai ales potasiul era cam mic- este aspacardin, la recomandarea medicului de familie. Cardiologul m-a sfatuit ulterior sa-mi iau potasiul, pe cat posibil, din alimente, asa ca din vara ma cam indop cu banane, iar efectele se vad in kg happy . Dar la aspacardin tot nu am renuntat; ma simt eu mai sigura asa. Si, de la ultima criza, cand ma simt nelinistita sau agitata mai iau si un extraveral.
De fapt, eu cred ca psihicul are o legatura cu aceste crize, cel putin in cazul meu; altfel, cum se explica de ce atunci cand am fost in concediu, in varf de munte sau la mare, si am facut crize, am iesit spontan, in jumatate de ora? Imi spuneam: ,,Nu acum! Nu vreau sa chem salvarea, sa nelinistesc lumea ..." si... s-a rezolvat.
Tu ai facut ablatia la Timisoara ?

Lili, sa ai o zi frumoasa!
19-04-2012, 01:52 PM
Inca imi permite varsta sa mai astept vreo 3-4 ani pana la un bebe dar dc am avut ocazia sa imi rezolv problema mai devreme acum ma bucur de o viata absolut normala.

Dc ma gandesc retroactiv, din cauza TPSV ului nu duceam o viata prea activa, evitam plecarile, mereu mi-era teama cand tbuia sa zbor cu avionul. Ce sa zic, acum ma simt super bine happy

Ablatia am facut-o in Buc la dnul Vatasescu.

Sanatate multa!
19-04-2012, 05:13 PM
Si acum, inca o nedumerire... Daca ablatia reuseste, cat timp este recomandat sa treaca pana la o sarcina? L-am intrebat si pe cardiolog, care a recomandat 6 luni (din pricina iradierii), ginecologului i s-a parut cam mult, asa ca m-a sfatuit sa intreb radiologul la care urma sa merg pt. o investigatie. Si asa am aflat ca e suficienta o luna, din punctul de vedere al iradierii. Probabil depinde si de timpul expunerii la radiatii si cardiologul a luat in considerare cea mai rea situatie, nu?
19-04-2012, 06:07 PM
Probabil ca va conta cit va dura ablatia, adica expunerea ta la radiatii. Te vei lamuri dupa interventie !
 Mulţumiri acordate de: alinam
19-04-2012, 06:09 PM
Si eu zic ca 6 luni e cam exagerat.
Dar cel mai bine te interesezi dupa interventie, pentru ca atunci o sa stii exact cantitatea de radiatii utilizata si timpul procedurii, deci o sa poti face o estimare mult mai precisa.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
 Mulţumiri acordate de: alinam
20-04-2012, 07:59 PM
Si totusi, Arm-Med, se stie la ce cantitate de radiatii (exprimata in mSv) este expusa o persoana slaba, daca acestea (radiatiile) se exercita o ora? Nu stiu daca am formulat bine intrebarea pentru a ma face inteleasa.
Si... inca o intrebare (probabil stupida). Asa cum exista stimulatoare cardiace nu s-au inventat sau nu stii sa se fi pus problema crearii unui dispozitiv cardiac pentru inhibarea/stoparea crizelor de TPSV blushing ?
Cred ca m-am cam abatut de la topic, nu-i asa?
Dar, pentru a reveni, am deja programarea la doctor, in iunie. Sper sa fie totul bine pana atunci.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)