Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
cancer la colon
06-10-2012, 12:39 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-10-2012 01:02 PM de ntudose.)
cancer la colon
buna ziua,
am citit mesajele voastre si vreau sa va impartasesc din experienta mea, voua celor care ati fost diagnosticati cu cancer si celor care simt ca ar avea o problema sau chiar si celor care vor sa fie sanatosi.
Acum un an am fost diagnosticata cu cancer la colon faza G3, mi s-a extirpat tumora, am facut chimioterapie timp de sase luni de zile si acum sunt bine. Dar asta nu pentru ca am facut mizeria aceea de tratament, care mi-a distrus ficatul. Eu nu pot sa va spun sa nu faceti chimioterapie dar as vrea sa stiti ca daca acum 9 luni de zile stiam tot ce stiu acum nu as mai fi facut tratamentul.
Ceea ce vroiam sa va spun este ca am invatat sa imi ascult organismul.
Daca pana la diagnosticare nu stiam ce imi provoaca dureri sau stare generala proasta acum stiu.
Cu toate ca acum mi s-a extirpat tumora totusi aceasta boala o simt ca este inca in organismul meu si ca ma pandeste pentru a iesi la suprafata. Este suficient sa las garda jos pentru a se trezi la viata.
Sa va spun cum lupt eu:
- alimentatia si lipsa de stres.
In primul rand alimentatia: asa cum s-a mai spus este important sa nu se manance zahar si produse care contin glucoza. eu am inlocuit cu fructoza, destul de rar, dar suficient incat sa imi satisfac poftele. In momentul in care mananc zahar chiar si accidental, intr-o ora -doua am o stare generala proasta.
Eu am trecut la un regim extrem: raw-wegan. dar nu stiu daca oamenii ar accepta asa ceva, puteti incerca macar 50 %. Paine alba si produse de panificatie cu faina alba nu mai exista in alimentatia mea. mananc numai un tip de paine neagra cu tarate (nu este pufoasa!) pe care am descoperit=o dupa multe cautari si testari.
Bineinteles alimentele prajite nu trebuie sa existe in alimentatia voastra. Ulei folosesc numai de masline. Carne mananc numai de peste alb si acela pus la macerat in otet de vin, de 2-3 ori pe luna. Salate foarte multe salate, imi fac fel si fel de combinatii. Am descoperit ciupercile crude pe care le pun in salata si dupa care sunt innebunita, foarte gustoase si cu proteine. Proteinele le mai iau din migdale si multe alte seminte.Cam asta este, daca doriti mai multe informatii nu ezita sa ma contactati.
Stiu ca nu incepe si se termina cu mine dar sper sa va fie de ajutor. Sa auzim numai de bine.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: SoulHealer , Deewana , andremi
06-10-2012, 08:29 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-10-2012 08:37 PM de Alma.)
RE: cancer la colon
Iti multumim ca ne impartasesti din experienta ta si ne bucuram ca esti bine!
Sunt de acord, in cea mai mare parte, cu ceea ce spui legat de stilul tau de viata, cum de altfel sunt de acord ca nu esti in masura sa spui daca un pacient trebuie sa urmeze un anumit tratament chimioterapic, radioterapic sau chirurgical.
Sigur ca stilul de viata, informarea permanenta, cunoasterea propriului organism si a ceea ce simti si crezi ca iti face bine sunt foarte importante.
La topicul Alimentatie - Alimentatia ca factor de prevenire a instalarii anumitor forme localizate de cancer au fost mentionate si cateva dintre aspectele prezentate de tine.

Iti transmit cateva link-uri despre efectele benefice ale apei ionizante alcaline, efecte recunoscute tot mai mult, in ultimul timp si de oamenii de stiinta.
Probabil ca esti informata, daca nu, poti gasi o multime de informatii si poti sa adaugi consumul apei alcaline la celelalte "arme" cu care lupti impotriva bolii.

http://filtre-apa-pura.ro/index.php?pag=...20ionizata

http://filtre-apa-pura.ro/index.php?pag=...20alcalina

http://www.apaviekangen.ro/

Iti doresc multa sanatate!

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
07-10-2012, 11:13 AM
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Intr-adevar am citit foarte mult despre apa si problemele pe care le poate provoca.
Am sa ma aplec mai mult asupra acestei probleme.
Va multumesc inca odata pentru raspuns si sfat.
Sa auzim numai de bine.
08-10-2012, 08:42 AM
cancer la colon
Am sa va spun toata povestea, in speranta ca simptomele pe care le-am avut si nu am stiut sa le descalcesc v-a ajuta si alte persoane.
Totul a inceput acum aproximativ 2 ani jumatate.
Pe fond de stres: copil bolnav, sotul fara venituri, eu singurul intretinator al familiei, la mine la servici posibilitate de restructurare, sarcini la munca foarte mari cu riscuri, credite la banca, s.a.m.d.,
A inceput cu o durere difuza, rara, in partea stanga, suportabila, . In timp, cam 4-5 luni durerea a crescut, ca peste cateva luni sa fie continua. Neavand bani, bineinteles ca nu am fost la doctor, am suportat
Cam in aprilie- iunie 2011, am inceput sa ma confrunt si cu constipatie, eu care nu avusesem in 39 de ani de viata probleme cu aceasta, dar nici de sanatate, fiind internata in spital doar cand am nascut copilul.
In aceeasi perioada am reusit sa ajung la un doctor ginecolog, pentru ca durerea fiind localizata aproape la nivelul ovarului stang, am crezut ca de la el provine. Analize, ecografii, papanicolau, toate erau cat de cat bine, mi s-a spus. Doar un tratament hormonal. Si asta m-a linistit, bineinteles.
Avand probleme cu digestia am renuntat la alimentatia normala si mi-am facut un regim format din fructe si legume. Am inceput sa ma simt bine, durerile nu mai erau atat de puternice si din ce in ce mai rare, tranzitul imi revenise.
Aceasta s-a intamplat in luna iulie 2011, la sfarsit. Toate bune si frumoase, la serviciu se luminasera treburile, dupa preaviz si un examen pe care l-am trecut.
Totul revenise la normal. In luna septembrie lucrurile s-au precipitat, eu am revenit la alimentatia normala, carne, produse lactate, tot ce imi dorea sufletul. Asta pentru ca, am uitat sa va spun, in ultimile 6 luni am slabit 10 kg, vroiam sa ma intremez.
In octombrie 2011 nu mai aveam tranzit decat foarte rar, durerile erau din ce in ce mai mari, ce reuseam sa mananc eliminam imediat. Am ajuns la spital si pe 23 octombrie am ajuns pe masa de operatie cu diagnostic de ocluzie intestinala.
Operatia a durat 6 ore. dupa operatie am auzit ca prin vis, pentru ca nu eram inca limpede la minte de la anestezie: ai avut o tumora, am extirpat-o, am scos ovarul stang, din vezica, parte din uter si ai anus impotriva naturii.
A fost o lovitura imensa, am stat ore pana m-am dezmeticit ca sa imi dau seama daca soaptele au fost adevarate sau nu. Inca m-ai imi doream sa fi fost un vis. Am sa va povestesc zilele acestea ce a continuat.
08-10-2012, 01:34 PM
Asteptam cu interes continuarea. happy

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
06-10-2013, 02:01 PM
Buna ziua,

Sunt diagnosticata cu LMNH. Am terminat tratamentul citostatic in luna ianuarie.(Am 45 ani)
La CT-ul pe care l-am facut inainte de a incepe citostaticele, pe langa tumora principala (limfom) a mai fost decelat, printre altele la ficat la nivelului segmentului 7 subcapsular, o leziune nodulara izodensa spontan, hipocaptanta in timpul portal cu tendinta la omogenizare in timpul tardiv ce masoara 1,9 cm diametru. Recomandarea era sa fie monitorizata.
Dupa 6 cure CHOP si 4 Mabthera am refacut CT-ul si la ficat s-a gasit o leziune hipocaptanta de aprox 1,8 cm in segmentul 7 subcapsular si leziuni similare de aprox. 0,7 cm in segmentele 8; 4; 2 si 6 fara dilatatii de CBIH sau CBEH.

La terminarea tratamentului am facut un PET-CT la care nu s-au decelat modificari de fixare patologica a FDG. Aspect PET-CT in limite normale oncologice.(februarie 2013)

Luna aceasta,in urma unor dureri abdominale, care au durat cca 2 zile, am facut un RMN.(pentru a verifica daca nu este o recadere de limfom)

Probleme apar la ficat si rect.
Ficat – 3 leziuni care apar in hipersemnal T2 (fara expresie pe secventa de colangio-Rm cu TE lung fara caracter chistic), hiposemnal T1 cu restrictie de difuzie, hipocaptante cu gadolinofilie tardiva marginala. Cea mai mare de 26/13mm cu localizare subcapsulara, pe fata posterioara a segmentului 7 si alte doua in segmentul 6, una de 10/7mm in polul inferior, alte de 6/7mm subcapsular, marginea posterioara – leziuni secundare. Fara dilatatii de CBIH si CBEH.

Rectul – pare cu pereti ingrosati, circumferential, modificari ce debuteaza la 80mm de OAE si se extind cranial pe aprox 35mm; seroasa integra, fara adenopatii locale, fara dilatatie in amonte. (de verificat restoscopic)
Concluzie: determinari secundare hepatice, rect inferior cu pereti ingrosati.

Poate fi vorba de un cancer rectal cu metastaze hepatice?
In acest caz se impune anus contra naturii permanent?

Sau este un limfom hepatic si altul rectal?

Stiu ca fara biopsie este greu de pus un diagnostic, dar totusi … am vazut ca o idee se poate forma si din RMN.

Referitor la rezultatul RMN – as mai avea o intrebare – la rect in peretele ingrosat daca tesutul ingrosat este de natura maligna trebuie sa prezinte gadolinofilie si hiper sau hiposemnal in T2 / T1? sau nu este o regula?

Am facut 3 markeri tumorali cu urmatorul rezultat:
- AFP (Alfa-feto proteina) = 2,52 ng/mL (interval de referinta < 7,0)
- CA 19-9 (antigen carbohidrat) = 8,4 (interval de referinta < 27,0)
- CEA (antigen carcinoembrionic) = 1 (interval de referinta < 3,4)

Cat de elocventi sunt acesti markeri? Ce grad de certitudine, pentru diagnosticare (nu monitorizare) ofera ei?

Spre ce specializari medicale trebuie sa ma indrept pentru a putea face biopsia hepatica si rectala?

Multumesc anticipat!
05-06-2014, 03:22 PM
Buna ziua! Imi cer scuze daca voi fi putin off topic, dar am nevoie urgent de o parere. In urma descoperirii unei tumori la colon, soacra mea si-a facut biopsia ceruta. Rezultatul este acesta: Fragmente de mucoasa colonica cu inflamatie cronica in corion si musculara mucoasei si infiltrate tumorale de adenocarcinom cu inflamatie cronica asociata.
Va rog mult, daca stiti, sa imi spuneti cam ce ar insemna. Multumesc anticipat!
07-08-2014, 03:31 PM
Buna ziua,

Imi pare bine ca omul nu se lasa pierdut de aceasta boala si se lupta pentru viata. Cancerul,din pacate, apare din ce in ce mai des sub diferite forme fara mila.
Eu m-am intalnit cu acest sentiment prin prietena mea cea mai buna,care a trebuit sa lupte ani de zile.
Avea foarte multe efecte secundare urate,dar a gasit produsul Avemar, un aliment dietetic cu destinatie nutritionala,medicala,un produs de extract de germeni de grau. Aproximativ dupa 3 luni de administrare efectele secundare au scazut,fara greturi,varsaturi, starea de oboseala, inbunatatiind starea si calitatea vietii.
Acum se simte mai bine,traieste si lupta pentru viata si cum se vede produsul acesta Avemar il ajuta in continuare.
Am vazut cu ochiul meu ce efecte benefice are Avemar-ul asa ca il recomand cu incredere pentru toata lumea cine are cancer, ca sa-l usureze viata de zi cu zi.
Au si site http://www.avemar.ro unde gasiti mai multe informatii despre produs vazut din perspectiva medicala.

Sper ca v-am ajutat si sper ca da-ti o sansa pentru viata!
Multa sanatate!
08-08-2014, 07:05 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-08-2014 09:29 AM de Arm-Med.)
Ale', analiza anatomopatologica facuta de soacra ta,a confirmat faptul ca e vorba de tumora si trebuie sa mergi cu rezultatul la un medic oncolog.Cel mai probabil ii va da o schema de tratament ce va consta in extirpatea tumorii,chimioterapie si regim alimentar.

Stiu ca de la data postului lui ntudose au trecut 2 ani,acum am vazut acest topic si cred ca sunt personae care au dubii in ceea ce priveste chimioterapia,dau search pe net si posibil sa il citeasca.In ciuda efectelor negative,chimioterapia iti da o sansa la viata,plus de asta,greturile,varsaturile,starile de rau nu apar la toata lumea.Am fost surprinsa sa vad ca sunt persoane care se simt bine atat in timpul cat si dupa tratament si vorbesc in cunostinta de cauza.Imi amintesc de un caz povestit de mediculoncolog al mamei mele.Inainte sa ajungem noi acolo,venise un barbat care in trecut a avut cancer de colon.I se extirpase tumora(care era in faza initiala,se putea vindeca),a facut o sedinta de chimio si pentru ca facea parte din acele persoane care au efecte secundare nedorite,a renuntat.Ei bine,dupa 1 an,a venit iar la oncologie dar de aceasta data cu metastaze pulmonare si hepatice inoperabile si cu speranta de viata mica.Ceea ce l-a impresionat pe medicul care mi-a povestit a fost ca acest pacient a zis ca daca ar da toti banii lui ca sa intoarca timpul inapoi si sa urmeze acele sedinte de chimio care l-ar fi ajutat sa nu mai faca metastaze si sa poate sa isi creasca nepotii.
Am vazut cat de neplacute sunt efectele tratamentului,dar te gandesti ca ai o sansa la viata.Ce preferi?Sa iti fie rau cateva luni,dar apoi sa traiesti MIN 5 ani,sau sa nu ai greturi 3-4 luni si apoi sa pierzi viata?Sunt persoane care se vindeca,o vecina de-a mea fusese operata de cancer la san pe cand era de varsta cu mine si a murit anul trecut,la vreo 80 de ani.Cu voia lui Dumnezeu totul este posibil,fiecare om are destinul sau. Sa nu influentati niciodata pe cineva(si aici nu ma refer numai la ntudose,ci la oricine citeste)sa NU urmeze un tratament,nici macar ca medici(aici e o exceptie:daca tratamentul este nociv pacientului si are mai multe dezavantaje decat avantaje).Decizia de a urma sau nu chimioterapia si orice alt tratament apartine exclusiv pacientului care se afla in deplinatatea facultatilor mentale,daca nu,a apartinatorilor,dupa ce afla de avantaje,dezavantaje,beneficii.
08-08-2014, 09:53 AM
Buna ziua,
Sunt de acord cu Ioana, chimioterapia nu e usoara, are o multe efecte secundare,cum spune ea cu exceptii.
De exemplu la prietena mea au aparut aceste reactii,dar Avemarul,cum a spus si ea,cum am vazut si eu, a ajutat,aceste efecte secundare de la chimioterapie cu timpul tot a scazut, iar chimioterapia era mai intensiva deoarece Avemar nu lasa celulele cancerogene sa se inmulteasca si tratamentul de chimioterapie lucreaza asa cum trebuie.
Eu nu vreau sa-l conving pe nimeni doar zic ce am vazut despre Avemar si sa va ajut daca pot.
Cred ca pot sa spun ca chimioterapia este intre tratamentele cele mai grele,distructive si moral,dar totusi ajuta sa revii sau sa te vindeci, si cu Avemar e mai usor sa treci peste faza asta.

Numai bine va doresc si multa sanatate!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)