Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
analize medicale
22-09-2011, 05:47 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-09-2011 05:48 PM de SoulHealer.)
RE: analize medicale
Nu ai de ce sa te panichezi. Poate au scris asa pe acea epubreta pentru a face o analiza specifica de detectare HIV, testul ELISA. Cand esti in perioada ciclului nu se fac teste de coagulare care pot apare denaturate. Nici sumarul de urina nu se face pentru ca exista posibilitatea contaminarii urinei. Daca vrei sa te linistesti poti face la Institutul Prof. dr. Matei Bals un test ELISA cu trimitere de la medicul de familie, dar eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci probleme.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: mihaela_ceau
22-09-2011, 05:53 PM
(22-09-2011 05:47 PM)SoulHealer a scris:  Nu ai de ce sa te panichezi. Poate au scris asa pe acea epubreta pentru a face o analiza specifica de detectare HIV, testul ELISA. Cand esti in perioada ciclului nu se fac teste de coagulare care pot apare denaturate. Nici sumarul de urina nu se face pentru ca exista posibilitatea contaminarii urinei. Daca vrei sa te linistesti poti face la Institutul Prof. dr. Matei Bals un test ELISA cu trimitere de la medicul de familie, dar eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci probleme.

Si eu zic acelasi lucru, dar mi-au sadit neincrederea in suflet si imi fac tot felul de scenarii.
Mersi mult
03-10-2011, 06:18 PM
imi puteti spune ce analize se pot face pentru depistarea feocromocitomului
03-10-2011, 08:21 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-10-2011 09:26 PM de SoulHealer.)
Feocromocitomul este o tumoare localizata in cele mai multe cazuril in medulosuprarenala si mai rar in lantul paraganglionar simpatic, in glomusul carotidian, sau in organul lui Zuckerkandl (langa bifurcatia aortei).
In conditiile formarii unui feocromocitom, glandele suprarenale produc hormoni in exces, ducand la cresterea tensiunii arteriale si a frecventei cardiace. Feocromocitomul poate sa apara la orice varsta, dar cu precadere la persoanele intre 40 si 60 ani. Incidenta tumorii este egala la ambele sexe si in cca 10% din cazuri este bilaterala. Trebuie spus ca in 90% din cazuri este totusi o tumoare benigna. Cei care au feocromocitom si nu stiu asta pentru ca n-au facut analizele necesare pentru a-l depista prezinta in principal urmatoarele tulburari:
- hipertensiune arteriala
- hipotensiune ortostatica
- tahipnee (accelerarea respiratiei)
- cefalee
- tremuraturi ale mainilor
- dispnee (dificultate in respiratie)
- constipatie, etc.
- tahicardie
- transpiratii abundente
- anghina pectorala
- palpitatii
- greturi
- voma
- durere epigastrica
- tulburari ale vederii
Un spectru colosal de mare de tulburari care pun in dificultate orice medic si amana in cele mai multe cazuri diagnosticul corect si deci tratamentul adecvat. Pentru depistarea feocromocitomului trebuie facute analize ce determina nivelul catecolaminelor in urina si sange:
- adrenalina (epinefrina),
- noradrenalina (norepinefrina)
- sau produsii lor de descompunere - metanefrinele.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)