Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
amorteala maini
10-12-2012, 12:17 PM
amorteala maini
De cativa ani imi amortesc mainile,noaptea adorm cu mainile pe langa pat deoarece nu pot dormi nici cu mainile pe langa mine.De o luna m-am angajat ,solicitandu-mi mainile foarte mult mainile.acum ma dor zi-mi amortesc si zi si noapte.Nu stiu ce sa mai fac .Nu pot sa cos,sa curat cartofi si deabia pot sa inchid pumnul.

Dumnezeu sa aiba mila de noi si sa ne binecuvanteze,sa faca sa lumineze peste noi fata Lui,ca sa cunoasca pe pamant calea Ta,si printre toate neamurile mantuirea Ta.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-12-2012, 01:22 PM
RE: amorteala maini
Trebuie sa mergi la un consult neurologic pentru depistarea cauzei acestor amorteli. Poate fi o neuropatie, o carenta de minerale, o problema vasculara.
Sanatate.
 Mulţumiri acordate de: corybell
11-12-2012, 11:39 AM
Am fost azi dimineata la un neurolog,mi s-a dat trimitere sa fac un EMG la bucuresti,poate fi sindrom de tunel carpian.Nu se stie sigur,pot fi si probleme reumatologice dar asta aflu dupa ce inlatur aceasta suspicine,sau se confirma.Multumesc pt raspuns.

Dumnezeu sa aiba mila de noi si sa ne binecuvanteze,sa faca sa lumineze peste noi fata Lui,ca sa cunoasca pe pamant calea Ta,si printre toate neamurile mantuirea Ta.
11-12-2012, 06:58 PM
Sa-ti iasa analizele cat mai bune!

Administrator Medical-Bucuresti.ro
12-12-2012, 11:07 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-12-2012 11:50 PM de uliana.)
multumesc mult .Inca nu am ajuns la bucuresti,intai tr sa fac o programare,dar distanta de la Slatina la Bucuresti este cam mare si nici vremea nu ma ajuta.Credeti ca daca ar fi sindrom de tunel carpian si nu este tratat se poate agrava?Asta nu inseamna ca nu o sa ma duc,dar astept sa se mai linisteasca vremea

12-12-2012, 01:17 PM
Nu cred ca se poate agrava dar trebuie inceput tratamentul daca acesta este diagnosticul corect. Acest simptom apare ca urmare a unei compresii exercitate asupra nervului median. Ati avut o activitate care presupunea lucrul la calculator cu bratele sprijinite de marginea unui birou sau mese? Ati dormit cu bratele sub corp? Multa lume pateste asa ceva, pentru ca in somn este greu de controlat pozitia bratelor, sculandu-se cu ele amortite, ba chiar cu senzatia de brate de cauciuc, inerte! Sigur in principal acest lucru se datoreaza blocarii circulatiei sanguine dar uneori ea este insotita de compresii la nivelul nervilor ulnar si median si de-aici amortelile neplacute ale unor degete sau intregii maini.
Incercati sa va opriti cateva minute din lucru cand mainile va amortesc si scuturatile putin. Se poate lua un antiinflamator usor ca aspirina sau ibuprofen-ul pentru a diminua durerea sau a reduce inflamatia locala. Bineinteles, prezentarea la medic este necesara pentru confirmarea diagnosticului si prescrierea tratamentului.
Din cate stiu exista si in Slatina neurologi buni! Iata un exemplu:

http://adevarul.ro/locale/slatina/neurol...index.html

S-auzim de bine!
12-12-2012, 02:51 PM
Stiu ca exista doctori neurologi si in slatina ,dar nu avem EMG,ceea ce mi s-a indicat de alt doctor neurolog.De ani de zile imi amortesc mainile noaptea,dar acum o luna jumate m-am angajat la un laborator unde faceam curatenie.Am folosit intens mainile avand un aparat de spalat pe jos cu vibratii care ma solicita f mult,iar pe langa asta foloseam si mopul aproape 8 ore zilnic.Din aceea luna au inceput durerile si mai mari fie noapte ,fie zi.Ma dor si acum dupa 2 saptamani de pauza,amortindu-mi ,pumnii neputand sa ii inchid pana aproape de pranz,iar de o saptamana,simt niste impulsuri electrice la maini atunci cand incerc sa tin in mana ceva(cana,farfurie).In timpul zilei simt in palme niste arsuri,exact unde sunt liniile din palma,le am reci tot timpul chiar daca este sau nu cald in casa.Am luat de 2 saptamani ibuprofen si timp de 10 zile Neuromultivit,dar fara rezultat.Va rog ajutati-ma cu un sfat ,pana ajung la Bucuresti sa fac Emg

12-12-2012, 03:23 PM
Pai lucrurile sunt clare! Aparatura cu vibratii a dus la aceasta situatie, cu mare probabilitate. Este posibil ca peste efectele acelor echipamente, sa se suprapuna si probleme de natura reumatica, cum ar fi o poliartrita reumatoida de exemplu. Prin urmare, e nevoie de tratament neurologic dedicat STC (Sindromului de Tunel Carpian) si unul aferent poliartritei in caz ca se confirma. Cateva analize simple pot lamuri aceasta a doua presupusa problema. Cat despre EMG, cred ca trebuie facuta, pentru a lamuri definitiv posibilitatea afectarii electrice neuromusculare.
Sanatate.
12-12-2012, 03:52 PM
Multumesc pt raspuns,al doilea diagnostic de poliartrita mi-a fost pus si cand am fost intr-o seara la urgente.Cei de la urgente mi-au spus ca pot fi mai multe cauze:reumatologice,vasculare,neurologice.,dar tr sa investighez.Am mers prima data la neurolog,pt ca din ce vazusem eu pe calculator,am banuit ca am STC.Sper sa ajung in curand la Bucuresti sa stiu siger ce am.CE analize se pot face pt a afla daca am pliartrita reumatoida?

12-12-2012, 05:16 PM
Proteina C reactiva (CRP), fibrinogenul si VSH-ul. Daca aveti sub 18 ani happy se poate face si ASLO pentru a elimina drept cauza streptococul beta hemolitic. Cu aceste analize se poate stabili daca exista un proces inflamator specific poliartritei si in general bolilor reumatismale de tip inflamator spre deosebire de cele reumatismale de uzura (artroza, defecte discale, etc)
Multa sanatate.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)