Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ameteli
05-12-2013, 04:45 PM
ameteli
buna ziua .....tatal meu in varsta de 49 de ani are probleme cu ametelile.....toate pleaca de la cap (presupun).....a fost la foarte multi doctori neurologi...iar niciunul dintre ei nu iau dat un diagnostic clar si nici un tratament potrivit pentru ametelile lui ....totul a inceput acum un an jumate....mai intai a avut probleme cu tensiunea ...care era oscilanta....dar pana la urma sa rezolvat cat de cat aceasta problema ....apoi a urmat stomacu...s.a rezolvat si problema asta ...dupa toate astea au inceput sa se amplifice mai tare ametelile.... La RMN nu i.a iesit nimic .....a facut control si la ochi , la urechi, la sange, si la fel nu i.a iesit nimic in neregula....acum o saptamana la munca la luat o ameteala foate puternica care la lasat inconstient....a fost dus la spital ...2 perfuzii si atat ...nimic mai mult...astept un raspuns din partea dumneavoastra ...poate imi sugerati o idee...ce ar putea face...multumesc anticipat...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
05-12-2013, 06:17 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-12-2013 06:18 PM de SoulHealer.)
RE: ameteli
Nu ne-ai spus cum au iesit analizele, in special colesterolul. Si-a facut vreun eco doppler carotidian? Poate fi o problema de circulatie superioara, o spondiloza care se stie, se acutizeaza in sezonul rece. Mai poate fi o anemie. Poate fi rezultatul tratamentului antihipertensiv. I s-a luat tensiunea in momentele de ameteala, dar glicemia?
09-12-2013, 05:30 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2013 05:36 PM de conduletadrian.)
colesterolul si glicemia erau in parametri normali..adica erau bune....tensiunea era 15 cu 9 in momentele de ameteala...el pentru tensiune i.a jumate de pastila ALMACOR....dimineata si la pranz....eco doppler carotidian nu a facut..nici nu stiu ce este asta? daca ati putea sa.mi spuneti ce este ar fi perfect....poate o fi si din cauza sezonului rece ...dar el avea ameteli si cand era sezonul cald...de un an jumate se tot chinuie cu ametelile...

eu sunt din tulcea ...si nu stiu daca avem asa ceva in oras .....(eco doppler carotidian)....
09-12-2013, 06:37 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2013 08:24 PM de SoulHealer.)
Mergeti la medicul de familie pentru o trimitere pentru acest tip de investigatie. Este o ecografie ce stabileste daca vasele circulatiei superioare, au depuneri de colesterol (ateromi) care impiedica fluxul sanguin sa alimenteze creierul si sa-l oxigeneze la parametrii normali. O radiografie de coloana cervicala ar fi si ea utila daca eco doppler-ul nu arata nimic anormal.
Sanatate.
09-12-2013, 07:41 PM
ok va multumesc mult...am sa revin dupa acesta ecografie...
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)