Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ameteala puternica
12-11-2015, 08:56 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-11-2015 09:44 PM de Nikole.)
RE: ameteala puternica
Revin cu problema mea cu ametelile. De data asta a fost groaznic..si ca intensitate si ca durata. Cert e ca de data asta mie mi s-a parut ca e un altfel de ameateala. Si ca intensitate si ca durat mult..o ora aproape, cu f mici pauze. Daca pana acum imi apreau brusc si constau doar in dezechilibru, instabilitate (doar pulsul imi crestea pana la 170 chiar)...ieri am simtit mai intai o oboseala, dupa 1 minut a inceput o stare de ameteala din ce in ce mai puternica. M-am asezat in pat, din contra starea s-a accentuat si mai rau. Pulsul 145, dar cred ca de la panica. Ca o stare groaznica de betie. Nu se rotea nimic, nici eu, nici balans, nu stiu cum sa descriu acea ameteala. Am tot sperat ca in cateva minute sa imi revin. Cum miscam capul, ameteala era si mai intensa. Dupa 30 minute, mi-am revenit putin cu pulsul, scazuse la 100(am luat un metoprolol si 2 paracetamol, crezand ca e vreo raceala si s-a inflamat la gat). Am incercat sa ma ridic, ameteala a reaparut, tensiunea a crescut de la 100 cu 50 la 145 cu 95. M-am intins din nou in pat. Am chemat salvarea. Si ei au constatat la fel: cum ma ridicam cum crestea pulsul f mult si nu aveam stabilitate, plus greata. Mi-au facut ekg, era fara modificari. Mi-au spus ca nu stiu care e cauza. Ureche, gat, dar nu e accident cerebral.
Si azi, cand misc capul simt ameteala plus ca am un tiuit in ureche, iar cand misc capul parca un vuiet in ureche. Problema e ca eu acum 1 an si am facut analize la ureche si totul a fost ok. Dopller e ok, analize de sange sunt bune. Am doar o spondiloza cervicala. Am intr-adevar dureri mai mari in zona gatului, parca e prin intr-o menghina.
Uneori mi se intampla cand din pozitia de stat pe scaun, dintr-un mijloc de transport, masina..si cobor, deci ma aflu in picioare, atunci am instabilitate, dezechilibru.
Nu mai stiu sa diferentiez tipurile de ameteli sad. Care, de unde vin ?
.

Rezultate analize de acum 1 an si 6 luni RMN :
Ureche - Bucla vasculara larga a arterei cerebeloase antero-inferioare de partea stanga intersecteaza pachetul nervos vestibulo-cohlear la nivelul portiunii cisternale (varianta anatomica).
Minima ingrosare circuferentiala a mucoasei sinusurilor maxilare si a mucoasei celulelor etmoidale.

Coloana cervicala - Discrete modificari degenerativ-artrozice cu protruzii etajate C3,C4 si C5.
Unii spun ca e Hernie discala postero-mediana la nivel C3-C4 si schita de hernie discala mediana C4-C5. Alti 2 doctori spun ce nu e hernie..
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-11-2015, 10:06 PM
Pare a fi un sindrom vertiginos vestibular. Poate trebuie sa investighezi serios urechea interna.
Durerile din zona gatului pot fi de la spondiloza. Problema e ca asociat spondilozei poate sa apara o insuficienta verterbro bazilara. Citeste informatiile de mai jos si daca poti incearca sa verifici si aceasta posibilitate.
http://www.medreflexline.ro/detalii.aspx?icvb
Sanatate
 Mulţumiri acordate de: Nikole
16-02-2016, 09:06 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-02-2016 09:08 PM de Nikole.)
Buna seara ! Am facut toate testele pentru ureche, totul e in limitele normale, doar un tinitus.Cu toate astea d-na doctor crede ca ar fi de fapt un sindrom Meniere - pt acele episoade de ameteala ff agresive, aparute brusc. Dar pt ameteala ce o am ca buimaceala crede ca ar fi de la coloana. Nu mai inteleg nimic: ''nu sunt probleme la ureche , am provoat ameteala, e totul in regula, dar ai Meniere...''.
Azi iar m-am speriat f tare. Stand pe scaun, am simtit la inceput o usoara agitatie in corp, un rau general dar nu f intens, gandeam pozitiv ca imi trece. Dupa 2 minute am avut dintr-o data o ameteala ce a durat de data asta cateva secunde. Mi-am luat tensiunea in acel moment, aveam 145 cu 110 si binenteles si pulsul mare, pt ca ma speriasem. Acea valoare 110 nu este mare? Eu in general am tensiunea 110 cu 60. Poate fi cauza spondiloza? Simt ca trosneste si durere in zona gatului. Am si stat in frig. Poate sa dea spondiloza variatii asa mari de tensiune sau a fost un puseu de tensiune?
sad
16-02-2016, 09:21 PM
Problemele tale principale sunt anxietatea si atacurile de panica intretinute de manifestarile datorate spondilozei, probabil. De-asta faci si puseele de tensiune si creste pulsul foarte repede. Poate n-ar fi rau sa faci o determinare a cortizolului si sa vezi si cum stai densitatea osoasa, deoarece se stie ca stresul pe termen lung reduce dramatic nivelul calciului osos conducand in cele din urma la osteoporoza.
In paralel, trebuie sa rezolvi cumva problemele cervicale. Poate ca ele nu sunt asa de grave, poate e vorba doar de stari de contractura a muschilor gatului din motive de dezechilibru mineral ionic, sau din cauza unei probleme de acomodare vizuala (control oftalmologic amanuntit)
Sanatate
23-02-2016, 08:17 PM
Buna seara !
Nu stiu ce sa mai fac. De cateva zile am ameteli, dar nu acel vertij agresiv, ci o stare de buimaceala continua , dezechilibru in mers, oboseala la mers si automat tahicardie. Parca nu imi mai pot controla picioarele atunci cand merg, dezechilibrul aparand mai ales cand cobor din masina si revin la pozitia in picioare si incep sa merg. Eu simt ca e legata ameteala de coloana cervicala, in zona aceea simt contracturi, dar nu dureri f mari (cum este descrisa o spondiloza). Am facut RMN si concluzia a fost :
''Modificari degenerative disco-vertebrale cervicale cu prolapsuri C4, C5 si mica protruzie paramediana stanga C3 de 3 mm, fara semne RM de compresiuni radiculare''.
Racesc extrem de repede, sunt ff sensibila la curent. Am facut testul de sange pt reumatism, e ok..F rar am marit fibrinogenul.
Spondiloza poate da asa stari urate? Imi pot pierde cunostinta sau pot face accident vascular? Tensiunea nu e mare, doar pulsul pt ca obosesc extrem de repede... Poate fi un nerv ce apasa si sa nu se irige indeajuns, dar nu se vede? Nu mai stiu ce sa fac, pt ca azi efectiv m-am chinuit sa merg, imi era teama ca pic, trebuia sa ma tin de ceva...
Multumesc ! sad
23-02-2016, 08:46 PM
Nikole, trec prin aceleasi simptome ca tine, doar ca le controlez. Eu am fost diagnosticat de reumatolog cu Discopatie cervicala ,nu am facut RMN, aceleasi stari le am, reumatologul spune ca nu sunt din cauza cervicalei .. SoulHealer tu ce parere ai ? Problema Nikole este ca eu sunt anxios si am facut atacuri de panica, stiu cu ce se mananca. Spondiloza ta iti da ameteli, tot ce e posibil, dar majoritatea simptomelor tale sunt speficice atacului de panica , de ce? pentru ca alimentezi anxia cu frica unui AVC,. Rezolvarea ta este sa mergi la un psihoterapeut, chiar si un psihiatru entru a trata atacurile de panica. Asta inseamna atac de panica si stari de anxietate, ameteala,puls,slabiciune,obosesla,tremur interior, te invarti intr-un cerc vicios de prea mult timp si ai nevoie de tratament, ai fosi la toti doctorii si nu ai nimiccare sa iti cauzeze asemenea stari .. mai ramane psihicul.

SoulHealer eu ce fac cu discopatia mea cervicala? bag un RMN si un control neurologic .. ametelile continua.As treve si pe la ORL, am nasu permanent infundat de vreo 2 ani, presiuni in ochi si in jurul sinusurilor.
23-02-2016, 10:19 PM
Ar trebui sa mergeti si pe la oftalmologie. Nu de putine ori, probleme din sfera oftalmo, necunoscute si/sau nerezolvate, duc la o incordare permanenta a muschilor ciliari si ai cefei si pot provoca ameteli si manifestari care intretin anxietatea. Puteti verifica asta luand un miorelaxant cum este mydocalmul. Daca starea de tensiune de la nivelul cefei se rezolva, asta intareste ideea de a face si un control oftalmo.
23-02-2016, 10:53 PM
(23-02-2016 10:19 PM)SoulHealer a scris:  Ar trebui sa mergeti si pe la oftalmologie. Nu de putine ori, probleme din sfera oftalmo, necunoscute si/sau nerezolvate, duc la o incordare permanenta a muschilor ciliari si ai cefei si pot provoca ameteli si manifestari care intretin anxietatea. Puteti verifica asta luand un miorelaxant cum este mydocalmul. Daca starea de tensiune de la nivelul cefei se rezolva, asta intareste ideea de a face si un control oftalmo.
Da, am fost si la oftalmo, am doar probleme doar la citit, un +1 . In final, spondiloza sa fie cauza? Cu toate ca, din ce am inteles, nici aceasta nu e intr-un stadiu avansat. Poate ca atunci cand racesc ( si se intampla ff des) se inflameaza si apasa cumva pe nervi. Nu mai stiu ce sa fac sad.
24-02-2016, 09:42 AM
Doar daca ar exista asociata spondilozei o insuficienta circulatorie vertebro bazilara. Citeste informatiile din acest articol:
http://www.medreflexline.ro/detalii.aspx?icvb
Te poti interesa daca poti face o investigatie numita Transcranial Doppler Sonography, care poate stabili modul in care se desfasoara circulatia arteriala craniana?
Sanatate
11-03-2016, 02:06 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-03-2016 02:07 AM de Nikole.)
Deja nu mai stiu ce sa cred. Azi, stand pe scaun, am simtit un zgomot in cap, ca o vuitura si ameteala zdruncinata ( nu stiu cum sa o descriu, pt ca fost f ciudata) si parca junghiuri in cap. Am mai avut asa, dar doar pt 1 secunda, azi avand cateva secunde bune, parca nu se mai termina. Mi-am luat tensiunea si era 150 cu 105, puls binenteles crescut. Am incercat sa ma linistesc. Imi revenisem putin.. Dupa cateva minute a aparut instabilitata la mers , trebuia sa ma tin de ceva sa nu cad, starea de greata si binenteles ametelile clasice. Tensiunea din nou era mare 160 cu 110, puls 140 (eu avamd 110 cu 60). De data asta chiar mi-a fost frica sa nu fac vreun atac cerebral, sa nu imi pierd cunostinta. (rmn cervical este in regula)
Asa se manifesta un puseu de tensiunea, sau cauza poate fi un vertij dat de spondiloza mea cervicala? Simt de cateva zile muschii gatului extrem de incordati, ma doar cam toate oasele, de parca as avea reumatism (racesc extrem de repede). Spondiloza poate da asemenea stari agresive, groaznic de urate.
Sau poate fi si o alta cauza? Chiar nu mai stiu ce analize sa mai fac. sad. Testele de ureche, rmn cerebral, testele pt ochi sunt ok..
Pot fi chiar pe psihic? ?
Sanatate maxima !
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)