Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ameteala puternica
15-07-2012, 04:10 PM
ameteala puternica
buna ziua. sper sa gasesc aici un raspuns la problema mea.totul a inceput acum o luna:m-am trezit cu o ameteala puternica,ca un traznet in cap,nici nu mai stiu cum sa o descriu..transpiratii puternice si apoi am mers la baie pentru defecatie.
Am mers la medicul de familie,mi-a dat calciu,mg,fier.Simptomele s-au mai ameliorat, dar simt in contiuare o stare de ameteala,parca plutesc, mi se mai intampla si noaptea sa ma trezesc si totul se intvarte cu mine, transpur abundent si am scaun imediat.
Saptamana aceasta intentionez sa merg la neurolog.
Oare care ar fi cauza? Mentionez ca nu fumez,nu beau,nu am alte vicii.
Va multumesc si sper sa primesc un raspuns!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
15-07-2012, 04:44 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-07-2012 04:45 PM de SoulHealer.)
RE: ameteala puternica
Iulia, vertijul are extrem de multe cauze, de la unele banale (probleme vestibulare, hipoglicemii tranzitorii,) pana la unele ceva mai serioase ce prefigureaza instalarea unor afectiuni cum ar fi ateroscleroza cerebrală, accidentele vasculare cerebrale, encefalitele de trunchi cerebral, scleroza multiplă, tulburări ale ritmului sau ale conducţiei cardiace, modificări hormonale, creşterea valorilor tensiunii arteriale, hematom intracerebral, traumatisme ale capului sau gatului. Scaunul este rezultatul sperieturii cel mai probabil. Fara a intra in panica trebuie sa mergi sa faci inevstigatii de specialitate si e bine sa incepi asa cum ai spus cu un neurolog. Trebuie apoi sa faci un set complet de anailize pentru a vedea principalii parametri sanguini si a exclude unele dintre cauzele posibile.
Pana atunci iti recomand sa te hidratezi bine, sa mananci putin si des, fara alternarea alimentelor dulci cu cele sarate, sa eviti variatiile mari de temperatura, aerul conditionat direct.
Sanatate
 Mulţumiri acordate de: alexaiulia222
15-07-2012, 05:38 PM
Multumesc pentru raspuns, luni voi suna la un cabinet privat de neuro,pentru ca din pacate la medcii de la policlinicile de stat nu voi gasi rabdarea si intelegerea necesare.
Voi posta rapunsul meu pe site si sper sa auzim de bine!
27-10-2012, 11:11 PM
Buna seara ! Aseara, stand in pat, uitandu-ma la un film pe laptop, am simtit ca ametesc usor..M-am ridicat, am incercat sa merg la baie, acolo ameteala s-a intensificat, apoi pulsul a inceput sa creasca, a aparut si senzatia de lipsa de aer...Pe aparat s-a inregistrat puls 150 (dar nu tpsv, cresterea a fost graduala). Am incercat sa revin in pat, fiind f. obosita si speriata ca nu ma mai pot tine pe picioare; senzatia de ameteala fff puternica a persistat inca 5 minute. Am citit ca vertijul este insotit si de dureri de cap, ceea ce eu nu am avut. Stiu ca am o spondiloza cervicala, din cauza careia mai am uneori usoare ameteli, dar ... nu inteleg starea aceasta de ameteala ff puternica si aparuta brusc. Tensiunea o am in general mica ( 10 cu 6) iar in acea stare a crescut la 14.5 cu 10. Care ar putea fi cauza ? Mi-era teama sa nu am un atac cerebral sad . Poate fi legat de inima? (cu toate ca ametelile au aparut prima oara, apoi tahicardia..). Sanatate maxima !
28-10-2012, 12:09 AM
Nico draga, cred ca inima (cea de care ne temem noi vesnic worried) n-a fost implicata in acest eveniment. Cresterea pulsului si lipsa aerului au aparut in urma panicii, sint convinsa.
Presupun ca ori un viciu de postura (ceafa apasata pe perna sau pe vreo margine dura de pat), ecranul prea aproape de ochi, miscare foarte rapida pe ecran, ori o scadere mai marcata de tensiune a provocat ameteala usoara, care apoi a crescut in intensitate prin ridicarea brusca in picioare.
De fapt, a fost ameteala sau vertij ? Simteai pierderea propriului echilibru sau aveai senzatia ca se roteste camera, se miscau peretii si podeaua ? Vertijul nu e obligatoriu insotit de durere de cap si in marea majoritate a cazurilor indica probleme de ureche interna.
28-10-2012, 09:17 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-10-2012 10:10 AM de SoulHealer.)
Cu siguranta este rezultatul pozitiei vicioase pe care ai avut-o in fata laptop-ului mai multe minute in sir. Si eu "patesc" destul de frecvent asa ceva si fenomenul este accentuat la cei care poarta ochelari cu un numar de dioptrii semnificativ, sau care au si astigmatism. Fenomenul a fost amplificat de sperietura, tensiunea ceva mai mica si problemele cervicale de care aminteai. Cea mai buna solutie in astfel de cazuri este un masaj usor, relaxant, al musculaturii gatului, utilizarea unui miorelaxant (mydocalm de exemplu) si un drum pana la oftalmolog pentru a verifica daca este sau nu cazul de a-ti confectiona o pereche noua de ochelari. Daca nu ai o masuta speciala pentru laptop, e cazul sa iti cumperi una, pentru a avea o pozitie corecta a gatului si a impiedica un efort de concentrare care poate duce la astfel de ameteli.
28-10-2012, 02:33 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-10-2012 02:34 PM de nicolero.)
[? Simteai pierderea propriului echilibru sau aveai senzatia ca se roteste camera, se miscau peretii si podeaua ?

Uliana, nu cred ca se rotea, doar nu aveam stabilitate , simteam un dezechilibru al corpului..Uneori parca eu ma rotesc , nu obiectele , e senzatia aceea de clatinare , de fapt cred ca si ma clatin, parca as fi beata...si in urmatoarea secunda pic...
Soul, tocmai am facut un examen oftalmologic, am 1+ la ambii ochi, nu prea suport sa-i tin, ma deranjeaza ..nu stiu de ce...de aceea nu-i folosesc decat atunci cand stiu dinainte ca citesc mai mult timp pe laptop.
Sperietura a fost cresterea tensiunii, tensiune ce era maricica de la inceput(14.5 cu 10 pt mine e mare , de obicei avand 10 cu 6) , de cand mi-am masurat-o cu aparatul.
Uneori mai simt piuituri in ureche, sau un zgomot brusc in tot capul..si parca ma impinge cineva de la ceafa pt 2, 3 secunde.. Sper ca nu e nimic grav (sperierura mare era sa nu fie vreun atac cerebral..sigh.
Va multumesc mult ! big hug

PS : poate fi atac de panica?
28-10-2012, 02:57 PM
Nico, tensiunea ti-a crescut tot din cauza...sperieturii (venita din cauza ametelii neobisnuit de puternice) ! surprise
Eu te inteleg perfect insa - cel mai tare ma tem de propriile frici (noroc ca am invatat sa le stapinesc), nici una dintre realele probleme pe care le am nu ma delabreaza atit de crincen precum panica !
Nu neglija purtatul ochelarilor si invatate cu miscari lente, nu fi repezita in nici o situatie, mai ales la schimbatul pozitiei corporale si/sau a capului !
Sa-ti fie bineeee ! Heart
14-10-2013, 07:54 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-10-2013 08:09 PM de nicolero.)
Iar va scriu despre problemele mele...Sunt foarte speriata. Ieri am avut un episod de vertij extrem de agresiv, cred ca cel mai agresiv si repetat. Nu am facut o miscare brusca care sa declaseze ameteala.A aparut brusc, stand pe scaun, insotit de un mic zgomot in cap, privire incetosata, dezechilibru. Cum miscam putin capul se intensifica. M-am tinut de pereti sa pot ajunge in pat. Nu se rotea nimic cu mine ci aveam senzatia de clatinare, zdruncinare, nimic clar.. Azi sunt slabita, parca nu ma mai tin picioarele si o stare de greata (apare cand si cand , insotita de stare de slabiciune).Am un tiuit in ureche de mult timp, acum e mai intens.
Ieri am fost la spital . Mi s-a facut tomograf, nu RMN..rezultatul a fost bun. Mi s-a facut un control la ureche ( aspectul urechii , rezultat bun, apoi testul nistagmusul - mi-a pus niste ochelari negri si in urma unor miscari bruste ale capului dr urmarea privirea , plus test de cristale…a fost si acela OK(cu toate ca mai demult , acest test o sigura data a fost pozitiv). Am ametit dar nu f tare imediat cand s-a terminat testul. Urmeaza sa mi se faca un test audio(mai mult pt tiuit)..Deci nimic sa demonstreze ca ar fi de la ureche.
Mentionez ca episoade de vertij am mai avut dar nu asa intense si nu au tinut atat de mult . (apareau chiar la interval de ani, apoi de luni de zile , acum destul de des plus ca durau cateva secunde..acum cateva minute cu variatii de intensitate).
La coloana am o spondiloza , am facut un RMN in vara , am inteles ca nu e nimic incat sa am asemenea ameteli. Dar eu simt uneori ca gatul parca e prins intr-o menghina, trosneste si e f rigid,ma doare destul de tare in ultimul timp..dar nu am dat importanta. Stiu ca e o durere..si nu mor din asa ceva happy.
Am facut fizioterapie in Romania…niciun rezultat. La masaj-usoara ameliorare. Dopller-ul de asemenea a fost bun(facut tot in vara).
Tensiunea mi-am masurat-o. In timpul vertijului creste pana la 145 cu 95, eu deobicei avand-o 105 cu 70. Nu inteleg de ce creste...
Analizele de sange sunt toate bune (doar vitamina D sub limita). Controlul oftalmologic - bun. Pulsul a fost marit putin , dar sigur nu am avut tpsv si nici o alta aritmie cred(pt ca nu am simtit nimic la inima).
Teama mare este sa nu fie ceva cerebral, totusi. Nu inteleg ce am, care este cauza. Nu mai am incredere in mine sa pot merge singura . Simt uneori parca as avea o stare de betie, alteori dezechilibru, nu ma pot tine pe picioare, dar nu cu ameteala asa mare.(tensiunea atunci e buna).
Deci alterneaza tipurile de ametela.
Am citit ca ametelile sunt pozitionale sau vasculare , periferice sau centrale . Eu de fapt ce am ? sad
14-10-2013, 09:56 PM
Printre cauzele cele mai plauzibile ale ametelii de care ne-ai povestit ar putea fi:
-o problema de circulatie cerebrala cauzata de spondiloza;
-o problema oftalmologica (legata de necesitatea de a schimba dioptriile ochelarilor daca nu ai mai facut-o de multa vreme daca porti ochelari, sau de a-ti face o pereche de ochelari daca nu ti-ai facut pana acum), problema care determina contractarea indelungata a muschilor ciliari cu efect direct asupra circulatiei superioare;
-o problema a urechii interne (corelata si cu tinitusul de care aminteai);
-o hipoglicemie tranzitorie;
-o hipotensiune tranzitorie (printre cauze poate fi o menstruatie abundenta).

Tensiunea ti-a crescut firesc apoi din cauza sperieturii. Daca vitamina D este sub limita este posibil ca si Ca ionic sa fie la limita si sa genereze manifestari specifice spasmofiliei.
Discuta si cu un medic neurolog, dar personal cred ca nu ai nicio problema cerebrala sau neurologica, cum nu ai nimic important nici la nivel cardiac! happy
Sanatate.
 Mulţumiri acordate de: nicolero
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)