Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
amenoree primara/trompe infundate
18-10-2012, 04:08 PM
amenoree primara/trompe infundate
Buna ziua!...am si eu urmatoarele nelamuriri:
1. Pentru tratamentul amenoreei primare, ce alte medicamente se mai pot folosi in afara de anticonceptionale?...
2.Daca la o Ecografie s a vazut ca am o trompa infundata, ce investigatii se fac ulterior?...Se poate ajunge la o Laparoscopie pt diagnostic?...Si care sunt cauzele, mentionez ca n am avut niciodata infectii in sfera genitala si n am luat anticonceptionale!
Multumesc!...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
18-10-2012, 09:10 PM
RE: amenoree primara/trompe infundate
Amenoreea primara este un diagnostic pe care sigur nu ti l-ai pus singura!
Etiologia amenoreei primare poate consta in absenta uterului sau a ovarelor, o boala genetica sau o disfunctie hormonala.
In functie de cauza amenoreei se stabileste si tratamentul, deci se trataeaza cauza si nu efectul. Noi nu recomandam medicatie pe net!
Sunt sigura ca medicul iti va recomanda tratamentul potrivit in urma unui consult medical, investigatiilor si cauzei care determina amenoreea.

In legatura cu trompa infundata, poate fi cauzata de o inflamatie, sau infectie nedepistata si netratata ( cel mai frecvent cu Clamydia), sau ca urmare a unui chiuretaj.
Diagnosticul trompei infundate se face prin investigare histerosalpingografica care consta in introducerea unei substante de contrast prin vagin, col si apoi in uter si efectuarea unui film radiografic.
Ca tratament se pot face instilatii sau operatie laparoscopica. Inainte de interventia laparoscopica medicul indica un tratament cu anticonceptionale, care poate dura pana la 2 luni, pentru a pune ovarele in repaus.
Din nou iti recomand sa mergi la ginecolog pentru a stabili conduita terapeutica cea mai indicata in cazul tau.
Sa fii cuminte si sa mergi la medic! happy

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
 Mulţumiri acordate de: niky
19-10-2012, 01:51 AM
RE: amenoree primara/trompe infundate
am fost diagnosticata cu amenoree primara la 19 ani la institutul parhon.Am facut un tratament cu Orgametril, in urma caruia de la 55kg am ajuns la 68kg , insa mi a venit ciclul, chiar regulat .Dupa care am renuntat la el . In prezent iau utrogestan, nu m am mai ingrasat, imi vine ciclul, insa nu pot sa slabesc ! De aceea m ar fi interesat alternative...

Viata sexuala mi am inceput-o de cateva luni, n am avut niciodata vreo infectie, raceala sau chiuretaje! Eram curioasa ce alte cauze duc la infundare de trompe!...
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)