Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
alcolul si inima sau mai bine spus "Cardiomiopatia alcoolică"
20-12-2021, 03:53 PM
alcolul si inima sau mai bine spus "Cardiomiopatia alcoolică"
Buna ziua la toata lumea.
O scurta descriere: barbat,42 de ani, 90kg, 178m,
De ceva vreme cred ca am aceasta problema "Cardiomiopatia alcoolică"
NU sunt alcolic, consum alcol ocazional, dar de mai bine de un an de zile cand am vreo vizita la cineva sau cand este vreo petrecere ceva si consum alcol ceva mai mult, in noaptea urmatoare mai spre dimineata unele episoade de tahicardii,adica batai rapide ale inimii chiar stand in pat ,episoade care dureaza cateva zeci de secunde, dupa care dispar.
La inceput am crezut ca visez eu ceva palpitant sau am ceva vise active, dar am observat ca si cand sunt treaz se intampla acelasi lucru, iar lucrulacesta are legatura cu alcolul consumat.
Am uitat sa precizez ca tot de mai bine de un an am descoperit si "extrasistolele"
care vin si pleaca cum vor ele, mai ales in functie de starea de nervi, stres, etc,iau panangin, vagostabil si jumatate de concor de 2,5
Acum ma ingrijoreaza aceste episoade de "batai puternice ale inimii, poate si ceva extrasistole'' dupa ce am consumat ceva mai mult alcol.
Nu imi este greu sa renunt la acest consum de alcol, dar nu imi gasesc explicatia de ce la un consum ocazional au inceput sa apara aceste probleme.
In descriere la "Cardiomiopatia alcoolică" spune ca trebuie sa consumi minim 80grame de alcol zilnic cel putin 10 ani ca sa ai aceasta problema medicala, pe cand la mine nu a fost asa.
Am inteles, stresul, problemele, si alti factori au dus la aceste aritmii/extrasistole, am avut in trecut probleme cu stomacul, HP de cateva ori, tratamente, endoscopii, etc, dar vad ca apar din ce in ce tot mai multe probleme ale inimii.
Mai sunt persoane care se confrunta cu astfel de probleme?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
20-12-2021, 11:31 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-12-2021 11:32 PM de SoulHealer.)
RE: alcolul si inima sau mai bine spus "Cardiomiopatia alcoolică"
Ar putea fi o legatura, dar nu cred ca e vorba de cardiomiopatie alcoolica. Mai degraba e vorba de o hernie hiatala, careia se stie, nu-i plac bauturile spirtoase. Cand bem alcool, tendinta este sa mancam mai mult si asta duce in majoritatea cazurile, fie la balonare (pot aparea aritmii postpradiale), fie la hipoglicemii nocturnne care pot declansa palpitatii (tahicardii, fibrilatie atriala, extrasistole in timpul noptii sau dimineata). Daca ai hernie hiatala (se detecteaza endoscopic sau prin tranzit baritat) trebuie sa limitezi ingestia de alcool tare si mai ales sa limitezi volumul meselor. Esti un pic supraponderal si asta vine la pachet de regula cu sforait si o posibila apnee de somn. Alcoolul se stie, relaxeaza muschii gatului si favorizeaza sforaitul, iar acesta la randul lui, apneea de somn. Ai ceva investigatii de facut. Simultan adopta un stil de viata nou, care sa-ti permita sa mai slabesti, fa mai multa miscare, renunta la fumat daca fumezi, bea cu moderatie si lucrurile se vor schimba in bine...
Asadar, gastroenterolog (pentru hernia hiatala), pneumolog pentru poligrafia ventilatorie ce poate depista apneea de somn si cardiolog pentru a interpreta rezultatele investigatiilor si ultime indicatii terapeutice.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)