Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zgomot toracic...ajutor
17-08-2019, 01:04 AM
Zgomot toracic...ajutor
Buna ziua!
In urma cu un an am avut o durere foarte mare in zona cervicala datorită faptului că am tinut geamul deschis si cateva săptămâni ma durut si pe langa asta am observat tot.atunci ca.in momentul cand fac rotiri de trunchi se aude un suflu si cand ridic mâinile ca si cum se comprimă ceva pe plamani am făcut si radiografii la plamani am avut o pneumopatie care a trecut in martie 2019 ea fiind instalata din octombrie 2018 si netrata corespunzator in iunie 2019 mi-am facut din nou o alta radiografie la spitalul pantelimon si plamanii erau sanatosi nu mai aveau nimic insa eu am ramas in continuare cu acest suflul la rotire .Se manifesta doar cand imi rotesc trunchiul stanga dreapta sau can ridic umerii.aAte manifestari nu am si efectiv nu stiu ce sa.mai fac si ce sa mai cred.As dori un sfat daca se poate.Multumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
17-08-2019, 08:27 AM
RE: Zgomot toracic...ajutor
O sa dispara cu timpul. Un control cardiac si o ecografie cardiaca ar fi utile. Banuiesc ca un test de spirometrie s-a facut.
17-08-2019, 11:17 AM
(17-08-2019 08:27 AM)SoulHealer a scris:  O sa dispara cu timpul. Un control cardiac si o ecografie cardiaca ar fi utile. Banuiesc ca un test de spirometrie s-a facut.

Spirometrie nu am facut intrucat medicul nu a considerat a fi necesara iar la inima nici nu mi-a stat gandul ca ar fi ceva oricum va multumesc pentru raspuns.
17-08-2019, 09:39 PM
(17-08-2019 01:04 AM)Alse a scris:  Buna ziua!
.Se manifesta doar cand imi rotesc trunchiul stanga dreapta sau can ridic umerii.aAte manifestari nu am si efectiv nu stiu ce sa.mai fac si ce sa mai cred.As dori un sfat daca se poate.Multumesc

Este absolut normal sa se manifeste asa ,intrucit prin rotire se creieza o presiune (torsionare) asupra cavitatii toracice si automat pe plamini . Uite eu fac acest exercitiu de sute de ori dimineate (de zeci de ani) cu fereastra deschisa , intrucit se creiaza o presiune fortata a plaminilor si automat o oxigenare profunda a singelui a creierului si tuturor organelor .
Intinde si bratul in directia de rotire si trage cit poti, o sa te doara putin ,o sa ai intindere a muschiului pectoral , repeta in partea cealalta si ai sa te trezesti cu putina febra pectorala si in timp cu pectoeali mai mari ,ceia ce e f f bine ,nu?
Facind aceasta miscare ai sa vezi ca nu ai nevoe sa respiri intrucit respiratia se face automat prin torsionare .
In concluzie fa aceasta miscare si alte exercitii cit mai mult in decursul vietii ca o sa te ajute f f mult.
Numai bine .
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)