Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vreau un sfat va rog :(
22-08-2013, 11:14 AM
Question Vreau un sfat va rog :(
Buna, am si eu o mica nedumerire si voiam sa va cer un sfat. Timp de 4 ani am luat in continuu pilule contraceptive karissa. nu am avut nici o neplacere de la ele, insa m-am gandit sa fac o pauza pentru ca imi e frica ca imi pot afecta ficatul si alte organe si in plus eu si fumez si stiu ca nu e indicat. In plus de ceva timp m-am ingrasat vreo 4 kg si tot incerc sa slabesc si nu pot..ma gandesc ca motivul sunt anticonceptionalele, deoarece am auzit ca ele retin apa in organism (cateodata sunt foarte balonata), si ca din cauza lor se poate face si celulita (eu am destula). Asa ca m-am gandit sa le inlocuiesc ceva timp sa vad daca ma simt mai bine fara ele si sa vad daca pot sa slabesc..problema e ca ma gandeam sa le inlocuiesc cu ovule Contracept-M dar am gasit pe internet foarte multe opinii negative cu privire la ovule (ca nu sunt sigure, ca multe fete au ramas insarcinate in timp ce le foloseau, ca mai trebuie pe langa ovule sa folosesti si alta metoda contraceptiva etc). Sunt foarte nedumerita si nu stiu ce sa fac. In septembrie vreau sa ma duc la un consult ginecologic, ceea ce cred ca e cel mai bine..insa pana ajung la ginecolog ce imi recomandati? Mentionez ca am prieten stabil, deci nu se pune problema de boli cu transmitere sexuala, de aceea nici nu am apelat la prezervativ, si in plus nu este nici comod. Va multumesc mult si astept un raspuns.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
22-08-2013, 06:15 PM
RE: Vreau un sfat va rog :(
Buna ziua,Diana si bine ai venit pe forum!!
Daca ai fi fica mea ,te-as sfatui sa nu iei contraceptive pt. ca au multe efecte adverse.Tu refuzi din start sa folositi prezervativul asa ca...nu stiu ce ati putea face...alegeti din doua rele,varianta care va avantajeaza.
22-08-2013, 07:24 PM
Contraceptivele ingrasa,cunosc multe fete care au pus cateva kg pe ele dupa ce le-au folosit o perioada mai indelungata.Nu mai e mult pana in septembrie,cred ca ai putea sa iei pana ajungi la medic aceleasi pastile de le luai si pana acum.Discuta cu medicul la care te vei duce problema ta si spune-i sa iti expuna mai multe metode contraceptive care crede ca ti le potrivesc.
12-01-2018, 07:57 PM
Buna seara ! Am nevoie de ajutor de la un medic ginecolog! Deci, folosesc contraceptivele " Lindynette" de 4 luni si am o intrebare, eu am distonie neurovegetativa si cind am crize de panica ma ajuta pastilele " Sympathyl" sunt calmante pe baza de plante si magneziu , Substanțe active: Extractum floris Crataegi 75 mg, Extractum Eschscholtziae californicae 20 mg, si magneziu, deci intrebarea mea este daca interactioneaza si scade nivelul contraceptiv sau nu?
12-01-2018, 08:53 PM
Nu era mai simplu sa scrii paducel si mac galben? Nu interactioneaza. Atentie la sunatoare si antibiotice!
 Mulţumiri acordate de: Tina Ciobu
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)