Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Virus hepatic?
09-01-2018, 02:04 AM
Virus hepatic?
Buna!
Este posibil sa fii infectat daca ai atins sangele unei persoane infectate cu virus hepatic B cu viremie nedetectabila ? Precizez ca am analizat zona si nu parea sa fie leziuni, dar am sters sangele prin frecare pana a disparut(nu am realizat pe moment). Cantitatea de sange era mica.
Si care este eficienta unui vaccin antihepatic facut in primele ore ale vietii?
Mulțumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2018, 04:25 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-01-2018 04:26 PM de SoulHealer.)
RE: Virus hepatic?
Daca viremia e nedectabila inseamna ca practic, persoana nu e infectata. Probabilitatea infectarii de la acea persoana este nula. Nicio vaccinare nu se face in primele ore ale vietii. Cititi asta:
https://arepmf.ro/vaccinarea-anti-hepatita-b-la-copil/
Cel mai bine este sa discutati cu medicul pediatru. Sunt lucruri mult prea serioase pentru a cere sfaturi pe internet.
10-01-2018, 05:42 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-01-2018 05:44 AM de MedFor.)
(09-01-2018 04:25 PM)SoulHealer a scris:  Daca viremia e nedectabila inseamna ca practic, persoana nu e infectata. Probabilitatea infectarii de la acea persoana este nula. Nicio vaccinare nu se face in primele ore ale vietii. Cititi asta:
https://arepmf.ro/vaccinarea-anti-hepatita-b-la-copil/
Cel mai bine este sa discutati cu medicul pediatru. Sunt lucruri mult prea serioase pentru a cere sfaturi pe internet.

Mulțumesc pentru răspuns.
Ba da, persoana este infectată de mulți ani, este purtator cronic, dar tratamentul a avut o evolutie favorabila si a adus incarcatura virala pana in punctul de a fi nedectabila, desi antigenul de suprafata este prezent.

In legatura cu vaccinul, nu m-am exprimat bine, ma refer la acel vaccin obligatoriu care trebuie facut cand esti foarte mic.
Si nu este vorba de un copil, intrebarea era legata strict de eficienta unui vaccin facut la o varsta frageda(in cazul meu, acum multi ani).
10-01-2018, 11:09 AM
Nimeni nu poate spune cat este de eficient pe termen foarte lung, acel vaccin hexavalent facut in copilarie, care contine si componenta contra hepatitei B. Cele actuale, cum este de ex. Hexacim, sunt declarate sigure si eficiente de catre...producatori! happy
10-01-2018, 08:41 PM
(10-01-2018 11:09 AM)SoulHealer a scris:  Nimeni nu poate spune cat este de eficient pe termen foarte lung, acel vaccin hexavalent facut in copilarie, care contine si componenta contra hepatitei B. Cele actuale, cum este de ex. Hexacim, sunt declarate sigure si eficiente de catre...producatori! happy

Mulțumesc,
Am verificat anticorpii si se pare ca nu mai sunt imunizata.
Acum nu am decat sa astept sa fac testul peste 3 luni, desi majoritatea spun ca nu se transmite in modul in care eu am avut contact cu sangele , dar nu se stie niciodata.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)