Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vene dureroase
16-08-2011, 08:29 PM
Vene dureroase
Buna seara tuturor,

Ma confrunt cu o situatie si incerc sa-mi dau seama de gravitatea ei. La medicul de familie am fost de vreo 5 ori in ultimele 2 luni insa nu mi-am rezolvat nici pe departe problemele.

Pe scurt am parte de o perioada foarte stresanta iar somatizarile de pe urma acestui stres au ajuns sa-mi dea viata peste cap. Am avut de toate - palpitatii la inima, dureri (sub forma de junghi) de cap, ameteala extrema, slabiciune, zvacniri (insotite de durere) ale venelor de sange de la gat, etc.
In momentul in care am considerat ca nu mai gestionez bine stresul, am mers la medicul de familie iar acesta a insistat ca solutia nu o reprezinta pastilele ci terapia. Nu am nimic impotriva terapiei (am mai facut in trecut si mi-a prins foarte bine) insa dureaza minim 2-3 luni pana iti vine randul pe lista de asteptare a unei clinici iar problema mea e AICI si ACUM. Intr-un final medicul de familie a acceptat sa-mi prescrie antidepresive pentru ca din cauza stresului prelungit si in doze uriase, am dat-o iar in atacuri de panica, agorafobie si toata suita de afectiuni pe care le-am avut in trecutul nu prea indepartat (sunt convinsa ca as fi putut preveni toate acestea daca mi-ar fi prescris benzodiazepine la timp).
Acum iau Paroxetina de vreo 2 saptamani jumatate (10 mg / zi) si resimt efectele de acomodare a organismului din plin.... imi sunt accentuate tocmai simptomele de care vroiam sa scap... Am fost iarasi la medic, i-am explicat pt a suta oara situatia - ca am un job pe care nu-l pot atarna de gard, ba chiar aplic pt alte slujbe pt ca mi-e contractul pe sfarsite, etc - insa mi-a fost din nou refuzat Oxazepamul pe motiv ca trebuie sa ma descurc fara pastile...
E de la sine inteles ca increderea in medicul asta mi-a fost compromisa definitiv, ma simt luata in ras si tratata cu o totala lipsa de seriozitate.

Postez la sub-forumul "Vascular" pentru ca in ultimele zile s-au mai atenuat din simptomele legate de inima si cap, insa am remarcat - nu fara ingrijorare - ca zvacnirile venelor de la gat nu au incetat. Este adevarat ca am gatul incordat o mare parte din zi (uneori am senzatia ca e atat de tare, incat daca m-ar lovi cineva cu o bata de baseball, sigur s-ar rupe bata, iar nu gatul meu!). Acum senzatiile au devenit dureroase, iar durerea se prelungeste de-a lungul urechii de pe partea respectiva. In acelasi timp "simt" cum vena "trage din greu" sa pompeze sangele.
Am descris aceste simptome si intr-una din vizitele mele la medicul de familie, insa mi-a spus ca e firesc ca inima + sist. vascular sa lucreze mai mult atunci cand suntem stresati... Pe mine nu ma linisteste explicatia asta, de-asta scriu aici ca sa va intreb pe voi: cat de grave sunt aceste simptome? Ar fi necesar / obligatoriu un test Doppler? Am 32 de ani si nu-s tocmai supla (am BMI 31) iar in familie am cazuri de boli cardiace si ale sistemului vascular.

Va multumesc mult pt. raspunsuri, multa sanatate tuturor!

(se poate sa fi confundat venele cu arterele in mesajul meu... la mine e vorba de cele doua vase de sange de sub linia maxilarului)
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
16-08-2011, 08:38 PM
RE: Vene dureroase
Eu as zice sa faci curand o ecografie cardiaca cu vizualizarea si a sistemului circulator din zona gatului, combinat si cu doppler. Nu are ce sa iti strice si nu este invaziv. Si ar putea sa ofere cateva repere.
In cazul in care nu ai probleme circulatorii e posibil sa fie vorba si de afectiuni ale coloanei, in special scolioza sau spondiloza.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
16-08-2011, 08:48 PM
Multumesc Arm-Med!

Voi incerca sa obtin trimitere pt aceste investigatii insa cred ca sunt sanse mai mari sa ploua la noapte in Sahara decat sa primesc eu trimiterea. Medicul meu de familie aduce mereu in discutie varsta mea (am organism tanar, nu trebuie sa-mi fac griji) plus ca-mi scoate ochii cu trecutul anxios, asa ca nu da doi bani pe simptomele mele.
Acum nici eu nu stiu ce sa mai cred.... si mi-e teama ca nu cumva sa dau in probleme reale (cu care nu e de gluma) si nu doar somatizari ale unor stari de stres. confused
(medicul de care tot pomenesc nu e in Romania si nu exista alta posibilitate de-a face investigatii decat cu trimitere de la el; varianta clinicilor particulare e una foarte costisitoare - sute de euro pentru o investigatie)
16-08-2011, 10:27 PM
Ca sa faci o eco de cord nu te costa sute de euro, ci cateva sute de lei. Si poti sa mergi la o clinica particulara, unde nu ai nevoie de nici o trimitere. Si, in locul tau, mi-as cauta alt medic de familie.

16-08-2011, 10:34 PM
Arm-Med, nu locuiesc in Romania, de-asta spun ca asemenea investigatii costa sute de euro in clinicile particulare. Daca as fi fost in Romania n-as mai fi stat pe ganduri si-as fi mers direct la un cabinet privat.
Intentionez sa-mi schimb medicul de familie dar acest lucru implica o procedura complicata pentru care nu am timp / nervi in momentul de fata.
Pana una-alta maine merg iar la cel pe care-l am acum, sper sa ma asculte de data asta.
16-08-2011, 11:16 PM
Aaaa ... n-am stiut ca nu esti in Romania (oricum, felicitari!)
Dar chiar si in afara nu cred ca o ecografie sa coste sute de euro.

16-08-2011, 11:28 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-01-2013 08:14 PM de uliana.)
Dpdv al sistemului medical uneori imi doresc sa fiu in Romania.
Aici nu am alternative.
Costul ecografiei l-am aproximat judecand dupa tarifele pe care le stiu: consult dublu (de 20 de min) la medicul de familie = 45 euro, analiza sange pentru depistarea alergiilor = 118 euro, 1 pastila Oxazepam = 1,2 euro, samd. Serviciile medicale sunt scumpe, deci o ecografie cred ca e sigur peste 200 de euro.
28-10-2012, 08:56 PM
Postez tot aici, ca sa existe o oarecare continuitate.
Eu ma confrunt in continuare cu probleme din sfera cardiaca / vasculara. Intre timp am schimbat medicul de familie, cred ca o parte din simptomele pe care le am sunt si din cauza lui: niciodata nu m-a ascultat si niciodata nu m-a luat in serios. M-am dus la el de vreo 5-6 ori pe parcursul unui an cu fix aceeasi simptomatologie iar el nici macar n-a fost in stare sa propuna o solutie, indiferent de natura acesteia - investigatii suplimentare, medicatie, etc.

Acum o saptamana mi s-a depistat tensiunea arteriala 149 / 97 (in cadrul unui fit-test la munca). A doua zi am repetat masuratoarea si a iesit fix la fel (prima data fusese la sfarsitul zilei, a doua tura chiar de dimineata). Asistentul m-a sfatuit sa contactez noul medic de familie; i-am urmat sfatul. Medicul m-a consultat (in acel moment aveam 145 / 95) si a spus ca nu e ingrijorator, pentru ca exista si tensiuni mai ridicate decat asta (!!!) - poate crede ca pe mine o afirmatie de genul asta ma linisteste?? d'oh
I-am povestit despre toate simptomele: ca nu mai pot dormi pe partea stanga de vrei 2 ani pentru ca simt ca-mi iese inima din piept, ca nu trece macar o zi sa nu am extrasistole (unice, insa cu repetare la fiecare ora), ca am junghiuri si dureri gen arsura in partea stanga a pieptului, ca obosesc extrem de repede (chiar si de la mers rapid, alergatul iese din discutie), ca am ajuns sa nu mai pot relaxa si sunt incontinuu ca un arc gata sa sara - ceea ce nu cred ca face bine inimii, samd. Plus ca de vreo 2 luni incoace simt cum imi pulseaza capul cu totul, aud batai in ureche in ritmul inimii, pulsul mi-o ia razna cand ma ridic brusc de pe scaun, etc.
Intr-un final de la medic m-am ales cu niste analize de sange al caror rezultat in aflu marti. Intre timp mi-am cumparat un tensiometru electronic si imi monitorizez tensiunea... de la 129 / 87 pana la 155 / 105, in functie de activitatea desfasurata inaintea masurarii.
Am ajuns sa ma tem sa mai fac miscare de orice fel, pentru ca am senzatia ca o sa-mi pocneasca o vena la cap (pe care il simt pulsand nedureros foarte des).

Acum o luna am fost in vacanta si cu ocazia asta am facut o ecografie cardiaca, doppler in zona inghinala + gat, EKG; toate rezultatele au iesit bune, medicul respectiv (croat) m-a asigurat ca inima mea e in perfecta stare de functionare. Mi-a spus ca junghiurile in zona inimii sunt de la spondiloza cervicala care ma supara foarte tare in ultima vreme. Mi-a prescris Cricor (?). De ce, n-am priceput, banuiesc ca are legatura cu ritmul neregulat pe care inima mea il are uneori.

Problema mea este ca nu stiu cum sa procedez in continuare; daca medicului meu de familie o tensiune 149 / 97 nu i se pare mare la varsta mea (34 de ani), eu nu prea am optiuni. Mi-e foarte teama de pulsatiile capului si de tensiunea mare descoperita. Desi ar trebui sa fac eforturi sa slabesc (BMI 33), mi-e teama sa ridic si-un pai ca sa nu agravez problema.

Eu suspectez ca evenimentele stresante prin care am trecut anul asta (si au fost multe tare) mi-au declansat tensiunea asta.

Ce pot face? Daca reusesc sa slabesc, scade concomitent si tensiunea? Parca nu-mi vine sa ma culc pe-o ureche gandindu-ma ca sunt tanara iar tinerii nu fac AVC-uri....!!
Pe de alta parte ma gandesc c-o fi tiroida care ma joaca pe degete; stiu ca tiroida mea nu functioneaza normal (nu stiu daca e hiper sau hipo), ca am niscaiva chisturi acolo. Peste 2 saptamani sunt programata la controlul anual la endocrinolog, o sa-i explic situatia si poate ca ma lumineaza intr-un fel. Pana sa ajung la el va intreb pe voi, poate stiti: tiroida poate influenta tensiunea arteriala?

Va multumesc, multa sanatate tuturor!
28-10-2012, 10:16 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-10-2012 10:37 PM de SoulHealer.)
Mirela, tiroida este una din glandele cu cea mai mare influenta asupra starii de sanatate a organelor interne si a organismului in general. Ea poate afecta pulsul, tensiunea arteriala, starea psihica vazul, activitatea musculara, energia de care dispune organismul, metabolismul, nivelul de colesterol si multe altele. Sigur ca trebuie sa urmaresti in permanenta nivelul TSH si FT4 pentru a vedea daca in ciuda aspectului nodular pe care foarte multi dintre noi il are, se mentine totusi un eutiroidism satisfacator, adica tiroida isi face treaba in continuare.
De regula, cei care au probleme cu tiroida au intoleranta la frig sau caldura, variatii de tonus muscular, instabilitate emotionala, probleme cu greutatea corporala, etc.
Tu ai un IMC destul de mare, 33 si primul lucru care ar trebui sa-l faci este sa te adresezi unui nutritionist pentru a urma un regim de slabire. Vei vedea ca si tensiunea se va regla odata cu asta. Totusi, cu tensiunea pe care o ai nu poti astepta sa slabesti. Trebuie sa discuti cu un cardiolog pentru instituirea imediata a unui tratament pentru HTA de catre suferi, fara indoiala. Inainte de a merge la cardiolog fa un tabel cu valorile tensiunii si pulsului masurate de- alungul unei zile din ora in ora. Un fel de holter de tensiune, pentru ca el sa-si dea seama care este dinamica variatiilor tensionale.
In rest nu ai de ce sa fii ingrijorata. Sigur, rasunetul acestor tulburari pe care le acuzi poate provoca oricui anxietate, dar luarea unor masuri si constientizarea ca nu sunt lucruri ce nu se pot rezolva vor duce la redobandirea echilibrului dupa care tanjesti.
Succes si fruntea sus! happy
 Mulţumiri acordate de: mirela
28-10-2012, 10:31 PM
Multumesc pentru raspuns SoulHealer!
Asadar nu e de gluma cu tensiunea pe care o am? In sensul ca trebuie musai tratament medicamentos?
Am auzit ca odata luate medicamente pentru reducerea tensiunii arteriale, cu ele ramai toata viata. Parca nu ma trage inima ca sa spun asa....
Iar medicul de familie nici macar nu s-a alarmat la aceste valori. Nu am primit nici trimitere la cardiolog, nici medicatie.

Voi monitoriza tensiunea in continuare si o voi si nota intr-un caiet.
Cel mai mult ma ingrijoreaza pulsatiile resimtite la nivelul capului. Daca imi masor tensiunea in acele momente, constat ca nu e vorba de un puseu, ci de tensiunea obisnuita pe care o am zilele astea, in medie 145 / 95.

Multumesc si pentru incurajari!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)