Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vedere in ceata in urma unui traumatism
19-01-2019, 11:40 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-01-2019 11:54 AM de Claudiagabriela1991.)
Vedere in ceata in urma unui traumatism
Totul a început în data de 31.12.2018 cand am fost lovită in ochi cu degetul(unghia), m am demachiat imediat si simteam doar o jena...in urmatoarele.zile simteam o ușoară jena in ochi, am crezut ca este in urma loviturii..
După o săptămână si ceva vederea in ceata s a agravat foarte rau am fost la medic si mi a spus ca am un fin edem cornea si ochiul inflamat...mi a prescris global,indocollyre si corneregel...doctora a spus ca in 2 zile ttebuie sa incep sa imi revin, deja am aproape 4 zile si nu vad nici o schimbare...(mi a gasit si dioptrie minus 1 la acest ochi

Mentionez ca la celalalt.ochi nu am.dioptrie, nu stie daca este declansata in urma.loviturii sau nu
..)am fost la spitalul de urgență Si mi au spus ca am o infiltratie corneana ora 7 si s observa un usor traumatism cornean...mi au spus ca este posibil sa fie miopie dar cu astogmatism încrucișat si sa consult si alt medic...
Am.fost sa imi măsor dioptriile.la.optica medicală si mi a gasit asa:SF -0.50 Si CIL -0.50 AX 170...mi a pus 2 tipuri d lentile pe.ochelari de impreuna formau aceasta dioptrie iar eu tot nu vedeam clar.Mi a spus ca niciodata nu voi putea ve a 100%cu ochelarii!!! Este posibil sa fie si din cauza picăturile vederea acasă a in ceata ? Spr3 exemplu dimineata cand ma trezesc si nu sunt sub influența picăturile vederea mea la distanță e este tot in ceata...seara cand am.ochiul.obosit parca nici de aproape nu mai vad....
rolling eyes Menționez ca optimetristul a.spus că nu pot purta lentile de contact deoarece nu există pt dioptria mea..
Va rog păreri, unde as putea sa merg la.ce medic?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
19-01-2019, 03:09 PM
RE: Vedere in ceata in urma unui traumatism
Ai un usor astigmatism miopic cu dioptria totala 1. Ar trebui sa mergi la o clinica care dispune de aparatura mai performanta si sa faci eventual si o tomografie OCT. Nu pare plauzibil ca de la o simpla zgarietura sa ai problema pe care ai descris-o. Cel mult a accentuat o problema mai veche pe care nu o decoperisesi inca. Controlul trebuie facut dimineata dupa ce ai mancat si glicemia e la valori care sa nu influenteze masuratorile.
20-01-2019, 12:58 AM
(19-01-2019 03:09 PM)SoulHealer a scris:  Ai un usor astigmatism miopic cu dioptria totala 1. Ar trebui sa mergi la o clinica care dispune de aparatura mai performanta si sa faci eventual si o tomografie OCT. Nu pare plauzibil ca de la o simpla zgarietura sa ai problema pe care ai descris-o. Cel mult a accentuat o problema mai veche pe care nu o decoperisesi inca. Controlul trebuie facut dimineata dupa ce ai mancat si glicemia e la valori care sa nu influenteze masuratorile.

Multumesc pt raspuns!Acest astigmatism poate sa crească?ca si dioptrie? Am.27 ani iar pana.la această vârstă nu am.avut probleme cu vederea.Se poate opera?Imi cer scuze pentru cum tastez.
20-01-2019, 09:58 AM
Astigmatismul este de regula congenital. Pana la o anumita varsta nu ne dam seama pentru ca muschii ochiului il pot compensa. Ca orice viciu de refractie poate sa avanseze. In cazul tau, poate fi luat in considerare faptul ca ai avut un traumatism corneean care poate sa dea acest astigmatism temporar. De-asta trebuie sa faci investigatii mai amanuntite pentru a vedea cum se prezinta corneea.
20-01-2019, 10:03 AM
Un centru bun in Bucuresti exista?
20-01-2019, 10:32 AM
Clinica Oculus, Europe Eye Hospital, doar doua exemple. Sunt multe clinici bune si foarte bune.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)