Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vampirismul energetic,adevar sau mistificare?
01-07-2010, 07:16 PM
Vampirismul energetic,adevar sau mistificare?
Iata-l, l-am lansat! Nu-mi ramine decit sa repet ceea ce am intrebat si la nevroze cardiace :
a) E adevarat ca aparatele electrocasnice actioneza ca niste vampiri energetici, cu efece nefaste asupra sanatatii?
b) Ce parere aveti de efectul ANCU DINCA ?Huh
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-07-2010, 08:08 PM
RE: Vampirismul energetic,adevar sau mistificare?
E o problema extrem de mult dezbatuta pe forum-uri, bloguri. Nu neaparat sub aceasta denumire dar intr-o forma sau alta, multi cercetatori , inventatori, nici nu stiu cum sa le zic, au umplut piata cu oferte de dispozitive sau metode care te incarca cu energie, regleaza sistemele energetice ale organismului, iti alcalinizeaza sangele (!) vindeca o serie de boli si dezechilibre grave. Pe ce mizeaza ei de regula? De cele mai multe ori pe lipsa de alternative, pe limitarile pe care medicina alopata le are in cazul unor afectiuni, sau pe declaratiile unor martori mincinosi care ridica in slavi produsele respective!
Incercarea de a expune un punct de vedere critic, obiectiv in aceasta problema este destul de dificila pentru ca, desi multi dintre noi recunoastem posibilitatea existentei meridianelor energetice in organism si vedem ca acupunctura inregistreaza uneori succese uimitoare in tratarea unor boli, lipseste totusi un element esential. Faptul ca nu ne putem baza, stiintific vorbind, pe dovezi irefutabile recunoscute de comunitatea stiintifica internationala.
Este indiscutabil ca organismul nostru reactioneaza la factori de mediu dintre cei mai diversi. Campul electromagnetic care ne inconjoara este neindoielnic un factor care ne influenteaza starea de sanatate, dar nu cred ca putem privi aparatele electrocasnice ca pe niste vampiri nesatiosi care ne seaca de energie! Se cunosc efectele campurilor electromagnetice puternice asupra metabolismului celular si tocmai de aceea aparatura electrocasnica trebuie sa respecte niste norme de emisie, de ecranare, conform standardelor internationale in domeniu. Nu mai sunt aparatele de pe vremuri, televizoare sau calculatoare cu monitoare exclusiv cu tuburi catodice (CRT). Telefoanele mobile au evoluat si ele extrem de mult reducand nivelul emisiei undelor radio si mutandu-l in zone de frecvente nepericuloase pentru organism. Asta nu inseamna ca trebuie sa exageram inconjurandu-ne cu aparate electrocasnice peste tot, cu nenumarate alimentatoare lasate inutil si pagubos in prize! Sau sa devenim sclavii telefonului mobil si ai televizorului. Cu totii stim asta, dar nu gasim in noi destula putere de ne intoarce la un mod de viata sanatos prin care sa regasim ancestrala armonie cu mama natura.
Atat pentru azi. E vreun vampir energetic pe langa mine de ma simt asa obosit! happy

P.S. Data viitoare o sa discutam putin si despre teoriile lui Ancu Dinca...
O seara placuta!
10-07-2010, 12:47 PM
Vad ca n-am reusit sa stirnesc o mica trancaneala amiabila despre bampiri energetici si stirpirea lor! Acum vorbind serios, pe mine m-ar fi interesat parerea unor oameni seriosi, inteligenti si cu exprimari decente - asa cum este comunitatea forumului nostru - despre acele dispozitive de reglare energetica ale fizicianului Ancu Dinca. Eu insami oscilez intre neincredere(A) si incredere(B), pe urmatoarele considerente:
A)
- nu prea inteleg fenomenele fizice de tip energie, unda, propagare, efecte adverse, mijloace de contracarare;
- asa cum remarca si colegul SH, exista prea multi sarlatani in domeniul terapiilor complementare, inclusiv martori mincinosi, dispusi sa profite de disperarea unor oameni care ar face si crede orice pentru a drege cumva vreo boala necrutatoare;
- discutii foarte sceptice despre dispozitivele cu pricina - si aici nu ma refer, evident, la forumuri unde tineri total idioti, agramati si de o trivialitate extrema isi "exprima" parerile;
B)
- ma gindesc ca daca totusi acele dispozitive n-ar avea o baza stiintifica, nu s-ar fi implicat atitea universitati serioase de la noi/Agronomia, Politehnica din Cluj,parca si Medicina de la Craiova/ , profesori universitari din Bucuresti, Cluj si Timisoara, colective de cercetatori si doctoranzi in cercetarea si studierea fenomenului; hai, mai mituiesti pe cite unii , dar atitia oameni??!!
- nu pot sa cred ca saloane de inventica de mare reputatie precum cele de la Geneva, Bruxelles, Moscova, Kiev, Chisinau chiar medaliaza cu aur si argint, respectiv ofera diplome unui idiot care inventeaza o timpenie;
- emisiuni pe care le-am vazut cu fizicianul si doctorii care-l sustin in cabinetele deschise prin toata tara, plus pacienti dresi, ajunsi din scaune cu rotile sa alerge tururi de parc;
- oferta chinezilor de a cumpara imediat brevetul pe sume astronomice si de a construi doua fabrici pentru producerea la scara industriala a dispozitivelor;
Pe mine m-ar interesa, cu deosebire, doua dintre cele cinci tipuri de dispozitive:
a) cele care fixate pe calculator si televizor opresc emanatiile nocive ale acestora, ca prea petrec al naibii de mult timp in fata celor doua aparate, dar precum stiti, din pricini de FA nu prea mai am alte alegeri de ocupare a timpului si mintii in mod util. Noroc ca tipariturile inca nu emit si unde nocive, ca de idei cretine ma stiu feri!
b) cele fixate in frigidere, despe care se spune ca mentin timp foarte indelungat prospetimea alimentelor; ar fi grozav sa umplu/umplem frigiderul cu haleala si o luna sa scap/scapam de grija mincarii!
Dat fiind ca dispozitivele sint destul de scumpe/cam intre 50 si 100 de euro/, nu-mi mai permit sa le cumpar la plezneala si sa constat ulterior ca nu fac doi bani.
Ei - vine cineva cu vreo idee care sa ne foloseasca tuturor, cunoaste cineva pe concretelea vreun efect benefic al dispozitivelor, cumparam sau mai bine lipsa????
10-07-2010, 02:26 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-07-2010 02:29 PM de SoulHealer.)
As putea sa raspund la intrebarile pe care ti le pui legate strict de cele doua dispozitive care te-ar interesa, bazandu-ma strict pe bunul meu simt tehnic si experienta de 40 de ani de munca in domeniul electronicii si calculatoarelor, din care 22 de ani de cercetare stiintiifica.Cele doua dispozitive mi se par o aiureala! Sa le luam pe rand:
1. Mi se pare absurd sa consideri ca inconjurand televizorul cu un dispozitiv oarecare esti protejat de emisii periculoase pentru sanatatea ta! De ce, e simplu de raspuns. E demonstrat stiintific ca emisiile secundare, alfa, ale televizoarelor cu tuburi catodice ar pute fi nocive doar daca ai sta cu fata aproape de ecran si ai urmari asa programele timp de ani de zile! Ecranele de acest tip sunt special tratate pentru a reduce la minimum astfel de emisii. Trecerea la noile tehnologii (plasma, LCD) a eliminat efectul emisiilor secundare catodice si adus spectrul acestora intr-o zona absolut sigura, reglementata si certificata ISO. Mult mai nociv este sa-ti petreci ore-n sir in fata televizorului si evident, infinit mai nociv, este continutul unor programe care prin violenta, morbiditate, agresivitate, iti pun sistemul nervos si cardiovascular in pioneze fara sa iti dai seama! Deci, in loc sa pui televizorul intr-o "cusca" Ancu Dinca, mult mai sanatos este sa-i lasi telecomanda fara baterii si sa te intorci in mijlocul naturii unde energiile sunt in consonanta cu cele proprii.
2. Este ridicol sa pastrezi alimentele proaspete o luna in frigider! Adica sa mergem doar o zi pe luna la piata sa cumparam o tona de alimente si sa ne bazam pe dispozitivul "minune" care le pastreaza proaspete?! Pai unde ar mai fi placerea de a face piata si a alege bunatati cu adevarat proaspete, unde ar mai fi placerea de a gati ceva special in fiecare zi?! happy
Frigiderele moderne sunt tratate cu substante ce contin ioni de argint cu actiune antibacteriana. Chiar si-asa, sa sustii ca un dispozitiv ar putea sa impiedice deteriorarea mancarii gatite vreme indelungata mi se pare exagerat! Poate doar daca dispozitivul face vid in frigider si emite si niste radiatii ultraviolete!
Nu-l cunosc pe Ancu Dinca decat din ceea ce se discuta despre el pe net. Este o persoana controversata. Faptul ca unele dintre dipozitivele si metodele lui au primit distinctii la saloane de inventica este incontestabil, dar sincer, cred ca domnia sa a facut un pas gresit si se afla la granita dintre rigoarea stiintiifica si tentatia specularii cupide a unor nevoi firesti ale celor aflati in suferinta. Terapiile alternative au succes azi pentru ca exista un marketing agresiv, sponsori care vor evident sa profite si oameni disperati ca medicina traditionala nu le rezolva suferintele.
Sigur, fiecare este dator sa incerce, pentru ca de multe ori, efectul placebo face minuni! Speranta, nu numai ca moare ultima, dar are surprinzator de multe efecte curative, lucru absolut normal daca ne gandim ca organismul nostru nu este unul pur cibernetic. Asa se explica efectele emulatiei care mobilizeaza resursele latente ale fiecaruia dintre noi. De-aici si pana la aparitia legendelor, a sperantelor iluzorii, nu e decat un singur pas!
happy
10-07-2010, 07:37 PM
Pai zi asa, frate! Haidem, in ordine:
a) Zici "inconjurand televizorul cu un dispozitiv oarecare" - care inconjurind, ca dispozitivele lui Dinca sint niste minuscule pungute de plastic, sigilate, de maximum 3 pe 3 cm, care contin pulberi obtinute din 40-50 de plante, si se lipesc cu o banda adeziva pe marginea televizorului, a ecranului calculatorului, pe plafonul interior al frigiderului, pe dosul telefonului mobil sau ...pe genunchi, ori coloana vertebrala in caz de gonartroza sau hernie de disc, ori naiba stie ce alt betesug! Dispozitivele se mai numesc laser biologic si cica puterea si-o pastreaza timp nelimitat, totul e sa le feresti de apa.
b) In materie de programe tv absolut idioate - total de acord, dar sper ca n-am lasat impresia unui om amator de violenta, agresivitate, horror, telenovele sau divertisment de tip Bendeac; cind zic ca ma uit mult la televizor ma refer la anumite canale - Discovery, N. Geographic, Animal Planet, Zone Reality, Duna TV, TV5, Mezzo - si si pe acestea la anumite formate de emisiuni. (Recunosc insa ca sint foarte interesata de politica, ori cu o asa viata si actori politici ca la noi, pai ia de vezi si emisiuni pe potriva!) Cu intoarcerea la natura mi-e mai greu: fibrilatia asta bestiala si dispneea pe care o provoaca fac ca drumul pina si la cutia postala se semene cu escaladarea Everestului. Aceeasi poveste si cu cumparaturile si de aici dorina de a umple frigiderul si a pastra prospetimea alimentelor cit mai mult timp. De altminteri, cumparaturile - de orice factura -
si bucataritul nu m-au atras in mod deosebit nici in vremurile mele bune, darmite acum!! In concluzie, nu dezactivez telecomanda, voi continua sa bintui pe net, dar dispozitive nu-mi cumpar.
In alta ordine de idei, imi pare grozav de rau ca ti s-au redeclansat extraurile, as avea cite ceva de zis, dar imi rezerv "bucuria de a te certa" pentru cind se vor fi potolit dihaniile smintite. Sper sa-ti treaca cit mai repede, inceara sa nu le stimulezi si prin anxietate. Numai bine!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)