Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Valori de referinta diferite ???
28-08-2010, 04:57 PM
RE: Valori de referinta diferite ???
Laura, valorile scazute ale fosfatazei alcaline pot fi de natura ereditara, datorita unei anemii, carente de proteine, hipofosfatemie, hipotiroidism, nanism hipofizar. In marea majoritate a cazurilor nu are o semnificatie clinica. Nu ai deci de ce sa fii ingrijorata. Sa vedem si celelalte rezultate. Si mai ales sa le vada medicul tau de familie!
Multa sanatate! happy
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
28-08-2010, 06:48 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-08-2010 07:23 PM de LauraAna.)
FR 85
Multumesc SoulHealer!
ieri eram suparata cu rezultatul asta, in schimb azi..am primit rezultatul la factorul reumatoid si... chiar am inceput sa am filme n cap.Valoarea de referinta e sub 20 si rezultatul meu e 85.Cam am dreptul,nu?sad
Am citit cateva materiale despre analiza asta si ce boli se intalnesc in cazul unui FR mare si sunt de-a dreptul ingrijorata.
Dar cu toate astea, vreau tare mult sa stiu ce am si sa urmez un tratament, ce-o fi cazul. Poliartrita reumatoida la varsta mea?Sdr nush de care...da...si totusi durerile mele sunt de 8 ani, de cand am fost operata de chist artrosinovial..oare sa aiba vreo legatura?
Abia astept sa vina ziua de 10 sept sa am rez si la FAN si anticorpi ADN decatenari-cred ca asta e, ca nu prea am inteles ce scria pe biletul trimitere.
Doamne ajuta!Vreau un diagnostic cat mai repede, fie cum o fi..asta e!
Multumesc pt raspuns si pt incurajari!happy
28-08-2010, 07:30 PM
Buna SH.! Da, am steatoza hepatica gr.2-3 si nu consum pic de alcool...dr. ma certat ca nu am facut trat. cu Hepaton plus.Iti multumesc pt raspuns!
Multa sanatate!
 Mulţumiri acordate de: Stakreyjer
29-08-2010, 09:42 AM
(28-08-2010 03:02 PM)SoulHealer a scris:  Spun asta pentru ca de exemplu, este posibil ca cineva sa aiba o steatoza hepatica fara sa consume niciun pic de alcool, pur si simplu din cauza unui metabolism defectuos al grasimilor.
Cred ca asta mi se intampla si mie. Am trigliceridele cam mari si una dintre fractiile colesterolului mai mare. Si cand imi faceam analize si mie imi spuneau sa o las mai incet cu bautul (cu toate ca nu era adevarat, asa arata fata mea big grin).

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
29-08-2010, 01:04 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-08-2010 01:05 PM de leontina popescu.)
Armmdt, dar fata ta arata ca si cum ai consuma alcool? glumest!?
Dar fata mea arata a alcoolica??
...ca tu m-ai vazut...
29-08-2010, 02:16 PM
Nu va fie frica sa recunoasteti ...
Daca vreti infiintam un topic al alcoolicilor anonimi. Se va intra ca guest si se va posta sub anonimat. Acolo puteti arata analizele si spune ce mai gustati din cand in cand ...

Sper ca stiti de gluma winking
29-08-2010, 07:06 PM
Leo, am glumit. Sa ma vezi cand consum alcool, nu e nici o diferenta tongue

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
29-08-2010, 09:37 PM
Armmdt, si eu am glumit...
Csm,am ris cu gura pina la urechi...alcoolicii anonimi...e buna !!
29-08-2010, 11:30 PM
Fratilor, zic ca n-o sa ne iasa chestia asta cu anonimatul, intrucit chiar intrind ca guest, o sa ne cam recunoastem deja dupa stilul scriiturii, ca intr-o mare familie veche si rea ce sintem ! Ne stim aritmiile, tensiunile, ametelile, panicile, parazitii, tiroidele,starea danturilor, si cite altele! Mai e cazul de anonimat ? Daca tot au trecut caldurile, nu mai bine o punem de-o cunoscuta pe viu si in loc de ablatie si alte investigatii mergem cu totii la o bauta mica ca sa ne inecam amarul - intreb si eu ???
30-08-2010, 08:22 PM
Crezi ca e o idee buna?! Daca nu ne vedem suntem niste personaje virtuale, pline de tot felul de tare dar si de mult farmec! Daca ne-am vedea nu crezi ca s-ar duce de rapa tot "fiorul pasiunii"?happy
De unde stim ca n-am distruge exact misterul acela inefabil care pluteste intre noi pentru ca ceea ce ne leaga este o suferinta marturisita si impartasita cu toti ceilalti, dar impersonala totusi? Un prieten virtual nu ai cum sa-l tradezi sau abandonezi pentru ca la randul lui nu te tradeaza si il simti alaturi de tine ori de cate ori i te confesezi. Cand oamenii se vad sau se cunosc, fara sa-si dea seama incep deja sa uite unul de altul. Uite, imi amintesc de intalnirea de 40 de ani de la terminarea liceului. Am fost destul de multi, ne-am simtit bine la o bauta, am fost uimiti de cat de bine sau de rau aratam unii dintre noi, am facut schimb de mail-uri si...cam atat. Fiecare a plecat pe drumul lui si cine stie daca vom mai organiza intalnirea de 50 de ani!
Sper ca nu si-a ablatat nimeni simtul umorului! big grin
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)