Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Valori de referinta diferite ???
06-05-2010, 10:25 AM
RE: Valori de referinta diferite ???
Buna ziua,
Am facut recent un set de analize.Am 4 valori care nu se incadreaza in cele de referinta, dupa cum urmeaza:hemoleucograma completa,
-hemoglobina eritrocitara medie% 31.36.....val referinta- 37-31
-limfocite% 39.80.....val referinta- 20.00- 34.00
-monocite% 0.25.....val referinta- 0.30- 0.90
-eozinofile% 4.60.....val referinta- 0 - 4.00
Sunt valori din cauza carora ar trebuie sa fac alte investigatii?
Multumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
06-05-2010, 02:13 PM
laura, hemoglobina e OK.
Despre restul, valorile de referinta sunt cam ciudate.
Adica:
- pentru limfocite valorile normale sunt intre 20 si 55
- pentru monocite valori normale intre 0-15
- pentru eozinofile valorile normale sunt intre 0 si 7.
In acest caz analizele tale par sa fie OK.
Eu zic sa repeti doar aceste analize la un alt laborator, pentru siguranta

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
06-05-2010, 02:15 PM
Armmdt,te rog sa-mi spui daca in Buc.se lucreaza undeva analiza 5-nucleotidaza si ce determina ea?
 Mulţumiri acordate de: Stakreyjer
06-05-2010, 02:32 PM
5-nucleotidaza este o asa numita enzima de colestaza. Ea este prezenta in toate tesuturile, dar mai ales in membranele capilarelor biliare si sinusoidele hepatice, creste paralel cu fosfataza alcalina. E un parametru care este legat de functionarea ficatului.
Cred ca la laboratoarele Synevo se face o astfel de analiza. Intra pe Portal si vezi un telefon de la ei si suna pentru ca sa fii sigura.

06-05-2010, 02:38 PM
Am fost internata la Fundeni si nu se lucreaza aceasta analiza, am intrebat si la synevo si am primit acelasi raspuns...in Iasi nimeni nu a auzit de ea.Intrigata am cautat in cartile de specialitate si am dat de ea.Atunci ma intreb...cum de nu se lucreaza nicaieri?
06-05-2010, 02:56 PM
Probabil ca nu este un parametru atat de important, nu are valoare el singur si variatiile sale nu au o anumita semnificatie, probabil nu a fost parametrizat ... sau poate este inclus in alte analize mai generale, nu se face analiza speciala doar pentru el, sau poate sunt alti parametri care exprima mai bine functionarea ficatului si nu ar avea rost sa cheltuie resurse pe o analiza cu o insemnatate redusa ... nu stiu de ce aceasta analiza nu se regaseste in lista laboratoarelor. Dar daca nici la Synevo nu fac, atunci eu zic sa nu iti bati capul cu ea.

27-08-2010, 11:44 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-08-2010 07:53 PM de LauraAna.)
fosfataza alcalina scazuta
Buna Armdt,

Ma poti ajuta si pe mine cu o parere, te rog?
Am facut niste analize avand diagnostic prezumtiv sdr reumatoid-ACU AM CITIT P NET DESPRE ASTA SI NU SE POTRIVESTE DELOC CU SIMPTOMELE MELE(durere de oase mai ales apr de per menstr. si pocnituri frecvente; plus o durere f accentuata la schimbarea vremii de gleza-am fost operata acum 8 ani de chist artrosinovial).
Mi s-a dat sa fac FR, FA, CRP, electroforeza, FAN (factor antinuclear) si inca legat de ADN decatenari (n-am inteles prea bine ce e).
La 3 analize am deja rezultatul, insa la factorul reumatoid mai trebuie sa astept. Celelalte 2 le am facut la alta clinica (chiar azi) si va trebui sa astept REZ pana pe 10 sept.
Problema mea, dupa ce am primit rezultatele la cele 3, este ca la fosfataza alcalina, valoarea este ffff mica. Valorile de referinta sunt trecute 32-92Ul/l si valoarea obtinuta la mine este 14.6.
Adaug ca CRP-ul si electroforeza sunt ok. Am mai facut niste analize inainte cu o luna pt ca facusem o ,,cadere de calciu,, si mg a fost in limitele normale, doar ca-ul a fo sub minim.
Ma intreb ce-o fi si parca n-am rabdare pana dupa 10 sept cand ma voi duce cu rezultatele la reumatolog. Apropo, imi recomanzi un doctor bun pe reumatologie?

Atasez si analizele, sa te uiti daca iti permite timpul.
Multumesc anticipat!

Fişier(e) ataşate
.pdf  chist ARTROSINOVIAL ortopedie 30.06.2002.pdf (Mărime: 128.02 KB / Descărcări: 2)
27-08-2010, 06:40 PM
Am si eu o intrebare pt. Armmdt sau fata morgana...de multa vreme am transaminazele marite dar cel mai tare ma intriga faptul ca GGT este 123 si este umilitor cind medicul iti recomanda sa nu consumi alcool.Degeaba le spun ca nu beau si nu fumez...in fine as dori sa aflu in ce situatii apare o asa mare toxicitate in ficat si se mentine acest lucru o perioada indelungata?
La Fundeni,din pacate nu mi-am permis sa merg la control...acolo d-na prof.mi-a spus ca numai medicii din Iasi au asemenea conceptii, acolo am fost diag.cu hepatita cr. criptogenetica, iar la noi cu hep. cr. toxica.
28-08-2010, 11:24 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-08-2010 11:25 AM de Arm-Med.)
Din pacate la analize de laborator nu ma prea pricep, asa ca las pe fata morgana sau pe alex sa va lamureasca, daca intra pe forum si vad mesajele. De ce sa vorbesc prostii daca nu cunosc anumite lucruri.
Imi pare rau sa va dezamagesc, dar nu le stiu nici eu chiar pe toate :-)

28-08-2010, 03:02 PM
Leo, gama GGT este o enzima de colestaza specifica ficatului. Foarte mare nu este daca ai 123. Este necesara o alta analiza, fosfataza alcalina cu care sa se poata face o interpretare mai de finete. Enzima semnifica staza in canaliculele biliare din ficat. Daca TGP si TGO sunt si ele mari, depasind limitele superioare ar fi nevoie de analize specifice de markeri virali de hepatita B si C. Nu stiu cum stai cu colesterolul si trigliceridele. Spun asta pentru ca de exemplu, este posibil ca cineva sa aiba o steatoza hepatica fara sa consume niciun pic de alcool, pur si simplu din cauza unui metabolism defectuos al grasimilor.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)