Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Va rog sa ma ajutati cu o parere!
08-12-2019, 11:47 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-12-2019 11:33 AM de Madalina13.)
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2019, 05:56 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2019 02:27 PM de andremi.)
RE: Va rog sa ma ajutati cu o parere!
Buna dimineata!
Avand in vedere ca testele de hepatita sunt negative, nu aveti hepatita , asta daca nu e prea devreme pentru a face testul pentru ca in medie testul ar trebui facut la 3 luni de la posibilul contact infectios.
Repetati testul de hepatita B peste 3 luni.
Cunosc o persoana care are hepatita B cronica si transaminazele sunt mereu perfecte.
Cel mai indicat ar fi sa reduceti grasimile si sa aveti activitate fizica.
 Mulţumiri acordate de: Madalina13
10-12-2019, 10:04 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-12-2019 10:29 PM de andremi.)
Chiar daca ai șters mesajul îmi permit să-ți dau și eu câteva sfaturi generale: in primul rând trebuie să slăbești un pic. Știu, ți s-a mai spus dar câți ți-au explicat că acum ești bine doar pentru că ești tânără? În 5, 10 ani maxim problemele de sănătate se vor înmulți și se vor potența una pe alta că nu vei ști pe care s-o rezolvi mai întâi. Cu tensiunea ești la limită deja, de colesterol nici nu mai zic - cred că majoritatea medicilor ți-ar da statine deja...
Pentru a slăbi nu este nevoie să te înfometezi, nici să-ți dai sufletul la sală. Ideal ar fi să mănânci mai puțin seara și nu mai târziu de ora 7, sa reduci carbohidrații cu absorbție rapidă, sa faci o plimbare de jumătate de oră în fiecare zi. Astfel vei reuși să slăbești 10 kg într-un an iar în 2 vei avea o greutate optimă. Va fi greu la început dar din ce in ce mai ușor, vei vedea. Ce zici, te bagi?
Dacă în familia ta sunt persoane cu probleme la tiroida sau cu alte boli autoimune, ar trebui să te testezi și tu!

PS: din amintiri problema ta principală era că ți-a curs sânge din nas, de 2 ori, în cantități f mici. 26 de ani, 165 cm, 91 kg.
Consult ORL ok
Transaminaze puțin crescute
Colesterol total 208
Ldl 188
Hdl 38
Glicemie 87
Tensiune 13/9
Markeri hepatita b și c in limite normale
După o săptămână de regim transaminazele au scazut

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
14-12-2019, 03:10 PM
Poate ar trebui să repeți hdl, ldl și trigliceridele după ce respecți următoarele reguli: să ai o dieta neschimbată în ultimele 3 săptămâni, o greutate stabilă, fără alcool cu 3 zile înainte de recoltare și cel puțin 12 ore de la ultima masă
14-12-2019, 04:53 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-12-2019 04:53 PM de Madalina13.)
(14-12-2019 03:10 PM)andremi a scris:  Poate ar trebui să repeți hdl, ldl și trigliceridele după ce respecți următoarele reguli: să ai o dieta neschimbată în ultimele 3 săptămâni, o greutate stabilă, fără alcool cu 3 zile înainte de recoltare și cel puțin 12 ore de la ultima masă

Alcool nu am baut niciodată. Va multumesc mult pt raspuns, am sa fac cum mi ati spus!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)