Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 3.5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Unde se fac proceduri de ablatie in Romania
04-03-2010, 05:48 PM
RE: Unde se fac proceduri de ablatie in Romania
La puls 85 este incomod ????? Ha ha ha
Eu la 85 puls ma simt excelent. In crize am avut puls 250 batai pe minut. Alea da palpitatii. Ce zici?
Eu cred ca tu la puls 85 te consideri tahicardica si vrei ablatie.Huh
Glumesti???
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-03-2010, 06:30 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-03-2010 06:44 PM de lika.)
nu te rade...
asta nu la mine (de explu o ruda de a mea cu puls de 50-60; cand are pulsul 85-90) are asa un disconfort in piept.

am vrut doar sa vad si la altii cum se manifesta asa problema. atat.
si nu vrem ablatie pt asta

ablatie vrem pt AF, mai lamuresc inca o data. happy
armmdt,

undeva am scris ca medicina de aici este totatl diferita de cea din tara.
unde dumneata nu ai inteles ce am avut eu in vedere (desigur ca stim despre finantarea de aici, etc); eu insa am vrut sa spun ca in vest niciodata nu vei obtine o opinie personala din partea medicului,el niciodata nu o sa-si faca RECLAMA; asa cum convingi tu lumea sa mearga la ablatie, etc, si cum altii chiar si merg dupa ce intra cu tine in discutie. (daca vrei pot sa aduc exple de pe forum dar cred ca nu e cazul, si o sa fii deacord)
aici te pune la curent cu procedura operatiei, care sunt riscurile, formularele semnate, si ce se poate intimpla dupa asta, atat.
niciodata nu o sa gasesti un medic care sa spuna, da, uite e bine, e super trebuie sa mergi sa faci; aici lumea este mai atenta cu asa chestii. toti medicii au o pozitie NEUTRA fata de oricare pacient si fata de oricare operatie (asta pt toti obligatoriu, si in clinici private)
la fel medicii stiu despre proceduri legale, etc; deaceea imi vine foarte greu sa cred ca pacientii din Ro au suferit, si si-au batut joc de ei;
ca operatia a avut esec, uite asta este alta gasca.
05-04-2010, 05:14 PM
Buna ziua.Sunt mama unei fetite de 5 ani si 5 luni diagnosticata cu tpsv .Boala a debutat la varsta de 4 ani si 9 luni cu o decompensare cardiaca (stand in tahicardie 1 sapt.) dr de la noi mi au tratat copilul de colecistita avand manifestari digestive, la o sapt .la insistentele noastre i au facut un ecg unde au vazut AV de 230-240 bat pe minut a iesit din criza la fosfobion ,dar fiind o decompensare cardiaca cu edem pulmonar a mai luat antibiotice,diuretice,cardiotonice,a ramas pe tratament cu propranolol .De atunci a mai facut 2 crize in intervalul de 6 luni AV 230-240 b pe min.
As dori sa va intreb daca se face ablatie la copii sub 7 ani ?
Se face odata cu studiul electrofiziologic?
Unde mi ati recomanda ?
Am inteles ca riscurile la copii sunt mai mari poate face chiar tamponada cardiaca?
Multumesc anticipat ptr raspuns
05-04-2010, 05:53 PM
Eu zic ca se poate face ablatia. Intr-adevar, e ceva deosebit si trebuie avut mare grija, dar in cazul ei este singura optiune valabila. Nu are cum sa compenseze medicamentos de la varsta asta, antiaritmicele au efecte secundare care nu stiu cat de bine ar fi tolerate de un copil atat de mic.
Ca si prima optiune eu as merge la dr. Radu Vatasescu de la Spitalul de Urgenta Floreasca din Bucuresti. Daca nu se poate stiu ca dr. Ivanica Gabriel de la Institutul de Boli Cardiovasculare de la Timisoara a mai facut ablatii la copii.
Dar, repet, eu as incerca mai intai cu dr. Vatasescu. Dumnealui are consultatii in fiecare joi dupa-amiaza la clinica Angiomed. Cauta pe Internet telefoanele de la clinica, suna si fa o programare. Eu asa as zice ca ar trebui procedat pentru inceput. Si apoi, in functie de raspunsul d-lui doctor vom vedea ce e de facut.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
06-05-2010, 04:58 PM
salutare tuturor!
as dori sa stiu unde este cel mai bine sa fac ablatia si cam cit ar costa o astfel de interventie
m-ar interesa o discutie cu cineva care a facut ablatie
06-05-2010, 05:21 PM
Adrian, in general, cand ai o intrebare (si asta e valabil pentru toti cei de pe forum) mai intai cauti sa vezi daca raspunsul nu este deja dat (eventual folosind functia "Cauta"). Referitor la intrebarea ta s-a mai discutat pe forum, deci daca te uitati mai atent ai fi gasit singur raspunsul.
Haideti sa incercam sa pastram forumul curat, ca tot pentru voi e. Daca o sa il poluam cu mesaje ce ar putea fi evitate la un moment dat o sa fie foarte greu sa mai gasiti o informatie atunci cand o sa aveti nevoie de ea.
Pe de alta parte deja ai mai pus aceeasi intrebare in alt topic si eu ti-am raspuns acolo. Cand vrei sa inrebi ceva mai intai te gandesti unde s-ar incadra cel mai bine subiectul care te intereseaza si apoi intri in topicul respectiv (sau creezi unul daca nu exista) si pui intrebarea. Nu intri pe toate topicurile si sub-forumurile intreband acelasi lucru.
Te rog mai multa atentie pe viitor!

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
23-05-2010, 10:40 AM
buna ziua .sunt cam disperata sa aflu si e un raspuns la ceea ce ma macina foarte tare.ma numesc alexandra am 28 de ani si dupa vreo 15 ani de chinuri cu tpsv mi am luat inima in dinti si am facut ablatia.am sa va spun mai intai ce scrie pe iesirea din spital :trat.interventional prin abord venos femural drept se pozitioneaza 3 catetere cvadripolare la niv.ad superior a fascicolului hiss si a apexului vd.se determina parametrii de baza cu evidentierea intervalelor ah si hv normale.testarea functiei nodului sinusal releva parametrii(snrtc si sact)in limite normale.la stimularea ad superior cu stimuli la interval 600msec si extrastimuli de 330 msec se evidentiaza prelungirea ah(jump)si se induce tpsv.se practica modularea av cu curent de radiofrecventa ulterior fara inductabilitatea aritmiei.
ok....m am simtit ok pana am iesit din spital...nu pot sa zic nik...si acum ma simt f fff ok asa in general....mai ales ca eu seara cand ma puneam la somn aveam niste senzatii fff urate si ma simteam f rau...acum nu mai stiu ce e aceea dar totul se termina in momentul cand urc scarile de exemplu cu un bagaj mai greu in mana eu simt ca mi bate inima mai repede ,e adevarat nu ca atunci cand faceam o criza dar curiozitatea m a determinat sa mi iau pulsul si tensiunea si spre marea mea surprindere am vazut ca atunci cand eu simteam ca inima imi bate mai repede si eram obosita eu aveam decat 50 de batai pe minut ..si tensiune era ok...va rog spuneti mi poate fi ceva doar post ablatie ...adik poate fi ceva temporar?sunt disperata.am uitat sa va zic ca iau de 3 ori pe zi rithmonorm ,aspenter la amiaza si dimineata si seara metroprolol.asa mi s a zis sa iau timp de o luna apoi sa intrerup tratamentul...va rog din suflet dati mi un raspuns.multumesc
23-05-2010, 11:34 AM
Buna, Mangata/Alexandra! Lamuririle pe care le ceri ti le va da cu certitudine gazda noastra ARMMDT. Eu as dori sa ne spui, daca se poate, cine, cind si unde ti-a facut ablatia? Cu drag si numai bine!
23-05-2010, 11:36 AM
Buna Mangata,
indraznesc sa-ti raspund eu in lipsa armmdt; linisteste-te, cel mai probabil ca totul e bine la tine; e firesc ca pe Rythmonorm si Metoprolol sa nu-ti mai creasca pulsul asa de tare ca inainte, sau daca-ti creste, revine imediat. Probabilitatea sa-ti fi lezat nodul AV la ablatie si de aceea sa ai pulsul mic, este foarte mica, ca doar asta s-ar fi observat si intra- sau postprocedural. Dar daca crezi ca te linisteste mai mult, fa-ti un ECG undeva, sa-l vedem.
23-05-2010, 12:40 PM
Buna Mangata!
Si eu am facut ablatie in ianuarie, acum ma simt bine, doar ca am ramas cu frica.Probabil ca in timp ai sa te simti mai bine, cum s-a intamplat si la mine.Cu siguranta Armmdt, care este ingerul nostru pazitor, iti va da un raspuns.As indrazni si eu sa-ti spun ca poate medicatia pe care o iei acum e destul de puternica pentru tine si ai putea sa iei legatura cu dr care ti-a facut ablatia si sa-i spui ce se intampla.
Va doresc tuturor sanatate si numai bine!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)