Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 3.5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Unde se fac proceduri de ablatie in Romania
01-02-2010, 07:20 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-03-2010 12:31 AM de Arm-Med.)
RE: Unde se fac proceduri de ablatie in Romania
armmdt,

Spui ca Romania este la coada UE ... depinde la ce te raportezi, din ce punct de vedere, dupa ce considerente ...."2 scanduri si 1 cui" raspuns primit la tel...crezi ca asta e NORMAL????
daca tu cunosti astfel de cazuri spune-ne si noua...

eu, personal, nu cunosc pacienti; dar la programarea pe care am avut-o, ni s-a adus la cunostita despre riscurile acestei proceduri; ni sa comunicat ca exista riscuri de:
1.hemoragie
2.paralicii
3.etc,etc. (toate astea sunt luate pe cazuri adevarate, pe pacientii care au ales ablatia si s-a terminat cu insuccess);
la fel ni sa recomandata, sa intram pe forumuri, (lume) unde sunt pacienti care au avut interventia asta, si care este experienta lor...
pe multe alte saituri, exceptie fiind forumul asta, am gasit si regrete de-ale multor BOLNAVI...
acuma suntem intr-o dilema, pt ca ni sa dat timp sa ne gandim, si sa venim cu un raspuns...

deaceea si am scris anterior toate astea...pt ca mi se pare nu stiu cum...necredibil tot ce se comenteaza aici, si desigur, am si fost criticata, pt ca eu sunt in 1 rand-diferita de toti happy happy

p.s. as vre mult sa cred ca in Ro este chiar asa; dar este imposibil...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-02-2010, 08:10 PM
(01-02-2010 04:46 PM)lika a scris:  armmdt,
nu am citit raspunsurile tale, pt ca sunt f.ocupata
Iarta-ma, nu cunosc ce este aceea sa fii foarte ocupat! Am o gramada de timp liber si de aceea mi-am permis sa iti raspund, in timp ce tu nu ai timp nici sa citesti ce ti-am scris. Sper sa gasesti si umilului tau servitor un pic de timp in agenda ta super-incarcata.

(01-02-2010 04:46 PM)lika a scris:  dar, dragul meu,
Cred ca sunt cu vreo 12 ani mai in varsta decat tine, asa ca iubita scuteste-ma de astfel de apelari

(01-02-2010 04:46 PM)lika a scris:  eu am avut in vedere altceva...am scris ca ABLATIA prin CATETER nu este cunoscuta nimanui in occident in RO.
Mai cunosti tu vreun alt fel de ablatie? Doar daca nu te refereai la cea chirurgicala ...

(01-02-2010 04:46 PM)lika a scris:  am luat tel. si am sunat, si am vb cu 2 medici.
Daca nu sunt cardiologi atunci aproape sigur nu au de unde sa fi auzit despre o astfel de procedura. Si chiar daca ar fi, cum am zis din peste 5000 de cardiologi din Romania doar vreo 10 fac ablatii. Cum ti-am mai scris, am intalnit si foarte multi cardiologi care nu stiau despre ea. Ce specialitate aveau medicii cu care ai vorbit?
In plus multi dintre cardiologi, chiar daca au auzit despre colegii lor care fac astfel de proceduri, nu ar recomanda si nu ar face acest lucru cunoscut. De ce? E, aici poti sa dai cu noroi in Romania: din cauza caracterului de doi bani al acestui popor. Din invidie ar fi un motiv. Din considerente financiare ar fi altul: de ce sa trimita el un pacient la un alt coleg care face ablatie si sa il piarda, cand asa il duce cu presul ani de zile. Mai vine pacientul la un control ... mai o maslina, o atentie ... stii si tu, ca esti de pe aici, cu toate ca vad ca incerci sa renegi si sa uiti.

(01-02-2010 04:46 PM)lika a scris:  stiti ce mi-a spus????
"vai de capul meu, Doamna, de ce sunati aici, (din vest) si cautati ablatie...
da, da veniti aici, ca repede va rezolva ashtea...2 scanduri si 1 cui"
Aici sunt mai multe posibilitati:
- cei care vorbeau nu erau cardiologi si nu au auzit despre o astfel de procedura. De altfel, luand in considerare limbajul, sigur erau doctori si nu brancardieri sau portari la spital?
- despre cele 2 scanduri si un cui, ca sa o lamurim definitiv o sa fac poze prin laboratoarele unde o sa particip la ablatii si o sa le post-ez pe forum. Sa vezi ca avem niste scanduri si cuie de muuulte milioane de euro.

(01-02-2010 04:46 PM)lika a scris:  la fel mi sa comunicat ca la iasi si timisoara aasa ceva la sigur ca nu se face,
Pe de o parte te rog sa iti revizuiesti gramatica. De asemenea vezi pe unde pui virgulele. Ai un scris foarte greu inteligibil si plin de greseli.
Pe de alta parte avem asa:

* Timisoara:
- dr. Ivanica Gabriel
- dr. Dragos Cozma
- Prof. Dr. Sorin Pescariu

* Iasi: dr. Mihaela Grecu

In final nu te inteleg ce vrei de fapt?
Spui ca Romania e o tara de doi lei, in care tu nu crezi ca anumite proceduri se fac, in ciuda faptului ca si eu, care am participat la sute de astfel de interventii, cat si alti colegi care chiar au suferit asa ceva, iti afirmam contrariul, afirmi ca eu te mint si ca spun prostii ... atunci de ce continui sa intri pe acest forum?
Inca odata iti spun si e valabil pentru toata lumea: nu vreau ca atmosfera forumului sa se strice, nu vreau ca acesta sa fie poluat cu tot felul de astfel de mesaje si de jigniri aruncate in toate partile. Daca se continua in acest fel o sa aplic si sanctiuni, in ciuda faptului ca am incercat pana acum sa ma abtin (cu greu) cat am putut si am incercat sa dau dovada de intelegere, sa dau raspunsuri si explicatii. Dar in momentul in care vad ca vorbesc la pereti si ca tot ce spun nu se aude si nu se ia in considerare ... trecem la alte metode.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
01-02-2010, 09:30 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-02-2010 09:31 PM de Arm-Med.)
(01-02-2010 07:20 PM)lika a scris:  eu, personal, nu cunosc pacienti;
In acest caz ar fi indicat sa nu te mai incontrezi asa de tare, zic eu.

(01-02-2010 07:20 PM)lika a scris:  dar la programarea pe care am avut-o, ni s-a adus la cunostita despre riscurile acestei proceduri; ni sa comunicat ca exista riscuri de:
1.hemoragie
2.paralicii
3.etc,etc.
Acestea sunt riscuri generale, care trebuiesc aduse la cunostinta pacientilor pentru ca asa prevede legislatia. Chiar daca posibilitatea ca unele dintre aceste evenimente sa se intample este de 0,1% legea prevede ca ele trebuie aduse la cunostinta pacientilor. De aceea vi s-a spus, nu ca realmente ar fi cine stie ce posibilitate sa se intample asa ceva.
O hemoragie nu are nimic de a face cu succesul interventiei. Un pacient poate suferi o ablatie care sa fie cu succes, sa se termine cu tahicardia, dar sa aiba o hemoragie. Aceasta este ceva local, lipsit de cine stie ce riscuri si, in general, e cauzata atunci cand se intra pe artera in loc de vena (daca se fac interventii in atriul stang in loc de dreptul).

(01-02-2010 07:20 PM)lika a scris:  ... pe multe alte saituri, exceptie fiind forumul asta, am gasit si regrete de-ale multor BOLNAVI...
Nu doar pe acest forum, uita-te si pe forumul Romedic si o sa vezi ca cei mai multi sunt bucurosi ca au acceptat aceasta interventie.
Tu ce iti imaginezi, ca eu ii platesc pe toti acesti oameni ca sa scrie ceea ce scriu?! Huh

(01-02-2010 07:20 PM)lika a scris:  p.s. as vre mult sa cred ca in Ro este chiar asa; dar este imposibil...
Nu te obliga nimeni, crezi ce vrei, dar de ce trebuie sa ne faci de doi bani pe toti ceilalti care credem altfel?
Repet, daca nu iti place forumul sau nu crezi in ceea ce se scrie nu mai intra. Promit sa nu te fortez! tongue

02-02-2010, 12:31 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-02-2010 01:04 AM de razvi.)
Lika, pana la urma, tu ai tahicardie si nu fibrilatie ?
Din ce stiu eu nu exista forumuri internationale despre ablatie pentru tahicardie ci doar forumuri pentru ablatie pentru fibrilatie atriala.. asa ca nu stiu ce ti-a spus doctorul tau ...
In al doilea rand pe forumurile din strainate raman in general doar cei carora nu le-a reusit ablatia pentru fibrilatie atriala, iar dupa un numar mare de incercati acestia impreuna cu cardiologul lor hotarasc sa procedeze Maze(se spune ca are rata mai mare de succes deoarece se lucreaza pe cord deschis), si dupa ce fac si aceasta procedura se retrag ...
Cunosc putine forumuri unde au ramas mai mult de 2% din cei ce au scapat de aceasta procedura pentru ai indruma si pe ceilalti ...
Parca ziceai ca ai in familie medici, nu stiu ce medici da pana si la o simpla operatie de apendice iti sunt expuse anumite riscuri de catre medici..
In al treilea rand probabil ti sa dat timp de gandire deoarece cardiologul considera ca ceea ce ai pe termen scurt-mediu nu poate sa afecteze inima si poate fi controlat cu pastile..
Tu banuiesc ca consideri ca in romania te duci si te ableaza doar de placere, dar nu e asa ... eu am fost la domnul doctor Ivanica(si mi-am facut programare cu o luna inainte deoarece are foarte multi pacienti) si pe surprinderea ta, cu toate ca sunt sportiv de performanta si am extrasitole si am avut un episod de fibrilatie atriala mi-a spus ca nu e cazul pentru o astfel de procedura ....
Dupaia esti total dezinformata de cel ce te sfatuieste, Timisoara a fost primul centru din Romania unde sa facut ablatia(din ce am citit), iar faptul ca are 3 doctori specializati in asa ceva face din acest centrul unul important(daca consideri tu ca doctorii nu au de unde se informa, fiecare dintre ei invata de la celalalt si cand afla unu fi sigur ca afla toti trei)..
Mai vreau sa iti spun despre recunoasterea internationala a doctorilor ..
In lume is recunoscuti in jur de 5 doctori, unul la Bordeaux, unul in Austria si echipa de la Texas Cardiac Arrhythmia Institute.
Acestia sunt recunoscuti deoarece au puterea financiara sa realizeze experimente si studi pe tema asta(noi n-avem bani nici sa platim aparatura pentru pacienti) dar si sa organizeze simpozioane internationale, in rest toti sunt lafel de cunoscuti ca si ai nostri ...
Si sincer daca as avea de alege intre o tara europeana cu un numar de locuitori ca al nostru si romania eu as alege sa fac ablatia in Romania, probabil deoarece ai nostri sunt putini si buni(au un numar mare de ablati) in comparatie de cei din alte state unde au posibilitatea financiara sa fie multi si sa nu aibe aceeasi experienta(pe pacient si nu la simpozioane)
02-02-2010, 09:18 AM
Lika, spuneai ca nu ai gasit pe net informatii despre ablatie in Romania?!!! Am citit chiar multe articole despre lucrari publicate de d-l dr. Vatasescu, al nostru armmdt si altii de la noi din tara. Si apropo, dupa cate stiu d-l dr. Vatasescu a avut o bursa (printre multe altele) la Bordeaux unde este unul din cele mai renumite centre de electrofiziologie si ablatie...unde a fost foarte apreciat! Asa ca termina cu prostiile pe care le tot debitezi pe acest forum!
In decembrie mi s-a efectuat si mie o procedura de ablatie la Floreasca si totul a fost OK! A doua zi eram acasa si de pe tren m-am dus direct la o petrecere!!!
02-02-2010, 03:31 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-03-2010 12:33 AM de Arm-Med.)
savutn,
ma bucur ca esti bine, si ca dr. te-a rezolvat, si ca ai mers la petrecere...bravo!

razvi,
pe forumuri inter-le, (vreau sati spun ca sunt mii); gasesti diferite comentarii, atat poz, cat si negative la experienta pacientilor...(si asta se refera nu numai in Cardiologie)
corect, comentat la apendice...

ASTA E SI FAZA, OAMENI BUNI...
acest forum este mai mult, ca la piata de zarzavaturi...

am intrebat riscurile etc, la care armmdt, sa dat ca este mare si tare, si ca toate operat. in RO sunt 100% efective. asta e si frustrarea mea...deaceea si primesc raspunsuri...dar nu ma deranjeaza, sa stiti, am un point, si o sal tin pina la capat, sunt persoana care DETESTA MINCIUNA!
de altfel, am rugat un coleg sa citeasca ce e scris aici, si mia spus, ca pare totul superficial, si aduce a publicitate; iar mie asta NU-MI TREBUIE!!!
aici, medicii au experienta pe pacienti...fi-i pe pace, am vazut cu ochii mei, macar ca am fost 30 min in sala de operatii, etc...

julie, nam nimic impotr, Ro, stai cuminte...
vreau niste raspunsuri la tema data, atat...calmeaza-te.
armmdt,
da, am gasit si timp pt a scrie, dar am facut o remarca, sa nu crezi ca m-ai speriat tare si am fugit de aici, dar tu vad ca incepi sa te abati te la tema, si sa scrii de servitor, etc...
calmeaza-te...sad
sau poate ti-am pus betze in roate, si nu-ti convine ceea ce am scris...????

p.2 am inteles...n-o sa mai scriu asa, sorry.
p.3 am avut in vedere ca poate in Ro se fac alte proceduri, cin nu ablatie, deoarece nimeni in vest nu cunoaste nimic despre ablatiile Ro; dar ai comentat si tu, ca si in Ro despre asta este f. putin cunoscut...
p.4 am vb cu cine ia receptorul, si nu cred ca este portarul cum ai spus tu. persoanele au spus ca nu cunosc asa proceduri in iasi si timisoara (macar ca am sunat la spitale acolo, si nu la gara)
dupa care a urmat si comentariul stupid...
quopte:"E, aici poti sa dai cu noroi in Romania: din cauza caracterului de doi bani al acestui popor. Din invidie ar fi un motiv. Din considerente financiare ar fi altul: de ce sa trimita el un pacient la un alt coleg care face ablatie si sa il piarda, cand asa il duce cu presul ani de zile. Mai vine pacientul la un control ... mai o maslina, o atentie..." asta este CRIMA...
cred ca asta din urma iti raspunde tie singur la intrebarea ta...

vreau, daca se fac aceste proceduri in RO sa fie anuntate publice, si persoanele care lucreaza in acele spitale, sa informeze corect la tel, da se face, etc. etc, intrati pe saitul spitalului, etc.etc.
cititi acolo toata informatia.
dar nu sa se umble cu matza'n sac. sad

pe romedic, am fost, dar si pe multe altele, vad ca tu te reduci doar la asstea 2...in comparatie cu mine...care stau toata ziua pe net, si caut...caut...si iar caut...

intru aici, acuma vad, ca toti imi scriu doar mie... happy
caut raspunsuri, am mai spus...

referitor la riscuri; acuma ai inceput sa scrii, dar in general erai silent la asa ceva; iti venea mai usor sa scrii; persoana nu e competenta care tia citi etc.etc.
acuma incepi sa RECUNOSTI RISCURILE...
dar de fapt ai scris in general; ceea ce eu deja stiu; mie alt ceva mi-a trebuit, dar oricum vad ca no sa gasesc aici raspunsul...pt ca tu nu cunosti, sau nu vrei sa spui, TAINA MEDICALA...
rsicuri sunt- si inca foarte MULTE! asa ca nu mai scrie, daca nu esti bine informat. mai du-te si citeste, sau sfatuieste-te cu alti medici, mai competenti...este INCORECT sa dai SPERANTE Pacientului, trebuie sa spui, despre toate...ca am mai zis, NU SUNTEM LA PIATA, dar bine, incep sa intelleg, asta este TACTICA IN RO>cu parere de rau. sad

singur, ai comentat depsre medicii di Ro, ce sa mai spun eu???

am zis, ca nu cunosc personal pacienti, pt ca nimeni no sa-mi dea lista. ma intelegi?
si totul este confidential, aici...deaceea si ni sa propus sa mergem sa cautatm forumuri...

dar, ni sa comunicat despre riscurile ablatiei, despre recidevarea AF, despre operatiile de insucces, etc.etc.etc...
ni sa spus sa ne Gandim foarte bine, inainte de a lua o DECIZIE...ca nu este simplu!

si scriu cu gresheli, pt ca tapez repede...

p.s. odata ce ai facut forumul public, trebuie sa accepti comentarii de orice fel...asta e.
02-02-2010, 05:05 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-02-2010 05:55 PM de lika.)
pentru ARMMDT:
Spune-mi te rog, tu participi impreuna cu dr Vatasescu la ablatii? La ablatia mea au fost 2 asistente, dr Vatasescu, Dr Iorgulescu si...inca cineva, care m-a incurajat continuu. Erai cumva tu? Daca da, as dori doar sa iti multumesc pt incurajari... happy...dupa care urmeaza mesaj...da eram eu...

iata acuma imi dau seama, de ce acest arrmdt, se supara FOC pe comentariile mele...sad

dar sa stii ca ceea ce faci, este gresit. cel putin eu asa cred, este parerea mea, si nimeni nu o va schimbao.
doar am cerut si eu un sfat...pt ca avem de luat o hotarire, atat...
nu am intrat aici pt ca sami IMPUI comentariile tale...

ORIBIL!
sfat:

pt toti cei care mergeti la ablatie:
va rog mult sa cantariti de 1000 de ori riscurile, sa mai mergeti si in alta parte pt alte pareri, nu mergeti doar la un medic, atat...mai cutreierati si alte mahalale...

uite, eu, am vrut un sfat onest, dar am dat in BARA...

inca un pic, si-mi spunea, ... ... ... dupa comentariile de tip:
1.medicul este incompetent...
2.schimbati medicul...

sanatate la toata lumea, si aveti grija...
apoi cred ca urmez eu cu 33 de ani ...parca ai spus ca esti mai in varsta cu 12 ani ca mine...
ho-ho-ho...team prins cu matzan sac...

dealtfel nici numi vine sa cred, ce sa ma astept eu de la voi...?????????????????????????????????????
hai, acuma comenteaza......
mama mia! santa Lucia... sad sad sad

sper totusi, sa fii OM pina la urma, si sa lashi comentariile mele in vazul lumii,
pt ca, I am sure mai sunt desperati in lumea asta ca mine, care cauta raspunsuri, si-i framinta multe intrebari; cel putin asa o sa fie FAIR...sa mai vada lumea cine te dai, si cine esti...

vai de capul meu!
"Iata un exemplu elegant de manipulare a opiniei publice! Genereaza un flux continuu de pacienti orientati tintit, "bine" pregatiti, care stiu ca nu la cosmetician se duc! Forumul intretinut de armmdt! Exprimarea medicala este impecabila, mai clara decat a lui Josephson, aerul vanitos al lui armmdt simtindu-se uneori cu o nota de tutun de pipa Mac Baren Vanilla! Sau cu nora de parfum Dior Fahrenheit"

pai, armmdt, mai sunt destepti ca mine, care te contrazic.

BRAVO baieti...!well done!

armmdt,
si ultima mea intrebare:
CE SCOP URMARESTI ????

nu va ducheti la Ivanica...nu va ducheti la cutare...
veniti la MINE? sa inteleg??? NU DUCE LUMEA IN EROARE! pt ca noi, suntem f.desperati, si tu vii si IMPUI oamenilor...ceea ce e TOTAL WRONG!!!

hai, raspunde, nu fi lash...
sunt shokata de tot ceea citesc...

am sperat mult sa mai vin dupa o parere la cap. extrasistoleleor, ca abia astept rezultatu...
dar mam inshelat...
Fata de o interventie in afara care ar fi implicat costuri de minim 15.000 de euro, pana la urma exista o posibilitate si o varianta mult mai accesibila in tara.

oameni buni!

AICI EU VA ASIGUR ca sunt niste minciuni GOGONATE...
armmdt,
NU DUCE LUMEA IN EROARE....
cata nedreptate pe lume...

lumea tre sa fie foarte desperata, sa ajunga pe maina voastra...

sper mult sa nu stergi postarile mele, sa vada lumea si fata ta adevarata...

p.s. si asta numai dupa 10 min de lectura pe alt forum Ro.
Slava tie Doamne, ca sunt poliglot, si pot vb mai multe limbi...

buna LECUIRE...
Astazi a fost instalat sistemul de mapping 3D la Floreasca.
Astazi a fost instalat sistemul de mapping 3D la Floreasca. ...3500 eur +1500 RON

ce scop urmaresti????
02-02-2010, 08:02 PM
lika ........Nu prea inteleg un lucru
Am citit de multe ori scris de tine ca in strainatate nu se cunosc medici din Romania care fac ablatii. Ca strainii stiu ca in Ro nu se fac ablatii. Si am retinut ca insisti mult pe tema asta.Exclamation
Eu am un bun prieten care s-a operat la timisoara si ablatia l-a scapat DEFINITIV de Tahicardie. Au trecut de atunci 6 ani si el e ok. Acum eu sunt in aceeasi situatie. Sunt POMPIER. Eu ar trebui sa ajut pe altii. Am ajuns in situatia sa ma simt rau aproape zilnic. Am inghitit tone de pastile, fara mare rezultat. Fac crize te tpsv de 4 ori pe saptamana. Ablatia asta pt mine e ca un colac de salvare. Ma poate face sa scap de boala.
In randurile scrise de tine mai sus afirmi ca ai facut ablatie la Bucuresti, la dr. Vatasescu.Huh Pana acum nu ai amintit de acest lucru. De ce ???????
Macar bine ca recunosti ca armmdt te-a incurajat. Dar care e problema totusi ? Ai facut ablatie si nu a reusit din prima? Ok. A doua va fi 100%. Eu chiar nu pricep care e problema !
Sanatate multa tuturor
02-02-2010, 09:00 PM
(02-02-2010 08:02 PM)robykozak a scris:  In randurile scrise de tine mai sus afirmi ca ai facut ablatie la Bucuresti, la dr. Vatasescu.Huh Pana acum nu ai amintit de acest lucru. De ce ???????
Nu, aici nu ai inteles ce voia sa spuna lika din cauza exprimarii ei ingrozitoare. Si mie mi-a luat ceva pana mi-am dat seama ce voia sa spuna. Ea cita pe alticneva de pe forum care scrisese acele randuri si apoi comenta.

02-02-2010, 11:12 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-02-2010 11:15 PM de Arm-Med.)
(02-02-2010 05:05 PM)lika a scris:  pentru ARMMDT:
Spune-mi te rog, tu participi impreuna cu dr Vatasescu la ablatii? La ablatia mea au fost 2 asistente, dr Vatasescu, Dr Iorgulescu si...inca cineva, care m-a incurajat continuu. Erai cumva tu? Daca da, as dori doar sa iti multumesc pt incurajari... happy...dupa care urmeaza mesaj...da eram eu...

iata acuma imi dau seama, de ce acest arrmdt, se supara FOC pe comentariile mele...
Hai ca m-ai facut curios. De ce crezi tu ca ma supar pe comentariile tale in afar de faptul ca sunt jignitoare, nefondate, scrise intr-un limbaj foarte greu inteligibil, in contradictie cu Regulamentul forumului si aruncand cu noroi atat in mine, cat si in ceilalti colegi? Ia spune tu ce crezi, ca eu, cel putin, nu mi-am dat seama.

(02-02-2010 05:05 PM)lika a scris:  dar sa stii ca ceea ce faci, este gresit. cel putin eu asa cred, este parerea mea, si nimeni nu o va schimbao.
ORIBIL!
lika, ceea ce fac eu se poate rezuma astfel:
- particip la proceduri electrofiziologice si la interventii de implantologie cardiaca pentru ca asta imi este meseria.
- scriu pe acest forum pentru ca mi-am dat seama ca exista un mare grad de dezinformare in randul pacientilor care au nevoie de astfel de interventii.
Mi-am dat seama de acest lucru intrand, la sugestia unui pacient, pe forumul de la Romedic si vazand ca, cel putin in aceste domenii, era o brambureala totala, practic erau un grup de pacienti care se plangeau unii altora, isi dadeau cu parerea (de cele mai multe ori gresit) si nu era nimeni care sa le raspunda. Am intrat pe cateva subiecte de pe forumul Romedic si am incercat sa ajut si sa sfatuiesc pe cat m-am priceput.
Toate acestea se intampla deoarece sistemul sanitar din Romania este oricum sufocat, neexistand suficienti medici. Iar cei care fac proceduri complexe sunt si mai putini (mult mai putini). Astfel ca un medic de acest gen trebuie sa vada si sa intervina uneori si in cazul a 30 de pacienti intr-o zi (fata de 3-4, hai 5 in afara). Si imagineaza-ti ca daca ar sta numai 10 minute de vorba cu fiecare s-a terminat, aia a fost ziua, ar insemna sa nu mai faca nimic.
De aceea discutiile pe care le-am avut cu diversi pacienti eu zic ca au fost, in general, utile. Citeste si tu si pe Romedic si pe acest forum pe cati i-am sfatuit de bine, pe cati i-am indrumat, la unii chiar am participat la interventie. Sunt multi care daca nu discutam cu ei poate ca nu ar fi stiut niciodata ca pot scapa de tahicardie prin ablatie sau nu ar fi avut niciodata curajul sa o faca. Sau nu ar fi avut nici o idee unde sa mearga etc.
Crede-ma (si iti jur si iti dau si cuvantul de onoare) ca nu sunt platit nici sa activez pe forumul de la Romedic si nici cu acest forum nu castig vreun ban sau alt beneficiu.

(02-02-2010 05:05 PM)lika a scris:  inca un pic, si-mi spunea, ... ... ... dupa comentariile de tip:
1.medicul este incompetent...
2.schimbati medicul...
Vad ca tot insisti obsesiv asupra acestor raspunsuri ale mele.
Pe de o parte nu inteleg ce ti se pare in neregula cu ele, e o parere pe care mi-am exprimat-o. Care-i problema ta daca asta cred eu? In cel mai rau caz daca nu esti de acord poti sa nu tii seama.
Pe de alta parte fii corecta pana la capat si pune mesajul intreg, arata si de ce am spus eu acele lucruri. Ca asa, sa scoti din context niste cuvinte pe care sa le interpretezi cum vrei si pe care sa mi le tot vari sub ochi e usor.

(02-02-2010 05:05 PM)lika a scris:  apoi cred ca urmez eu cu 33 de ani ...parca ai spus ca esti mai in varsta cu 12 ani ca mine...
ho-ho-ho...team prins cu matzan sac...
Ramasesem cu impresia ca ai 22 de ani. Vezi, desi nu ai merita, iti fac si complimente.
Cat despre faptul ca "m-ai prins", ce sa mai, "ho, ho, ho". Parca ai descoperit dosarul Watergate sau cine l-a impuscat pe Kenedy. Mare lucru cu ce m-ai prins tu! Ma mir ca nu ai scris si la BBC, poate trageau un reportaj pe baza descoperirii tale. Nu vezi ca exagerezi si ca ai deja o obsesie fata de mine. Ma urmaresti prin toate forumurile, faci tot ce poti ca sa discreditezi, ma jignesti si ma ataci in permanenta.

(02-02-2010 05:05 PM)lika a scris:  sper totusi, sa fii OM pina la urma, si sa lashi comentariile mele in vazul lumii,
Dupa cum vezi apartin acestei rase, mesajele tale, asa jignitoare si pline de greseli, sunt intacte. Sa se minuneze si altii.

(02-02-2010 05:05 PM)lika a scris:  FAIR...sa mai vada lumea cine te dai, si cine esti...
Repet intrebarea pusa mai inainte, cine crezi tu ca ma dau eu? Si cine sunt. Si mai ales de ce? Ce interese crezi ca am eu?

(02-02-2010 05:05 PM)lika a scris:  "Iata un exemplu elegant de manipulare a opiniei publice! Genereaza un flux continuu de pacienti orientati tintit, "bine" pregatiti, care stiu ca nu la cosmetician se duc! Forumul intretinut de armmdt! Exprimarea medicala este impecabila, mai clara decat a lui Josephson, aerul vanitos al lui armmdt simtindu-se uneori cu o nota de tutun de pipa Mac Baren Vanilla! Sau cu nora de parfum Dior Fahrenheit"

pai, armmdt, mai sunt destepti ca mine, care te contrazic.
Acesta este un mesaj preluat de tine de pe forumul Romedic.
Despre desteptul sau desteapta (ca si tine) care mi-a scris porcaria aia pot sa iti spun urmatoarele:
- mesajul mi-a parvenit mie pe e-mail, nu a fost post-at pe forum. Eu l-am pus acolo. Daca cel sau cea care l-a scris era atat de sigur/a de cele afirmate si atat de sincer/a de ce nu a postat acel mesaj direct pe forum, de ce mi l-a trimis mie pe e-mail de pe o adresa neidentificabila? Probabil ca daca scria direct pe forum putea fi detectat si descoperit? Aaa, ce zici de asta?
- persoana care a scris era cadrul medical care lucra in cardiologie. Nu multa lume stie despre Josephson daca nu este implicata in electrofiziologie. Asa ca sunt doua variante:
1. el/ea este un cardiolog care, vazand ca eu orientez pacientii mai ales catre anumite centre (mai putin catre el) s-a gandit sa ma discrediteze
2. a fost pus de un astfel de cardiolog sa scrie

Si asta ti se pare corect? A te ascunde in spatele unui nickname si a incerca sa discreditezi pe cineva doar ca sa iti atragi pacienti (sau, ma rog, sa ii deturnezi din alte directii) ti se pare parfum fata de odiosul de mine? Ia zi, ca te vad foarte interesata de etica.
- daca tot vrei sa pari atat de corecta si de dornica de a dezvalui adevarul in legatura cu oribilul de mine, care cu interesele mele ascunse manipulez bietii pacienti de ce nu ai postat si raspunsul meu? Corecto! Justitiaro!
Dar lasa ca dreg eu greseala ta si iata ce i-am raspuns persoanei:

1. Eu nu am facut o recomandare unica, in functie de situatie si de probleme am facut recomandari pentru diversi doctori si diverse spitale. Ca recomandarile mele sunt indreptate mai mult intr-o anumita directie, asta e parerea mea, din experienta mea acelea mi s-au parut a fi cele mai bune sfaturi pe care le puteam da.
2. Sunt multi de pe acest forum care m-au contactat pe adresa mea de e-mail si pe care i-am ajutat cum am putut, fara sa-i vad macar vreodata si fara sa fac nici cea mai mica aluzie la vreun fel de recompensa. Chiar ii rog pe cei in cauza, in cazul in care mai intra pe acest forum si vad mesajul, sa isi spuna opinia. Dar asa e in Romania, daca vrei sa ajuti automat toata lumea se gandeste ca iti tragi cine stie ce foloase.
3. Cea sau cel care mi-a scris acest mesaj face parte tot din domeniul cardiologiei, asa ca m-a atacat ori din cauza ca nu am indreptat pacienti in "directia" potrivita ori ca a fost pusa de cineva. Zic asta pentru ca veti vedea o comparatie intre limbajul meu si cel al lui Josephson, iar despre Josephson nu stie chiar oricine, decat daca e in domeniu.
4. Despre aerul meu vanitos, imi pare rau ca nu ma exprim ca un tractorist. Ce sa fac, daca mi-a placut cartea ...
5. Daca se socoteste asa eu ma pot retrage de pe forum fara nici o problema, oricum am o activitate destul de intensa incat sa nu ma plictisesc. Inca odata va dau cuvantul meu de onoare ca niciodata nu am avut vreo pretentie de la vreunul dintre cei de pe forum pe care i-am sfatuit intr-un fel sau in altul si am intrat pe acest forum la sfatul unuia dintre pacientii mei si sfaturile si ajutorul pe care le dau aici sunt complet gratuite. Cum bine ziceau Parazitii intr-un cantec al lor "Daca dai cand ai lumea te ia de prost". Vorba celui/celei care mi-a scris mesajul "Unde am ajuns!"

Nu mai trebuie sa iti descriu reactia colegilor de forum. Pe care tu ii jignesti in masa prin comentariile tale. Adica ii consideri pe toti o ceata de tampiti care nu sunt capabili sa gandeasca si care se uita in gura mea, iar eu un manipulator odios care ii folosesc fara scrupule. Ca si cand ei nu ar fi capabili sa gandeasca la ce le spun eu si nu s-ar putea interesa si in alte parti, nu ar putea filtra informatiile mele.

(02-02-2010 05:05 PM)lika a scris:  armmdt,
si ultima mea intrebare:
CE SCOP URMARESTI ????

nu va ducheti la Ivanica...nu va ducheti la cutare...
veniti la MINE? sa inteleg??? NU DUCE LUMEA IN EROARE! pt ca noi, suntem f.desperati, si tu vii si IMPUI oamenilor...ceea ce e TOTAL WRONG!!!

hai, raspunde, nu fi lash...
sunt shokata de tot ceea citesc...
Hai sa nu fiu las si sa iti raspund:
Ce interes crezi tu ca am?
Lucrez in domeniul asta de 10 ani, am vazut foarte multe tragedii medicale, din pacate am si in familie asa ceva si am observat cat de mult conteaza sa ai cu cine discuta, de la cine sa obtii un sfat, o incurajare, o vorba buna, un ajutor cat de mic ...
Stiu ca pentru unii oameni (printre care se pare ca si tu) pare greu de crezut ca cineva poate sa faca un bine cuiva fara un interes ascuns (cu ocazia asta ti-ai definit si caracterul, daca mai era nevoie), dar uite ca se mai intampla si asa ceva.
Cum ti-am scris si mai devreme, iti jur si imi dau cuvantul de onoare ca nu am avut nici un castig de pe urma faptului ca am activat pe forumul Romedic sau ca am construit si intretinut acest forum.

(02-02-2010 05:05 PM)lika a scris:  Fata de o interventie in afara care ar fi implicat costuri de minim 15.000 de euro, pana la urma exista o posibilitate si o varianta mult mai accesibila in tara.

oameni buni!

AICI EU VA ASIGUR ca sunt niste minciuni GOGONATE...
armmdt,
NU DUCE LUMEA IN EROARE....

lika, nu duc pe nimeni in eroare. Saptamana trecuta, asa cum am anuntat si pe forum, s-a dat in folosinta sistemul de mapping 3D la Spitalul de Urgenta Floreasca din Bucuresti. Si in curand or sa mai fie inca vreo cateva astfel de sisteme in tara. Costul unei interventii poate fi maxim 3500 de euro cat ar costa cateterul special pentru sistemul 3D si, eventual, dar nu obligatoriu, doar in unele cazuri daca se considera necesar, inca 1500 RON (aprox. 370 EURO) pentru angiografie CT. Deci un total de maxim 3900 de EURO.
Aceste lucruri pot fi verificate luand legatura cu dr. Vatasescu, pentru cine este interesat, pentru a vedea ca nu sunt inventii ale mele si nu sunt minciuni. De altfel aceste date le am chiar de la dr. Vatasescu.
In afara, daca pui la socoteala transportul, cazarea, spitalizarea, materialele (si acolo ar urma sa platiti tot, neavand asigurare in tara respectiva si efectuand interventia in regim privat, adica de la acele si seringile folosite, pana la betadina, catetere, anestezic, campuri sterile etc. Absolut tot. Plus mana de lucru, care nu mai zic cat costa, ca acolo doctorii sunt chiar platiti) ... asa ca am zis eu 15.000 de EURO ca sunt un optimist, dar cred ca se poate trece lejer peste.
Acum faceti si voi comparatia.
lika, spui ca "ne asiguri" ca toate acestea sunt minciuni gogonate (trec din nou peste jignire si peste limbajul de doi lei) si imi ceri sa nu induc lumea in eroare. Ce am mintit eu, ce nu e adevarat si cu ce am indus in eroare? Explica-te, fii clara, argumenteaza.

(02-02-2010 05:05 PM)lika a scris:  lumea tre sa fie foarte desperata, sa ajunga pe maina voastra...
Care voastra? Huh Fata mea, suferi de sindromul persecutiei si de teoria conspiratiei. Sincer, fara suparare, cred ca ai unele probleme mentale.

(02-02-2010 05:05 PM)lika a scris:  sper mult sa nu stergi postarile mele, sa vada lumea si fata ta adevarata...
Si care e aceea, hai, caracterizeaza-ma.
Daca era sa iti sterg mesajele o faceam de mult. Dar nu am facut niciodata acest lucru pe forumul meu (in ciuda acuzatiilor tale nefondate).

(02-02-2010 05:05 PM)lika a scris:  buna LECUIRE...
Astazi a fost instalat sistemul de mapping 3D la Floreasca.
Astazi a fost instalat sistemul de mapping 3D la Floreasca. ...3500 eur +1500 RON
Crede-ma, la cat sufera unii oameni ar da mult mai mult decat atat ca sa se vindece.
Pe de alta parte sunt de acord cu tine ca nu e corect si nu e drept, dar ce vina am eu? Eu doar am prezentat situatia, nu eu am importat aparatul, nu eu am stabilit preturile, nu sunt eu de vina pentru ce se intampla in tara asta. Asa ca de ce ma acuzi pana la urma, care e mesajul pe care ai vrut sa il transmiti mai sus, ca nu imi dau seama?

(02-02-2010 05:05 PM)lika a scris:  ce scop urmaresti????
Sa stapanesc lumea, sa ii aduc pe toti sub puterile mele, sa devin stapanul Universului ... nu vezi ca bati campii?
Nu imi dau seama de ce ai dezvoltat o astfel de obsesie pentru mine, de ce faci tot ce poti ca sa ma denigrezi si sa ma jignesti, te tii de mine la modul patologic.
Nu pot sa cred ca doar spiritul tau justitiar si ingrijorarea ca as induce in eroare pe unii sau pe altii justifica acest comportament.
Eu cred ca sunt doua variante:
- ori ai fost pusa de cineva sa faci aceste lucruri
- ori ai probleme psihice.

Ce sa mai, ca sa o terminam. Lika, pe orice alt forum daca aveai o astfel de atitudine si foloseai un astfel de limbaj dispareai instant, dupa maxim 2 post-uri. Eu cred ca am dat dovada de mai mult decat de o rabdare extrema, acceptandu-ti toate post-urile, incercand sa iti raspund si nedandu-ti nici macar un warning, nu mai mult.
Dar, asa cum am mai scris, acest forum este ca o casa virtuala, pe care am construit-o cu greu, pe care am amenajat-o si am pus-o la dispozitia colegilor de pe forum. Nu pot sa admit ca cineva sa vina la mine in casa si sa aiba un astfel de comportament.
Nu este posibil sa intri pe un forum si sa ii spui administratorului ca minte, ca spune prostii, ca forumul e de doi bani ... ti-am spus, pe orice alt forum erai sanctionata pe loc. Eu consider ca te-am suportat destul. Daca vrei sa ramai in continuare printre noi esti binevenita, putem discuta orice vrei, dar civilizat. Dar la prima iesire si la prima jignire pe care o mai scoti s-a terminat, vei disparea de pe forum. Asta ca sa fim clar intelesi, sa nu zici ca nu ai stiut.

Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)