Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tratamentul cu Nebilet
10-04-2020, 08:30 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-04-2020 08:36 AM de Madalina13.)
Tratamentul cu Nebilet
Buna ziua! Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Nu ma pot duce la medic avand in vedere situația actuală.
Acum 2 luni am fost diagnosticata cu tahicardie sinusala si mi s a prescris tratament cu Nebilet 5 mg, jumătate de pastilă dimineata si jumatate seara.
Au trecut cele 2 luni de tratament si trebuia sa merg la control, însă avand in vedere pandemia in care ne aflam, am decis sa mi sun medicul. A spus sa iau in continuare nebilet o luna, două, până când o sa ajung la control si sa nu întrerup tratamentul. Pana acum a fost totul ok cu tratamentul, aveam pulsul între 70 și 80 bătăi pe minut in stare de repaus. Dar, observ ca de 2 zile am pulsul foarte mic, mai exact 55 bătăi pe minut in stare de repaus. Nu știu ce sa fac si daca sa mai continui tratamentul. Am citit pe prospect ca se intrerupe treptat. Oare as putea sa iau doar jumatate de pastila pe zi? Si sa nu mai iau una intreaga? (Jumatate dimineata, jumătate seara)
Sau este in regula sa continui tratamentul normal cu o tabletă pe zi? Va rog sa mi spuneti o parere...
Multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-04-2020, 09:30 AM
RE: Tratamentul cu Nebilet
Nebiletul este un blocant selectiv care reduce frecventa cardiaca si are si efect hipotensor. Probabil ca inactivitatea datorata izolarii sociale la domiciliu, pe care trebuie sa o suportam cu totii, este cauza scaderii pulsului. Se poate lua doar jumatatea de dimineata si urmari pulsul.
Pe de alta parte, daca pulsul de 55 nu deranjeza (ameteala, slabiciune) se poate continua tratamentul initial, dar este de asteptat ca pe timp de noapte pulsul sa ajunga la valori chiar si si mai mici, de 45-50 bpm.
10-04-2020, 09:54 AM
RE: Tratamentul cu Nebilet
(10-04-2020 09:30 AM)SoulHealer a scris:  Nebiletul este un blocant selectiv care reduce frecventa cardiaca si are si efect hipotensor. Probabil ca inactivitatea datorata izolarii sociale la domiciliu, pe care trebuie sa o suportam cu totii, este cauza scaderii pulsului. Se poate lua doar jumatatea de dimineata si urmari pulsul.
Pe de alta parte, daca pulsul de 55 nu deranjeza (ameteala, slabiciune) se poate continua tratamentul initial, dar este de asteptat ca pe timp de noapte pulsul sa ajunga la valori chiar si si mai mici, de 45-50 bpm.

Va multumesc din suflet pt raspunsul rapid. Într-adevăr, stau in casă si nu am activitate deloc. Sunt si in perioada menstruatiei si stau numai in pat.
Am incercat sa fac putin sport acum, câteva genoflexiuni, iar pulsul a crescut la 80 bătăi pe minut.
M am pus în pat si a scazut din nou.
Spuneati mai sus de amețeală, da, ametesc. De asta mi am si luat pulsul. Initial am crezut ca ametesc datorita menstruatiei si datorita faptului ca nu am putut manca nimic ieri. Nu prea am pofta de mâncare pt ca efectiv stau si nu fac nimic, nu am nicio activitate.
Sa incerc sa iau jumatate de nebilet dimineata timp de o lună sau două pana cand ajung la medic?
Si in tot timpul asta, daca e ok pulsul, sa nu mai introduc si cealalta jumatate de pastila, nu?
Va multumesc!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)