Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tratament primit pentru vaginoza bacteriana
12-01-2019, 03:41 PM
Tratament primit pentru vaginoza bacteriana
Buna ziua. Acum 3 luni mi-am facut toate testele posibile si mi-a iest ca am vaginoza bacteriana (desi eu nu observasem in ultima perioada decat uneori putina secretie in exces, si niciodata mirosul specific). Dr. Ginecolog mi-a dat tratament 12 ovule Cervucid. Luna trecuta, dupa tratament, secretia mi-a aparut iar, de data asta foarte multa, cu tot cu mirosul neplacut, mai ales dupa contact sexual. Acum am fost iar la dr ginecolog si mi-a recomandat iar 12 ovule cervucid + 4 pastile flagyl pt mine si 4 pentru partener (de luat o data). 

Intrebarea mea este daca tratamentul dat este potrivit. Din ce am citit, cervucid este pentru vaginita, nu vaginoza. Pt vaginoza ar trebui sa iau Clindamicina sau Metronidazol. De asemenea, am citit ca ovulele ar trebui folosite de max 2-3 ori pe an, iar la mine ar fi a 2a oara in 2 luni. 
Iar daca tratamentul dat este bun, conteaza cand iau flagylul? Cand incep tratamentul cu ovule/cand il termin/nu conteaza? 
Va rog mult sa ma ajutati si multumesc anticipat.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
13-01-2019, 02:34 PM
RE: Tratament primit pentru vaginoza bacteriana
Noi nu ne putem da cu parerea legat de corectitudinea tratamentului pt ca dna ginecolog stie rezultatele analizelor si ce a vazut cand te-a examinat. Flagyl eu ti l-as da sa il iei cand incepi tratamentul
 Mulţumiri acordate de: Alandala
17-01-2019, 09:29 PM
Buna ziua!
Mai am o intrebare: astazi mi-a venit ciclu, si nu stiu daca tratamentul trebuie intrerupt sau nu. Am incercat sa dau de nr de tel al doctoritei dar cei de la clinica spun ca nu pot da nr doctorilor, ci trebuie sa imi fac programare. Din pacate nu am cum maine, si apoi este weekend si nu lucreaza. Am luat 7 ovule din 12.
Mentionez ca menstruatie f abundenta am cam 36 ore, in rest, foarte putin, desi dureaza cam 5 zile.
Ce sa fac?
Pe intermet gasesc ambele sfaturi, si intreup tratamwntul, si sa nu.
17-01-2019, 10:23 PM
Nu trebuie intrerupt tratamentul. Ovulul se pune inainte de culcare.

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
 Mulţumiri acordate de: Alandala
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)