Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tratament H Pylori - reactii
29-02-2012, 04:53 PM
Tratament H Pylori - reactii
Salutare forumisti.

Am inceput astazi dimineata tratamentul pentru H pylori, si la ceva timp dupa ingerarea antibioticelor am inceput sa am o senzatie din ce in ce mai ciudata in gat, gura, nas, o senzatie de inchidere a cailor respiratorii, de umflare parca... si un gust metalic in gura... (ceva similar senzatiei data de o anestezie locala la dentist daca va puteti imagina). Senzatia parca s-a mai atenuat (sau m-am obisnuit cu ea), dar persista si acum, de pe la 10:30 azi dimineata.

Medicamentele pe care le-am luat au fost urmatoarele:
- Nexium
- Motilium inainte de masa
- Amoxicilina (Ospamox) si Claritromicina (Klabax) dupa masa.

Motilium nu are neaparat legatura cu tratamentul, dar mi-a fost dat pentru ca tot luam si Nexium, ca o modalitate de combatere a refluxului GE, sa prindem 2 iepuri (luat 1 luna alaturi de Nexium, in continuarea tratamentului pt H Pylori)

Acum, nu stiu care din ele mi-a provocat reactia... insa nu stiu cum sa procedez, pana voi ajunge sa discut cu medicul care mi-a dat tratamentul. Urmeaza sa iau din nou antibioticele in seara asta.

Din ce am citit in prospectul Motilium, nu se recomanda administrarea odata cu Eritromicina (e din aceeasi clasa cu Claritromicina, inteleg).
Claritromicina pe de alta parte, poate da diverse reactii alergice dubioase.

Ce parere aveti? Ce imi recomandati?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
29-02-2012, 05:12 PM
RE: Tratament H Pylori - reactii
Mishap, ia doctoriile recomandate in seara aceasta si daca simptomele descrise persista mergi neaparat la medic pentru schimbarea medicatiei. (Daca constati cea mai mica agravare nu astepta pina dimineata, te duci la prima camera de garda ce-ti iese-n cale!!!!)
Intreaba-l ce parere are ca in loc de motilium sa iei metoclopramid, iar in loc de antibioticele prescrise metronidazol. Eu cu asta am lichidat Hp-ul.
Senzatia aceea de inchidere a cailor respiratorii nu-mi place s-o aud, nu e de gluma. Probabil ca esti alergic la careva medicament ! Eu cindva cu eritromicina am avut niste patzanii de vise rele, dar a si trebuit sa iau in cantitati ca pentru elefanti.
Sa-ti fie bine si fii precaut !
29-02-2012, 05:39 PM
Multumesc Uliana pt raspunsul prompt.

Senzatia m-a dus si pe mine imediat cu gandul la o reactie alergica. Ospamox parca am mai luat in trecut, iar Nexium-ul cred ca nu are a face.
Claritromicina, Motilium-ul sau combinatia lor as zice ca e vinovatul.

Cum spuneam insa, senzatia inca mai persista...

Daca as merge acum de exemplu la camera de garda, si se dovedeste a fi o reactie alergica, se poate depista ce a provocat-o, ca sa pot elimina vinovatul din start?
Incerc sa fiu precaut... as prefera sa rezolv de acum, decat sa iau din nou pastilele si sa vad daca mi se intampla din nou sau ba.
29-02-2012, 05:56 PM
Da, Mishap, si eu cred ca claritromicina e faptasa. Daca poti, mergi acum si informeaza-te, nu e bine sa ne prinda noaptea cu reactii alergice sau, doamne pazeste, vreun soc anafilactic.
Bafta !
29-02-2012, 06:12 PM
Asa ma gandeam si eu, multumesc mult Uliana.
01-03-2012, 06:03 PM
Pentru ca nu am mai reusit ieri sa ajung la un medic, si pentru linistea mea am decis sa opresc tratamentul pana aflu mai multe. (Eram abia in prima zi de tratament, la prima pastila). In plus, am si un drum de facut cu masina in acest weekend, si as prefera sa am mintea si trupul limpede happy
O sa reincep tratamentul saptamana viitoare.

Acum, as vrea sa stiu, se pot face niste teste in genul celor pt alergia la diverse alimente, pentru a afla daca sunt alergic sau nu la vreunul din aceste medicamente?
01-03-2012, 07:51 PM
Deja ai facut testul! Claritromicina este un antibiotic destul de greu de suportat de catre multi oameni. Sunt zeci de scheme de tratament pentru HP. Din pacate nimeni nu poate spune cu certitudine care este tratamentul cel mai bun intr-un caz anume. De aceea trebuie ales un tratament cu rata mare de succes dar cu max. 1 antibiotic. Un eubiotic trebuie adaugat la tratament pentru a contracara efectele nedorite ale antibioticelor. Iata o adresa ce contine 22 de scheme de tratament
pentru eradicarea HP fiecare cu o estimare a procentului de succes. Sigur, estimarea e discutabila avand in vedere raspunsul organismului, durata tratamentului si gradul de infestare.
http://www.psihiatrie.net/g/Fisiere/Medi...r%20pylori

Daca te intereseaza scheme naturiste de tratament poti sa iei in considerare doua dintre ele care se pare ca au succes daca ar fi sa ne luam dupa comentariile celor care s-au tratat:
- Sulforaphane min 4 tb. pe zi
- Argila + miere de manuka dimineata pe stomacul gol

Ma uit si eu la reteta pe care mi-a dat-o in urma cu un an si ceva un medic internist si pe care n-am urmat-o din teama de claritromicina! Doctorul mi-a spus sa iau metronidazol daca nu suport claritromicina:
Nexium 20mg 1 0 1 cu 1/2 ora inainte de mese timp de 7 zile
Dupa 7 zile:
Nexium 20 mg 1 0 1 10 zile
Amoxicilina 500mg 2 0 2 10 zile
Klacid 500 mg 1 0 1 10 zile
Biotics 1 1 1 la 2-3 ore dupa mese - 10 zile
Dupa 10 zile:
Nexium 20mg 1 0 1 10 zile

In loc de Klacid, (daca nu este suportat) se poate lua Flagyl 250 mg cate 1 tb la 8 ore timp de 7 zile. In acest caz si Amoxicilina se ia tot 7 zile si deci tratamentul cu antibiotice va fi mai scurt. Nexiumul de dupa, se va lua insa 2 saptamani.

Cam asta ar fi legat de HP, un dusman invizibil dar periculos, care provoaca gastrita, RGE, ulcer si (Doamne fereste!) cancer gastric.
Sanatate!
06-03-2012, 02:26 PM
Multumesc SH pentru informatiile amanuntite, o sa le studiez!
Cum spuneam, am pus pe pauza tratamentul, dar am continuat sa iau 1 Nexium 20mg dimineata...
Culmea e, ca de atunci, senzatia de disconfort in gat, gura nas a inceput sa mai apara, uneori dimineata, dar alteori dupamiaza sau seara.

Daca stau sa o analizez acum, pare mai degraba o "arsura" a gatului in partea superioara, care afecteaza fundul gurii si implicit face legatura cu caile nazale, afectandu-mi si respiratia nazala in special... Senzatia din gura, este, cum ziceam, ca cea din timpul unei anestezii locale la medic.

Sa fie oare Nexium cel care imi da creeaza disconfortul asta? Am citit efetce adverse cumva apropiate pe prospect... insa nu mi-e clar.
Va dati seama ca acum nu stiu in ce directie sa o mai apuc!

In alta ordine de idei, revin cu intrebarea, se pot face niste teste de alergie, intoleranta la medicamente, alimente?

Multumesc, si multa sanatate tuturor.
06-03-2012, 03:18 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-03-2012 03:23 PM de uliana.)
Da Mishap, se pot face teste alergologice pentru a se constata intolerante medicamentoase sau alimentare. Este vorba de teste cutanate, mai exact asa-numitul prick test, util pentru:
- a identifica alergenii inhalatori (aerieni) ca de exemplu: semintele, tutunul, praful, penele si parul de animale;
- identificarea alergenilor alimentari (ca de exemplu ouale, laptele, alunele, nucile, pestele, soia, graul, stridiile si altele);
- a determina daca o persoana este alergica la un medicament sau la venin de insecte.
Desigur, pentru cele de mai sus e nevoie sa te vada un alergolog.
Daca crezi ca nexiumul nu-ti prieste, ar trebui intrebat medicul daca n-ar fi mai util sa incerci quamatelul (substanta activa famotidina, mie mi-a mers bine cu el). Are acelasi efect si aceleasi indicatii terapeutice ca nexiumul.
21-02-2014, 02:05 PM
Mishap cum ti-a trecut h pylori?
mi-am facut analizele si mi-a iesit h pylori pozitiv....mi sa recomandat timp de 7 zile amoxacilina 2 la 12 ore si claritromicina 1la12ore
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)