Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Torticolis?!
23-07-2018, 02:24 PM
Torticolis?!
Buna ziua,

In aceasta dimineata m-am trezit cu dureri ingrozitoare ale gatului, in partea dreapta. Ma doare la cea mai miscare, iar capul mi s-a inclinat spre stanga, caci doar asa il pot mentine "drept". Durerea se amelioreaza doar cand stau cu capul pe perna, pe partea stanga, dar m-am saturat si de atata stat in pat. Am aplicat Diclofenac unguent, am luat un Nurofen forte, dar fara rezultate, durerea nu cedeaza deloc.
Din ce-am citit pe internet, aceasta manifestare poarta denumirea de Torticolis , iar curentul ori o pozitie ciudata din timpul somnului, ar fi cauza, si ar trebui sa ma simt mai bine in 2-3 zile.

Insa, pana atunci, as dori cateva sfaturi pentru ameliorarea durerii, deoarece e insuportabila. N-am putut merge nici la serviciu, ca sigur ramaneam intepenita in fata calculatorului.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
23-07-2018, 10:19 PM
RE: Torticolis?!
In torticolis (presupunand ca de el e vorba) o ameliorare semnificativa o aduce caldura aplicata in zona dureroasa. Se poate folosi sare incalzita intr-un prosop( nu fierbinte!).
24-07-2018, 06:00 PM
RE: Torticolis?!
SoulHealer, mereu de ajutor!

Intr-adevar, caldura a facut minuni. Astazi am fost mult mai bine, foarte putin mai simt durere la anumite rotiri are capului.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)