Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tinitus de la Cipralex
16-09-2019, 12:24 PM
Mesaj: #1
Tinitus de la Cipralex
Salutare,

Am fost diagnosticat de psihiatru cu tulburare de anxietate generala si am primit un tratament cu Cipralex 10mg si Xanax 0,5mg.

Schema de tratament este :

Cipralex 1-0-0
Xanax 1/2-1/2-1

Xanax incerc sa evit in timpul zilei si il iau doar seara ca sa pot dormi linistit.

Am inceput tratamentul in urma cu 5 zile si ma simt bine, nu am mai avut atacuri de panica insa mi-a aparut in tiuit in urechi dupa 3 zile. In timpul zilei nu ma deranjeaza foarte mult ca ma concentrez la altceva.
Noaptea dupa tableta de Xanax oricum adorm si nu ma deranjeaza.

Am vorbit cu psihiatrul si mi-a zis ca tinitusul este de la anxietate, anxietate care se poate agrava in primele 2 saptamani pana isi face efect medicamentul.

Momentan imi este frica sa nu raman cu acest tiuit in urechi pentru intotdeauna.

A mai avut cineva aceste efect secundar de la antidepresive?

Multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
16-09-2019, 12:46 PM
Mesaj: #2
RE: Tinitus de la Cipralex
Il ai la ambele urechi? Asculti muzica in casti la nivele mari?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
16-09-2019, 12:55 PM
Mesaj: #3
RE: Tinitus de la Cipralex
(16-09-2019 12:46 PM)SoulHealer a scris:  Il ai la ambele urechi? Asculti muzica in casti la nivele mari?

Da, il am la ambele urechi.
Ascult muzica la casti in-ear,dar nu la volum mare.

Eu cred ca este de la antidepresiv pentru ca inainte nu aveam problema asta, doar dupa ce am inceput tratamentul.

In prospect la Cipralex scrie ca poate cauza tinitus, ca si reactie adversa, insa este foarte rar.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
16-09-2019, 03:24 PM
Mesaj: #4
RE: Tinitus de la Cipralex
Nu este o reactie adversa foarte rara ci mai putin frecventa, adica undeva intre cele frecvente si rare. De ce nu gandesti pozitiv? Esti fericitul posesor al unui tinitus, cel mai usor efect advers din categoria putin frecvente. Sau ai fi preferat "sangerari menstruale abundente"?

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)