Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teste comerciale Rapide Covid-19 IgG / IgM Anticorpi.Pareri / Intrebari / Raspunsuri
23-09-2021, 01:45 PM
Teste comerciale Rapide Covid-19 IgG / IgM Anticorpi.Pareri / Intrebari / Raspunsuri
Si vreau sa incep eu cu o intrebare.
Exista pe piata doua tipuri de astfel de teste ;
Teste Rapide Covid-19 IgG / IgM Anticorpi senzitiv.
si
Teste Rapide Covid-19 IgG / IgM Anticorpi Neutralizanti.
Ce inseamna asta ?
Care este diferenta dintre ele ?
Ce face unul si ce face celalalt ?

Multumesc anticipat pentru lamuriri !
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
23-09-2021, 03:12 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-09-2021 11:24 AM de SoulHealer.)
RE: Teste comerciale Rapide Covid-19 IgG / IgM Anticorpi.Pareri / Intrebari / Raspunsuri
Primul gen de teste detecteaza o infectie curenta cu SARS-CoV2. Confirmarea este bine sa fie facuta cu un test PCR. Al doilea tip de teste detecteaza anticorpii prezenti in urma vaccinarii. Anticorpii neutralizanti sunt cei de antiproteina spike si sunt produsi de vaccinarea de tip mARN (Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca) de protectie prin crearea de anticorpi ce vor actiona in cazul infectarii impotriva invelisului proteic viral al lui SARS-CoV2. Ambele tipuri sunt rapide si calitative. Nu se poate stabili proportia anticorpilor ci doar prezenta lor.
 Mulţumiri acordate de: BigMan
26-09-2021, 02:41 PM
RE: Teste comerciale Rapide Covid-19 IgG / IgM Anticorpi.Pareri / Intrebari / Raspunsuri
(23-09-2021 03:12 PM)SoulHealer a scris:  Primul gen de teste detecteaza o infectie curenta cu SARS-CoV2. Confirmarea este bine sa fie facuta cu un test PCR. Al doilea tip de teste detecteaza anticorpii prezenti in urma vaccinarii. Anticorpii neutralizanti sunt cei de antiproteina spike si sunt produsi de vaccinarea de tip mARN (Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca) de protectie prin crearea de anticorpi ce vor actiona in cazul infectarii impotriva invelisului proteic viral al lui SARS-CoV2. Ambele tipuri sunt rapide si calitative. Nu se poate stabili proportia anticorpilor ci doar prezenta lor.
Ok deci ce se vede în poză înseamnă că organismul meu a dezvoltat anticorpi în urma infecției ? Eu așa înțeleg.

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

26-09-2021, 06:08 PM
Exact. Daca si IgM era pozitiv, atunci infectia era inca prezenta.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)