Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tensiune normala, puls foarte mare
28-01-2020, 08:55 PM
Tensiune normala, puls foarte mare
Buna seara.
Am varsta de 26 de ani, sex feminin, sufar de obezitate (am 90 de kg la inaltimea de 1,65 m). Am mai slabit, pt ca aveam 97 acum cateva luni. Incerc sa mananc mai sanatos, ca sa ajung la un numar normal de kg pt inaltimea mea.
Tensiunea mea am observat ca variaza pe fond emotional. Cand sunt linistita, e 11 cu 8 sau 12 cu 8. Cand sunt stresata, se ridica la 13 cu 8. Cel putin asta am observat eu.
In schimb, pulsul este mereu 100 sau chiar peste 100. Ajunge si la 125 deseori, in stare de repaus. Si parca mi simt inima in gat. Simt cum bataile sunt foarte puternice si rapide si e deranjant . Uneori am si palpitatii. Obosesc foarte repede.
Mi am facut curaj si m am programat la cardiolog dar trebuie sa merg abia peste 2 saptamani. Sunt foarte ingrijorata.
As putea lua aspacardin pana ajung la medic?
Va rog mult sa mi spuneti o parere.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
29-01-2020, 12:52 PM
RE: Tensiune normala, puls foarte mare
Medicul îți va spune cu siguranță ceea ce trebuie să faci. Primul lucru este că va trebui să slăbești în continuare și nu prin cure drastice (ai putea face mai mult rău), ci printr-un regim de viață sănătos, care include odihnă și mișcare, alimentație sănătoasă etc.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)