Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tensiune mare
03-05-2017, 08:14 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-05-2017 01:06 PM de clownel.)
Tensiune mare
Buna dimineata...Incep cu inceputul. Numele meu este Tudor si am 29 de ani, greutate 70 kg( ahh da.. si fumez happy ). In februarie 2016 bunicul meu a murit si am facut atacuri de panica ( bunicii avand probleme cu tensiunea...am inceput sa mi-o iau si eu - destul de maricica.. 13/9 - 13/8, 13/7, 14/9 undeva pe aici tin sa mentionez ca am avut-o si 15/10 si 17/10 cand am fost la spital in primul atac de panica). Am facut consult psihologic si mi-a trecut dupa cateva luni ( fara medicatie ). Toate bune pana anul acesta iara am avut cu bunica si atacurile de panica au revenit ( iarasi cu gandul ca am ceva la inima ). Am facut si control cardiologic ( a zis ca toate sunt in regula ). Tensiunea este in jur de 12/9 - 13/9, 13/8, 13/7, 14/9, 14,6/9,5 cateodata urca si la 15 si cea mica mai in jos de 8 rar am avut-o in momentele astea happy dar mai mereu este 13/8,4 mi se pare putin mare.. stiind ca eu o aveam 12/6 ; 12/7 mai mereu. Puteti sa-mi dati un sfat? Ma stresez degeaba asa e? happy Palpitatii am inceput sa nu mai am foarte mari.. inainte se "zguduia" patul ! happy Va multumesc ! PS la cardiolog am facut EKG( plus muuuuulte alte EKG-uri la spitale...toate erau OK au zis), a masurat tensiunea, si mi-a masurat inima sau vasele de sange(ecocardiografie cred).. se uita la un aparat si masura.. happy Anul trecut am facut si analize la sange.. mi-a iesit Magnezi si Calciu mic( restul erau OK, am facut si analize la tiroida. TSH 1.4351, T4 0.95 ), defapt a zis Distonia neuro-vegetativă. Ideea e ca ma stresez mereu ca am ceva la inima.. si cred ca de aia creste si tensiune... Deocamdata nu pot sa scap de gandul ca am ceva.. ca mi se pune cateodata un nod in gat si imi aduce aminte de toate cele.. happy ba ma doare in piept stanga.. ba pe dreapta.. pe pe mijlocul..nu dureri mari.. si trece cand ma pun in diferite pozitii... offf mama lor de atacuri de panica happy

Mai adaug ca pulsul e undeva intre 68-90. si palpitatiile le simt mai ales dupa ce mananc.. sau cand ma gandesce la atacuri de panica sau daca sunt bolnav sau ceva de genul happy) Defapt cred ca tensiunea creste si cand mi-o iau cu gandul daca o fi mare.. Am ajuns putin...cum sa spun.. ma gandesc mereu daca sunt bolnav.. si starea asta cred ca-mi pune corpul mereu in alerta sa fiu putin mai agitat.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)