Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 3.27 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tahicardie vindecata
06-11-2009, 05:13 PM
RE: Tahicardie vindecata
Da, intr-adevar pare un TPSV. Ar putea fi un flutter atrial.
In cazul acesta e clar ca trebuie sa faci un studiu electrofiziologic.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
08-11-2009, 10:55 PM
Ce inseamna studiu electrofiziologic?Ce vede doctorul la acest studiu?
Se studieaza inima bucatica cu bucatica sau se vad doar problemele majore?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
09-11-2009, 12:01 AM
In cadrul unui studiu electrofiziologic se introduc intravenos (pe vena femurala de la picior) niste catetere pana in inima (ca niste sarme lungi cu niste senzori la capete). Cu ajutorul acestor catetere se inregistreaza semnalele electrice intracavitare in diverse puncte specifice (fascicul HIS, sinus coronar, istm cavo-tricuspidian, atriul drept superior, apexul ventriculului drept etc). De asemenea se efectueaza stimulari ale inimii dupa diverse protocoale si in diverse puncte si se observa raspunsul acesteia si modul de transmitere a semnalelor electrice. Astfel se poate evalua extrem de exact starea sistemului electric al inimii, se poate determina daca un pacient sufera sau nu de diverse tipuri de tahicardii, se descopera de ce natura sunt acestea si pe unde sunt caile de conducere aberante ...
Cam asta ar fi, in general.

09-11-2009, 12:40 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-11-2009 01:02 AM de olbertino.)
Nu stiam prin ce am trecut si ce inseamna acest studiu.Acum am inteles.Iti multumesc!
De cati ani se face aceasta (ablatie) in tara?Medicii o numesc operatie sau interventie?In locul in care se ablateaza cu timpul se va regenera?
09-11-2009, 12:26 PM
In tara se face de vreo aproximativ 9 ani, iar in locul unde se ablateaza se formeaza o mica cicatrice, ca atunci cand te arzi pe mana, de exemplu. Dar aceste cicatrici care raman sunt de ordinul milimetrilor, nu va faceti griji. Iar despre refacerea tesutului in acele zone ... Doamne fereste, ca asta ar insemna sa recidiveze tahicardia. Tocmai asta e ideea cand facem ablatie, ca tesutul in cazul acelor cicatrici sa ramana asa, sa nu isi revina, asa cum se mai intampla uneori.

09-11-2009, 12:38 PM
Doctorii cand lucreaza in inima cum vad in interiorul ei?raze x?
09-11-2009, 12:41 PM
Da, sistem de fluoroscopie cu raze X.

12-11-2009, 04:54 PM
Buna ziua, tuturor! Se pare ca am intrat si eu in "clubul tahicardistilor" happy). In primul rand multumiri d-lui armmdt pentru sustinere! Am 35 de ani, si sunt si eu patit...de vreo patru, cinci ani sufar de aceste episoade de TPSV. Nu stiu ce sa mai zic, dupa cum am citit la majoritatea tin cateva minute, la mine pana la 20 sau 22 ore. In ultimele cinci luni apar si de cate doua, trei ori pe saptamana de ma dispera. Pulsul se stabilizeaza la 100 (110) batai pe minut dar e foarte suparator! Uneori am unele simptome ( batai f rapide, neregulate si puternice pana pe la 140, 150 pe minut), alteori sunt, cum am scris, destul de ritmate si in jur de 100 pe minut. Mi-au prescris Sotalol...dar frectie la picior de lemn!!! Intrebari: pot fi mai multe tipuri de tahicardii la mine? sa fie mai multe cai aberante de conducere? Ce noutati mai sunt de la Floreasca... a sosit noul sistem? Abia astept sa scap de tahiaritmiile astea... Multumesc!
12-11-2009, 05:18 PM
E posibil sa ai mai multe aritmii, dar fara un studiu electrofiziologic nu cred ca poate sa iti spuna sigur nimeni.
La Floresca se lucreaza, dar astazi dr. Vatasescu a plecat cateva zile la un congres si de saptamana viitoare, dupa ce se intoarce, se reia activitatea

12-11-2009, 08:46 PM
Dupa atatia ani de TPSV si crize foarte dese, care aproape se permanentizeaza, care ar putea fi urmarile asupra "corasonului"? De ce crizele sunt din ce in ce mai dese? Poate exista o relatie intre presiunea atmosferica si aceste crize? Am observat ca in majoritatea cazurilor parca as fi un barometru...cand incep crizele aproape de fiecare data va urma ploaie in cateva ore...(scade presiunea atmosferica). Apropo pe foia de externare imi scrie atriu drept usor marit...! Sa ne traiti armmdt, ati facut un lucru extraordinar cu acest portal! Ca un spirit de gluma: daca noi suntem "candidati " pentru ablatie, d-l armmdt ar trebui sa fie pentru clonare, lumea are nevoie de cati mai multi asemenea oameni!!!!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)