Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 3.27 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tahicardie vindecata
27-10-2009, 02:46 PM
RE: Tahicardie vindecata
Mai mult stat prin casa inseamna sa nu se duca la scoala?Ca daca se duce,nustiu,cu toate bolile prin scoli,e sigur ca se imbolnaveste.Iar daca sta acasa o sa ramana in urma cu materia.Nu stiu ce e mai bine? De fapt stiu,dar ea e stresata in legaura cu scoala.Oricum iti multumesc pentru raspuns.Oboseala de acuma o sa-i teaca oare?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
27-10-2009, 04:40 PM
Oboseala o sa treaca, a fost o perioada stresanta pentru ea si din cauza problemelor banuiesc ca nici activitate fizica nu prea a avut. Sa se relaxeze si sa se odihneasca bine, sa faca miscare, sa iasa la aer curat. Despre scoala, daca sta o saptamana acasa eu zic ca e suficient.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
27-10-2009, 05:39 PM
Nu stiu ce sa fac fiindca medicul de familie zice sa nu se duca pana nu trece luna,ca si asa se imbolnavea prea repede.Daca a-si sti ca nu osa se intample ,a-si zice sa mearga dar o sa am mustari de constiinta daca se intampla ceva.In legatura cu diagnosticul ti se pare ceva mai altfel decat la altii pentru ca au fost niste comlicatii ,asa au zis.
27-10-2009, 05:55 PM
Cat are de la interventie?
Eu zic sa o mai tii acasa pana luni si de saptamana viitoare poate sa mearga la scoala. Bineinteles, cu atentie, daca vede pe cineva tusind sau stranutand sa se fereasca, sa se spele mereu pe maini inainte de a manca ceva ... dar astea, sunt, pana la urma, reguli generale, pe care ar trebui sa le respecte si dupa ce trece un timp de la ablatie.
Ti-am zis, asta e parerea mea, sa nu se exagereze. Eu asa cred, ca de luni poate sa mearga linistita la scoala.
Tahicardia ei a fost, intr-adevar, ceva mai complexa, pentru ca avea, practic, doua cai accesorii, foarte apropiate de fasciculul HIS. De aceea ablatia a fost delicata. Dar din moment ce a trecut si a reusit ... asta a fost. S-a terminat!

04-11-2009, 05:18 PM
Buna armmdt,
luni am facut din nou ablatie, am facut recidiva si sper acum sa fie definitiv. In orice caz, daca ar trebui sa incerc si a 3-a oara, sigur a-si face-o.

Sanatate!
04-11-2009, 07:45 PM
Buna!

Unde ai facut ablatia? Ce fel de tahicarie ai avut?
Nu trebuie sa te descurajezi, unele ablatii pur si simplu nu se fac dintr-o singura procedura. E ca la dentist, ca sa iti pui coroana la un dinte trebuie sa te duci de 3-4 ori, pana iti ia mulajul, pana iti face coroana initiala, pana o ajusteaza ... pur si simplu unele proceduri medicale nu se pot face dintr-o singura sedinta.

05-11-2009, 02:49 AM
Buna kikiriki ! La studiu ce tahicardie a iesit? A fost recidiva sau un alt tip ? Cum resimti tu debutul unei tahicardii, tpsv..?
Eu, aseara , dupa ce am urcat 2 etaje cu greutate in mana, am simtit in piept o zbatere destul de mult timp...(cateva secunde),apoi o lipsa de aer si slabiciune.M-am speriat tare. Asa simteam inainte de ablatie, cand debutau tpsv-urile.Pulsul a fost 125. Am incercat sa ma calmez, m-am asezat in pat...in timp a scazut, dar..sperietura inca a ramas. Mi-e frica sa mai fac vreun efort.
Ma gandesc ca poate de la diferenta de temperatura, afara era ger, in casa cald...efortul de a urca scarile si cu greutate...sa fi simtit asa. Dar de ce numai eu? De ce numai la mine se manifesta asa? Nu cred ce s-a intamplat aseara a fost un atac de panica....Am avut atacuri de panica, dar nu simteam zbaterile acelea in piept ci doar cresterea pulsului.

Armmdt, te rog sa-mi spui ce sunt de fapt palpitatiile.Am citit pe net si n variante de raspunsuri. Se manifesta ca extrasistolele? Daca nu, care e diferenta intre palpitatii si extrasistole? Eu nu simt o bataie in minus ci zbatare , ca un fluture in piept..Acestea ce sunt? Multumesc.
Sanatate !
05-11-2009, 09:45 AM
Palpitatiile sunt manifestarea, modul de perceptie al unor extrasistole sau al unei tahicardii.
Daca ai urcat mai multe etaje cu greutate in maini e destul de normal sa te simti asa. Din cauza ca acel efort nu este unul fiziologic, este un efort care incepe brusc si care este destul de intens. Si atunci o persoana nu foarte antrenata fizic poate sa simta ce ai simtit si tu. La fel simt si eu daca urc cateva etaje cu greutate in brate. Dar, de exemplu, daca fac exercitii la bicicleta stationara nu am nici o problema, pot sa pedalez 50 de minute pe nivel aproape de maxim (8 din 10). Si asta pentru ca acel efort e mai fiziologic, e un efort care greste gradat, la care organismul raspunde mai bine. Cand urci scari nu faci, banuiesc, o incalzire inainte, nici nu urci treptat, adica doar cateva trepte, apoi pauza, dupa care mai multe trepte si iar pauza ... e un efort care debuteaza brusc si care e destul de intens, asa ca e normal sa simti ceea ce ai simtit tu.

05-11-2009, 04:48 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-11-2009 04:55 PM de kikiriki.)
Buna,

La Dr. Vatasescu am facut ablatia. Nu cred ca erai acolo pt ca a lucrat cu un Domn Corneliu..... In orice caz a fost o recidiva. Sincer vorbind acum ma simt muuuult mai bine decat inainte, nu pot sa va spun de ce. Studiul si ablatia au durat destul de mult(apox 2 ore) pentru ca nu reusea sa-mi provoace tahicardia|(m-au stimulat pana cand intrasem in fibrilatie), pana la urma mi s-au facut injectii cu ceva care nu a ajutat si apoi cu atropina(multa). Pentru Nicolero, eu am facut prima ablatie in martie si de atunci si pana acum am facut 2 episoade de tpsv cu puls peste 180 bm, episoade care au durat putin (2-5 minute) si am iesit spontan. Chestia este ca inainte de studiu nu ma credea nimeni ca mai am ceva......si daca Dl. Dr. nu reusea sa-mi provoace tahicardia ramaneam cu impresia ca sunt nebuna si nu mai stiu ce-i cu mine!! asa ca nu pot decat sa ma bucur ca am facut-o din nou!
diagnosticul a fost ablatie cu rf de cale lenta pt tahicardie reintranta atrioventriculara intranodala recidivata
05-11-2009, 05:50 PM
Armmdt stiu ca sunt insistenta dar trebuie sa ma lamuresti intr-un finalhappy) Ce am simtit eu a fost extrasistola sau palpitatii din cauza cresterii pulsului in urma unui efort ? Extrasistola se manifesta ca o bataie mai puternica, apoi o pauza, sau ca o lipsa de bataie a inimii...sau cum o resimt eu ca o zbatere, fluture in piept...? Eu inca nu stiu sa fac ac. diferentiere, vreau sa stiu mai intai ce am, pt a elimina cauzele.
Kiki, ma bucur mult pt tine ca te simti mai bine . Vreau sa te intreb : poti face vreo legatura cu declansarea acelor doua momente de tpsv cu vreun efort mai intens, un stres...
Sanatate !
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)