Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 3.27 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tahicardie vindecata
31-03-2010, 07:58 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-03-2010 08:08 PM de robykozak.)
RE: Tahicardie vindecata
Buna ziua. Am gasit o clinica unde incerc maine sa fac un nou holter. Azi am facut un ekg si atasez pagina scanata. Pe V1 se vede o usoara supradenivelare. De la ce sa fie oare. Va urez sanatate.
Nu am reusit sa atasez la mesaj.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
31-03-2010, 08:31 PM
Incearca sa dai "Previzualizare mesaj" si acolo sa folosesti butonul de "Atasamente" din partea de jos a ecranului.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
31-03-2010, 10:28 PM
Roby, in urma ablatiei am facut mai multe ekg-uri, teste de efort. Pe unele se evidentiau ca si la tine usoare subdenivelari ST, acestea stiu ca ar indica o ischemie cardiaca, cu toate ca eu nu simteam durere, etc...simptome specifice acesteia. Binenteles eram speriata: *scap de una, dau de alta * cu toate ca mi se explicase ca nu au nici o legatura tpsv-urile cu ischemia aparuta si ca lpot apare , in anumite limite la un efort in situatia in care organismul nu are o conditie fizica nu prea buna..Am repetat testele, in timp aceste subdenivelari nu au mai aparut, chiar la efort fff mare.
Deci, parerea mea e ca o perioada se pot inregistra multe mici nereguli, ce vor dispare in scurt timp.(eu compar ablatia cu un vulcan ce a erupt, pana se aseaza scoarta terestra...mai simti mici replici tongue ).
Sanatate maxima ! happy
31-03-2010, 10:37 PM
Acel aspect din V1 ar putea indica un foarte usor bloc de ramura dreapta, dar nu complet. Posibil din cauza ablatiei si, de asemenea, posibil sa dispara in timp. Si chiar daca nu dispare nu e nici o problema.
In rest mie totul mi se pare normal.

31-03-2010, 10:53 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-03-2010 10:54 PM de Nikole.)
Roby, daca e cum spune armmdt , imi permit sa scriu ce am gasit pe net (in ideaa de a nu te speria tongue ): 'Blocurile de ramura atrio-ventriculare inseamna o blocare a conducerii impulsului sau o intarziere a acestui impuls. In categoria blocurilor acute exista blocuri de gradul 1, este o prelungire a conducerii impulsului ce genereaza contractiile cordului, dar in aceasta tulburare de gradul 1 omul nu simte nimic si nu este necesar nici un tratament. ' *El poate fi observat si la pacientii normali; el nu are nici o manifestare clinica, aspectul normal al ekg-ului evidentiaza intarzierea activarii electrice a ventriculului a carui ramura este blocata.*
ideea*
31-03-2010, 11:02 PM
Nico, blocul de ram nu e totuna cu blocul atrio-ventricular. E posibil ca anumite blocrui de ram sa genereze si blocuri atrio-ventriculare, precum si invers, sa fie pacienti cu bloc atrio-ventricular de un anumit grad, dar fara bloc de ram. La roby se observa un foarte usor bloc de ram drept, dar in rest nu are nici un fel de bloc atrio-ventricular, nici macar de gradul I.

31-03-2010, 11:06 PM
Scuzeeeee, da armmdt, acum am citit mai bine ceea ce ai scris mai devreme:bloc de ram.Uffff adica in loc sa-l incurajez, mai mult l-am speriat sad.
31-03-2010, 11:17 PM
Stai linistita Nico. Tu ma incurajezi si ma ajuti la greu. Pe mine ma sperie unele stari de agitatie, greutate in piept. Si recunosc, rezultatul holter de ieri mi-a indus o stare de panica.
01-04-2010, 10:24 AM
Buna ziua ! Nu stiu daca am postat bine...nu ma simt bine si sint f speriata...mama mea este cardiaca cu risc inalt , iar fratele meu a decedat in urma unui infarct.
Am avut holter pus si dr. mi-a spus ca am facut bloc pe timpul noptii...nu stiu prea bine ce inseamna...
Azi dim. cind m-am trezit am ametit f tare,cu tulburari de echilibru, tensiunea 150/91, puls 91,furnicaturi in tot corpul...am luat un extraveral si apoi o tb de co-prenessa.Am stat in pat pina la ora 10.Am luat din nou tensiunea si este 152/96, puls 102, iar in picoare 139/96, puls 110.
Nu stiu ce sa fac, abia am fost la medic si am programare peste 3 luni.
D-le Armmdt, posteaza te rog anuntul meu unde tb si da-mi un sfat.Iti multumesc in numele tuturor pt ceea ce faci!
01-04-2010, 11:22 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-04-2010 11:24 AM de horga ramona.)
Buna,azi am descarcat si eu holtarul si rezultatul m-a dat peste cap holtarul arata mai rau decat inainte de ablatieO sa scriu analiza asta comparativ cu cea dinaintea ablatiei sa-mi da-ti un sfat:
inainte de ablatie: postablatie
total batai 97463 113740
normal bat 92004 104290
vpc 5230 8363
svpc 19 224
other beat 210 863
vpc
run 26 42
cuplet 133 179
bigemi 6 35
trigem i 8 242
v-sing 4837 6371
svpc
run 1 3 bet(76 bpm) 4 4 beat(126 bpm)
3 beat 164bpm)
s -cuplet 0 13
s-single 16 184
pause 0 5 (2,6 sec )

EU NU STIU CE SA MAI ZIC DAR SANT CAM IN CEATA.
SPER SA PUTETI INTALEGE CE AM SCRIStongueE PARTEA STANGA SANT REZULTATELE DINAINTE DE ABLATIE IAR PE DREAPTA POSTABLATIE.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)