Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TBC si cancer???
08-03-2019, 03:48 PM
TBC si cancer???
Buna ziua 
Am rugămintea daca ma puteti ajuta cu câteva nelămuriri 
Tatăl meu, în vârstă de 64 ani, fumător a slăbit in decurs de 4 luni undeva la 10 kg, transpirații nocturne, dureri abdominal, tuse seacă.au urmat mai multe investigatii ( CT abdominal, pelvian, toracic, bronhoscopie, analize de sânge). 
A rezultat că are TBC pe plămânul stg., dar doctorita ă zis ca vede si ceva tumoral pe plămânul drept. 

Rezultat CT 
Opacitate cu cavitate aerica inclusă cu parte solidă, cu prelungiri spiculiforme, dimensiuni de 54 mm situat apical stg. 
Paratraheal dr opacitate cu cavitate aerica, relativ bine delimitată cu dim de 9 mm; leziuni fibrotice apical dr. 
Formațiune parenchimantoasa cu arie de necroza inclusă inomogena nativ si post contrast iv cu contur neregulat si prelungiri spiculiforme cu dim maxime de 54 mm situata paravertebral superior drept, delimitata inferior de scizura; formațiunea descrisă prezintă plan de clivaj cu bronhia adiacentă. 
Un nodul pulmonar solid de 14 mm imprecis delimitat situat adiacent formațiunii descrise anterior. 
Câteva bule de emfizem prahilar drept. 
Adenoptii mediastinale multiple cu axul scurt infracentimetric. 
Ficat cu dim normale, fără modificări focale de structura in prezent, fără dilatari de CBIH-uri. 
Colecist: fără imagini radioopace. 
Pancreas, gl SR stg, rinichi stg, splina aspect CT in limite normale in prezent. 
Glanda GSR dr prezintă un incidentalom de 14 mm cu densități grasoase incluse. 
Rinichi drept prezintă proces înlocuitor de spatiu situat polar inferior cu necroza centrala, imprecis delimitat cu dimensiuni de 54/45 mm. Excretie/secretie prezintă simetric bilateral. 
VCI cu un defect de umplere evident pe faza venoasa care se menține si in faza tardivă. 
Prostata hipertrofica, inomogena atat nativ cat si postcontrast iv. Câteva microadenoptii lombo-aortice. 
Fără lichid liber abdomino-pelvin in prezent. 
Calificări parietale vasculare. 
Modificari degenerative coloana vertebrală scanată. 
Fără leziuni cu aspect secundar la nivelul segmentelor osoase scanate. 

Rugămintea mea este sa ma ajutati sa imi spuneti daca este posibil sa fie si TBC si cancer? 
Va multumesc frumos 
Zi buna
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
08-03-2019, 10:30 PM
RE: TBC si cancer???
Pot fi ambele afectiuni. Trebuie facute teste pentru a vedea daca se identifica mycobacterium tuberculosis si biopsie din formatiunea tumorala pentru a stabili ce tip de cancer este. Nu intarziati mersul la medic, cancerul pulmonar nu are un prognostic favorabil daca e lasat netratat, plus ca daca leziunea din rinichi se dovedeste a fi tot TB inseamna ca imunitatea e slabita si chiar nu mai e timp de pierdut.
10-03-2019, 11:42 AM
RE: TBC si cancer???
(08-03-2019 10:30 PM)Adelina02 a scris:  Pot fi ambele afectiuni. Trebuie facute teste pentru a vedea daca se identifica mycobacterium tuberculosis si biopsie din formatiunea tumorala pentru a stabili ce tip de cancer este. Nu intarziati mersul la medic, cancerul pulmonar nu are un prognostic favorabil daca e lasat netratat, plus ca daca leziunea din rinichi se dovedeste a fi tot TB inseamna ca imunitatea e slabita si chiar nu mai e timp de pierdut.

Buna ziua
Am inteles!
Multumesc din suflet pentru raspuns!!!
O zi bună
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)