Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Suspecta de Rubeola in sarcina - Please Help!
26-06-2017, 01:19 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-06-2017 01:20 PM de AndreeaRF.)
Suspecta de Rubeola in sarcina - Please Help!
Buna ziua,

Am nevoie de ajutor pentru interpretarea urmatoarelor analize:
Mentionez ca in momentul de fata sunt insarcinata in 21S si 4 zile.

In data de 24.03.2017 rezultatele mele pentru rubelola au fost urmatoarele:

Ac acti virus rubeolos IgM

Rezultat Nonreactiv (0.41 index)

Referinta:
Nonreactiv: index <1.2
Echivoc : index 1.2-1.6
Reactiv: index >1.6

Ac Anti-virus rubeolos IgG

Rezultat Echivoc (8.6 IU/mL)

Referinta:
Nonreactiv:<5 IU/mL
Echivoc: 5-9.9 IU/mL
Reactiv: >10 IU/mL

Am repetat IgG Rubella in data de 22.04 si rezultatul a fost urmatorul:

Rezultat: Virus rubeolic Ig G 10.8 IU/mL

Referinta:
Nonreactiv: 0-5 IU/mL
Echivoc: 5-10 IU/mL
Reactiv: >/=10 IU/mL

In data de 30.06 Am facut testul de aviditate ac pt Igg Rubella si rezultatul a fost urmatorul:

Rezultat: Rubella IgG-aviditate 40%

Referinta:
< 50% probabilitate mare de infectie primara in ultimele 3 luni
> probabilitate mare de infectie primara mai veche de 3 luni.

Va rog sa ma ajutati cu o interpretare pe baza acestor rezultate si sa ma sfatuiti daca pot efectua si alte investigatii pentru o imaginne mai clara a situatiei.

Multumesc,
A.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
26-06-2017, 02:13 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-06-2017 02:27 PM de ElenaM.)
RE: Suspecta de Rubeola in sarcina - Please Help!
În ultimele 3-4 luni nu ai fost infectata pentru că în luna martie igm era negativ. Ar fi fost interesant de vazut igm și in aprilie. Eu cred că infecția a fost mult mai veche altfel igg era mai mare.
Ai avut simptome?
Analizele au fost făcute la același laborator și în martie și în aprilie?

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto cu probleme de B12 și extrasistole.
26-06-2017, 02:49 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-06-2017 04:35 PM de SoulHealer.)
RE: Suspecta de Rubeola in sarcina - Please Help!
Buna Elena,

Multumesc mult pentru raspuns!

Cele doua analize (din martie si aprilie) au fost facute la laboratoare diferite suspectandu-se, dupa prima analiza, o eroare de laborator pentru acel "echivoc". Am fost sfatuita sa repet analiza la alt laborator, ceea ce am si facut in luna aprilie.

Din spusele mamei mele, am facut aceasta boala in copilarie iar simtome recente nu am avut. Am incercat sa rememorez de la inceputul sarcinii si pana in prezent daca am avut sau nu simptome si sunt aproape sigura ca nu am avut niciuna dintre simtomele descrise in cazul rubeolei.
Mai mult, dupa calcului medicului meu ginecolor, am fost infectata cu aceasta boala in saptamana 6 de sarcina, adica undeva pe la inceputul lunii martie (aprox. 8 Martie). Imi este foarte clara perioada deoarece la 5 saptamani si 5 zile am efectuat prima ecografie (cea de confirmare sarcina, unde era prezent sacul gestational dar "locatarul" inca nu isi facuse aparitia).

Am facut recent si o ecografie mai amanuntita (cea morfo fetala de trimestrul II o am programata vineri, 30 iunie) si nu sunt semne de sarcina cu probleme. Copilul este normal dezvoltat pentru varsta sarcinii.

Sper din toata inima sa fie o eroare de laborator sau de interpretare si copilul meu sa se nasca sanatos. Este un copil dorit, planificat si asteptat.

Multumesc inca o data pentru raspuns!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)