Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sunt insarcinata daca mi-a venit ciclul menstrual?
23-01-2013, 08:04 PM
RE: Sunt insarcinata daca mi-a venit ciclul menstrual?
Adeniny draga, stiam ca obisnuinta chat-ului, acea mica lejeritate si nepasare fata de limba te-a determinat sa scrii asa cum ai facut-o, din acest motiv mi-am si permis sa te rog sa abandonezi stilul si-ti multumesc. happy
Convingerea ta ca nu poti fi virgina si insarcinata este gresita, se ivesc astfel de situatii, chiar daca nu asta este regula !
Exista himen inelar (cu perforatie mare, ca un guler lejer in jurul deschiderii vaginale); septal (unul sau mai multe fisii de tesut deasupra deschiderii vaginale). Aceste tipuri la primul contact pot sa nici nu singereze, atragind suspiciunea partenerului in privinta virginitatii partenerei.
In aceste cazuri este suficienta atingerea (si nu neaparat penetrarea) penisului cu un astfel de himen si se poate prinde o sarcina, pentru ca nu numai sperma propriu-zisa, ci si lichidul seminal care premerge ejaculatia contine spermatozoizi - iar acestia chiar sint ca niste adevarati supermani extrem de agili (mai ales la un barbat tinar, viguros, sanatos), de o vitalitate de zeci de ore in vagin si daca "joaca sexuala" are loc in preajma ovulatiei treaba se poate transforma in sarcina.
Acelasi lucru este valabil si in caz de coitus interruptus (ejaculare externa).
Concluzia ar fi: atentie la joaca si la sexul neprotejat !
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
23-01-2013, 10:24 PM
Deci acum am inteles cum stau lucrurile,cat traiesti inveti multe.Asta inseamna ca daca eu si partenerul meu cand facem sex,iar el ejaculeaza afara si continua cu penetrarea,si credem ca ne protejam,ne inselam?Deci pot ramane insarcinata oricand?
23-01-2013, 10:44 PM
Da, draga mea, un risc foarte mic exista intotdeauna, iar la asa zisa ejaculare externa este chiar mare acest risc (ceea ce-ti spuneam despre lichidul seminal).
Chiar cu anticonceptionalele riguros luate poti ramine insarcinata, daca consumi GRAPEFRUIT (suc sau fruct, deopotriva).
Grapefruit-ul este un fruct extraordinar de sanatos, cu multiple efecte benefice, dar numai in cazul persoanelor ce nu iau medicamente. Are prostul obicei sa schimbe absorbtia intestinala a mai tuturor medicamentelor care incep cu anti- : antibiotice, antihipertensive, antihistaminice, anticolesterogene, antialgice, antiacide, ANTICONCEPTIONALE, etc. Ori le anihileaza efectul, ori le scade/creste dozajul, chit ca tu le iei conform indicatiilor medicului !!
Prin urmare, iarasi atentie marita !
Sa-ti fie bine !
24-01-2013, 12:26 PM
Multumesc mult de informatii!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)