Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sughitul
17-12-2016, 03:45 AM
Sughitul
Buna seara, am 22 ani. Am o problema cu sughitul, in ultimii 3 ani am observat ca sughit destul de des.. dar mi se parea ceva normal...ma gandeam tot timpul ca e de la sete. Dar anul asta sora mea a observat ca sughit prea des...azi am sughitat de 5 ori, si am facut tot posibilul sa-mi treaca repede. Dar cate o data sughit rar dar sughit cate o ora si e foarte enervant incepe sa ma doara capul si pieptul. Zilele astea cam in fiecare zi am sughitat deja m-am saturat nustiu ce sa mai fac am incercat tot.. Dupa calculele mele din ultimile luni sughit cel putin de 4 ori pe saptamana...trebuie sa ma inghijorez sau nu? si cu ce pot sa opresc sughitul? Poate cumva sa fie de la coloana cu un an in urma am aflat ca am scolioza, cifoza si hernie toracala incipienta la 2 discuri.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
17-12-2016, 12:40 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-12-2016 12:41 PM de SoulHealer.)
RE: Sughitul
Sughitul are numeroase cauze, care pot fi in sfera gastro, de natura neurologica sau psihogena. E nevoie de investigatii, la un gastroenterolog si respectiv neurolog. E nevoie si de un set de analize de baza, dar si de un set de masuri specifice legate de obiceiurile alimentare care l-ar putea provoca.
Legat de hernia toracala, ar trebui sa existe niste simptome clare cum sunt durerile in brate sau picioare, amorteli ale acestora, slabiciune musculara, greata, zgomote in urechi, probleme de deglutitie (inghitire dificila). Acestea din urma, ar putea determina aerofagie importanta, excitarea unor ramuri ale nervilor vag si frenic si de-aici declansarea crizelor de sughit.
Trebuie investigat si gasita cauza primara.
Sanatate
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)