Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Subfebrilitate de peste 1 sapt. AJUTOR!
03-02-2018, 09:50 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-02-2018 09:54 PM de niksd.)
Subfebrilitate de peste 1 sapt. AJUTOR!
Buna seara,

am 8 zile de cand fac mici frisoane urmate de o subfebrilitate (37,3-37,9), chiar si ziua (37,2 uneori). Ma apuca mai ales seara. Initial am zis ca e o raceala, am luat paracetamol, vit.C dar degeaba. Nu trece. Am fost la dr, la consultatia clinica, EKG nu a gasit nimic. Am facut niste analize:

exudat faringian - fara microbi;
sumar urina si urocultura - in lucru;
electroforeza - in lucru;
Hemoleucograma a iesit buna:
- leucocite: 5,66 x10^3/uL normal 4-10x10^3
- neutrofile: 59,8% si 3,39x10^3/uL;
- limfocite: 31,1% si 1,76x10^3/uL;
- monocite: 7,6% si 0,43x10^3/uL;
- eozinofile: 1,1% si 0,06x10^3/uL;
- eritrocite 5,41x10^6/uL;
- hemoglobina 15,8g/dl;

VSH: 7mm/h (normal 2-12mm/h). aici am o remarca ca desi e in limite, eu tot timpul il aveam la minim, la 2 cand am mai facut VSH mai demult.

Fibrinogen: 454,7 mg/dL (normal 200-400) !
Creatinina: 1,3mg/dl (normal 0,6-1,2); !
Uree: 32,25mg/dL (normal 10,81-45,05)
Glicemie: 114,97 mg/dL (normal 59,47-109,92) !
TGO: 38,8 U/L (normal 0-38 U/L) !
TGP: 50,3 U/L (normal 0-45 U/L) !
Proteine totale: 7,76 g/dL (normal 6-8)
Proteina C Reactiva : 15,95 mg/L (normal 0-5mg/L) !

E prima data in viata cand vad TGO si TGP usor marite. Am luat zilele astea cate 1-2 paracetamoale pe zi. Sa fie asta cauza sau e altceva la ficat?

Din vara ma doare coloana si articulatiile, a fost suspect de spondilita dar am facut testul HLA B27 si HLA B extins si s-a inlaturat suspiciunea, desi durerile le simt ca la artrita. Am facut de vreo 2 ori PCR si VSH cand ma durea coloana tare si au iesit bune, normale. Acum, de vreo 2 saptamani nu ma mai doare coloana aproape deloc, dar a inceput starea asta febrila de vinerea trecuta (8 zile) si nu stiu ce sa fac. Mai am de facut o ecografie si o radiografie pulmonara si cu analizele care trebuie sa mai soseasca am sa ma duc inapoi la doctor, sa vad ce diagnostic imi pune.
Pana atunci...demoralizare totala: imi sta mintea la tot felul de boli autoimune sau la cancere (singura durere e la colon, f usoara uneori, de vreo 2 ani cand am fost diagnosticat cu colon iritabil). Nu am facut colonoscopie si acum imi pare rau fiindca nu imi pot scoate din cap un eventual cancer de colon.

NU ma simt racit, nu curge nasul, doar in primele 2-3 zile m-a durut capul ca la o raceala, nu am dureri musculare si stare de raceala.

Care puteti sa ma ajutati cu vreun sfat, va sunt recunoscator!

Multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
03-02-2018, 10:17 PM
RE: Subfebrilitate de peste 1 sapt. AJUTOR!
Oare de ce toata lumea se gandeste la cancer?!! Pastreaza-ti calmul! Ai o mica problema care a condus la starea asta. Poate fi o infectie urinara de exemplu. Sa vedem cum iese urocultura. Pare a fi un proces inflamator undeva de natura infectioasa sau reumatoida. Faptul ca te dor articulatiile ar sugera o artrita. Ar fi fost util un factor reumatoid si un ASLO. Colonul te supara pentru ca esti anxios si se stie, un colon iritabil atat asteapta!
Tine-ne la curent cu celelate rezultate ale analizelor.
03-02-2018, 10:23 PM
Multumesc ca m-ai linistit un pic. Ramane sa vedem si celelalte investigatii. Ma gandeam acum sa nu fie vreo sinuzita. Eu am fost operat mai demult de o sinuzita maxilara de la o masea, si nu am mai avut probleme intre timp (vreo 13 ani de atunci) dar de anul trecut simt de multe ori nara stanga infundata. Si acum tot infundata e , imi simt fata ca arde, ochii parca ard dar eu momentan am 37,1C. Asa mi-am adus aminte cum ma simteam atunci, doar ca atunci durerile de cap erau mari, febra mare (38->39), secretii, acum nimic.
Ceva coace...sa vedem ce. Am sa revin pe forum cu un raspuns, cand o sa vin de la dr, probabil marti, miercuri.
Toate cele bune si multa sanatate!
08-02-2018, 12:15 AM
Buna seara,

revin cu un raspuns. S-a ajuns la concluzia ca e o pneumonie interstitiala, dupa toatw investigatiile facute.
La Rx apar hiluri largi, arborizate, intarite. Stie cineva ce inseamna?
Deocamdata am inceput tratament cu Claritromicina, 1 sapt.
Sper a fie bine.
Seara buna tuturor!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)