Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stare de rau in tot corpul!
01-12-2017, 08:08 PM
Stare de rau in tot corpul!
Bună seara! Va deranjez din nou...de aceasta data a-și dori sa ma ajuți cu niște sfaturi pt simptomele pe care le am zilnic. De aproximativ un an am o stare de amețeală puternica, țin sa menționez ca, atunci când amețesc nu mi se învârte lumea cu mine ci doar simt în cap o stare de rau....o ceata pe ochi....o instabilitate nici nu știu cum sa o descriu. La aceasta amețeală se mai alătură și o slabiciunei atat în membre inferioare, superioare cat și în tot corpul....palpitatiii puternice și o stare de rău în tot corpul. Pana în momentul de fata nu mi s-a găsit absolut nimic...nimeni nu înțelege de unde vin aceste simptome dar mai ales aceasta stare de amețeală. A-și rămâne recunoscătoare dacă mi-ați putea da câteva indicații.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-12-2017, 10:18 PM
RE: Stare de rau in tot corpul!
In ce context apare starea de rau? Analize recente ati facut?
01-12-2017, 10:25 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-12-2017 10:27 PM de Nicoleta Coco.)
(01-12-2017 10:18 PM)Ioana. a scris:  In ce context apare starea de rau? Analize recente ati facut?

Aceasta stare de rau este mereu....fie ca, desfășor activități fie ca stau în pat si apare din senin.De un an de zile tot fac analize peste analize și toate sunt ok cu exceptia D-dimer care are o valoare de 76. Am făcut și IRM cerebral și IRM angio cerebral....IRM cervical....CT toracal...CT abdominal....sonografii etc.

(01-12-2017 10:25 PM)Nicoleta Coco a scris:  
(01-12-2017 10:18 PM)Ioana. a scris:  In ce context apare starea de rau? Analize recente ati facut?

Aceasta stare de rau este mereu....fie ca, desfășor activități fie ca stau în pat si apare din senin.De un an de zile tot fac analize peste analize și toate sunt ok cu exceptia D-dimer care are o valoare de 76. Am făcut și IRM cerebral și IRM angio cerebral....IRM cervical....CT toracal...CT abdominal....sonografii etc.

Am făcut și endoscopie, colonscopie.
01-12-2017, 10:44 PM
M-am uitat peste celelalte doua posturi ale dvs.
Este posibilitatea asa cum spune SoulHear sa fie o eroare de labotaror iar aceasta analiza cu D-Dimeri sa o repetati.
Daca excludeti sarcina si analizele de sange sunt ok (inclusiv nr de trombocite, glicemia, calcemia) m-as duce cu gandul catre o patologie neurologica, ginecologica sau atacuri de panica.
Nu ati spus daca urmati tratament cu ceva, spre ex anticonceptionale orale sau daca ati avut in ultima perioada vreun traumatism fizic sau psihic, cat este valoarea tensiunii arteriale si daca aveti urme de infectie din orice sfera medicala, inclusiv stomatologica. Toate acestea pot duce la cresterea D-dimerilor. Sumarul de urina cum a iesit? Ar fi utila o ecografie transabdominala si/sau transvaginala pt vizualizarea ovarelor. Deasemenea sa va palpati sanii
01-12-2017, 10:53 PM
Tiroida s-a investigat? Dar feritina, vitamina D? Ești la dietă? Consumi suficiente grăsimi?

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto cu probleme de B12 și extrasistole.
01-12-2017, 10:55 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-12-2017 10:59 PM de Nicoleta Coco.)
(01-12-2017 10:44 PM)Ioana. a scris:  M-am uitat peste celelalte doua posturi ale dvs.
Este posibilitatea asa cum spune SoulHear sa fie o eroare de labotaror iar aceasta analiza cu D-Dimeri sa o repetati.
Daca excludeti sarcina si analizele de sange sunt ok (inclusiv nr de trombocite, glicemia, calcemia) m-as duce cu gandul catre o patologie neurologica, ginecologica sau atacuri de panica.
Nu ati spus daca urmati tratament cu ceva, spre ex anticonceptionale orale sau daca ati avut in ultima perioada vreun traumatism fizic sau psihic, cat este valoarea tensiunii arteriale si daca aveti urme de infectie din orice sfera medicala, inclusiv stomatologica. Toate acestea pot duce la cresterea D-dimerilor. Sumarul de urina cum a iesit? Ar fi utila o ecografie transabdominala si/sau transvaginala pt vizualizarea ovarelor. Deasemenea sa va palpati sanii

Va mulțumesc pentru răspuns.
Analiza D-Dimer am repetat-o de 3 ori și de fiecare data valori tot mai mari si nu am facut-o in tara. Momentan nu urmez tratament....doar din când în când mai i-au calciu cu D3 și omega 3. La ginecolog am fost și totul este ok. În urma unei ecografii mamare a reieșit la sânul drept un chist dar mi s-a spus sa stau linistita ca nu e nimic grav.în rest totul e ok. Pe mine cel mai tare ma sperie aceasta amețeală...pe unde am fost nimeni nu a putut sa-mi spună cauza.

(01-12-2017 10:53 PM)ElenaM a scris:  Tiroida s-a investigat? Dar feritina, vitamina D? Ești la dietă? Consumi suficiente grăsimi?

Da...am investigat și aceasta parte...am făcut analize și ecografie și totul e ok. Cat despre vitamina d , este puțin scăzuta...ajungând la o valoare de 23. Am luat picături de vitamina d și am stat mai mult la soare. Dieta nu urmez...am încercat în ultimul timp sa mânac sănătos sa vad dacă se schimba ceva cu starea mea...dar nimic.
Mulțumesc pt răspuns.
02-12-2017, 12:32 PM
Nu spun că simptomele tale sunt de la deficitul de vit D dar dacă tot veni vorba ar trebui sa știi că nu te poți baza pe soare daca ai un ten mai închis sau daca folosești crema de protectie. In cazul unei deficiențe e nevoie de suplimentare zilnica, mai ales în perioada octombrie-martie până ajungi la un nivel de 40-50 și apoi suplimentezi cu o doza mai mica in funcție de analize.
Sa nu uiți de o posibilă anemie, mai ales daca menstruațiile sunt abundente, care nu rezultă întotdeauna din analizele uzuale.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)