Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sistemul digestiv la pamant
10-10-2017, 11:55 AM
RE: Sistemul digestiv la pamant
Am primit si rezultatele la biopsii. Din fericire nu au evidentiat nimic periculos la esofag iar la stomac au zis ca e gastrita cronica inactiva. Am fost si la doctorul Pitigoi (dupa aprecierile pozitive de aici) si a zis ca nu am nimic la stomac si sa ma concentrez pe problema cu colonul iritabil.

Ciudatenia e ca nu prea ma deranjeaza zilele astea colonul in afara de obisnuitele balonari si mici crampe.
Au revenit in forta durerile in piept, mai ales pe partea stanga si senzatia de lipsa de aer ca o criza de astm bronsic.Exact ca in primavera cand m-am dus de 3 ori la camera de garda. Acum incerc sa stau calm zicandu-i ca nu e infarct, dar oricum e tare neplacut. Sa ai o durere mereu pe trahee, o jena si chiar sincopa la respiratie, tuse seaca... Nu prea mai cred ca e de la reflux acid. Doctorul Pitigoi a zis ca daca Nexiumul nu m-a ajutat...nu e de acolo.

Unde sa mai merg??La pneumolog?
Sau sa merg pe chestia cu alergiile?
Am discutat pe mail cu in user ce a postat pe acest thread mai vechi:
http://www.medical-bucuresti.ro/forum/Th...loc?page=3

...si poate totul pleaca de la intolerante alimentare si dezechilibre in bacteriile din colon.
Voi incerca sa fac aceste analize in tara. Inca nu ma gandesc sa merg la clinica din Bavaria, mult laudata.
Vreo sugestie cineva?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-10-2017, 04:00 PM
Manifestarile tale par a fi de tip spasmofil. Deficitul de vit. D (care de altfel e prezent cam la 50% din populatie!) atrage dupa sine si un deficit de calciu ionic, celular, cu consecinte asupra motilitatii gastrointestinale, musculaturii diafragmatice. Nu ignora hernia hiatala si intoleranta la lactoza. Incearca sa eviti o vreme orice aliment sa medicament care o contin. Mananca putin si des, mesteca foarte bine alimentele. Foloseste enzime digestive o vreme( Kreon 10000) dupa mesele principale. Exista un supliment de Ca+Mg+D3. Foloseste-l o perioada pentru a vedea daca aduce ameliorari. Poti face o radiografie pulmonara pentru linistea ta, macar pentru a elimina o cauza mai putin evidenta.
Sanatate
10-10-2017, 09:18 PM
Odata am fost la medic pentru o tuse seaca aparuta din senin si m-a gasit cu hipertiroidism. Bineinteles ca aveam si alte simptome, dar nu atat de multe ca tine. De exemplu tusea, transpiratiile, scaderea in greutate, anxietatea, insomnia, durerile articulare, problemele intestinale, flush etc. toate pot fi semne ca tiroida nu functioneaza cum trebuie. Dar tie ti-a iesit tsh 2 desi tsh nu e un hormon tiroidian, este hipofizar. Pentru a afla daca ai sau nu probleme cu tiroida sunt necesare mai multe teste si anume tsh, ft3, ft4, anti tpo, anti tg (in cazul in care atpo iese negativ) si ecografie. In prezent si eu am un tsh de 2 si nu ma simt bine...
11-10-2017, 10:02 AM
Multumesc pentru raspuns.

Iata cateva analize facute in primavara (aprilie) cand ma simteam la fel ca acum (valorile si intervalele de referinta):

-- TSH (Hormon de stimulare tiroidiana ) 0.9658 uIU/mL 0,35 - 4,94
Lucrat pe aparat: ARCHITECT PLUS ci4100
Metoda: CMIA

-- Tiroxina libera (Free T4) 1.01 pmol/L 0,7 - 1,48
Observatii: (metoda CMIA)

-- Anticorpi anti-tiroid peroxidaza (Anticorpi
anti-TPO) (Anticorpi antimicrozomali
tiroidieni) 0.13 Ul/ml < 5,61
Observatii: (metoda CMIA)

At treui sa merg mai mult pe ipoteza cu tiroida?
Si ca o nota suplimentara, mi se pare ca tusea asta pe care o am nu e asa de seaca, parca se rupe ceva pe trahee. Am mereu aceasta senzatie de a curata gatul si traheea de ceva care e acolo. O sa ziceti ca e refluxul gastric...cum ziceam, numai sunt asa sigur.
11-10-2017, 12:46 PM
Exista o mică posibilitate sa fie tiroida. Daca sunt obsedata de asta m-am gândit să te avertizez dar analizele sunt bune. Totuși nu ar strica să testezi și ft3 cu ocazia următoarelor analize.
Daca medicii nu te-au ajutat prea mult ar fi bine să asculți de doctorul nostru ca știe ce spune. Am observat că a început să se repete ceea ce înseamnă că nu l-ai ascultat. La un moment dat ți-a spus să reduci glutenul si ai răspuns că nu ești celiac. Nu e nevoie sa fii celiac că sa obții beneficii renunțând la gluten. Doar că poate să dureze câteva luni pana sa vezi rezultatele iar la început te poți simți foarte rau.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)