Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sindromul Roemheld
07-01-2018, 02:17 PM
RE: Sindromul Roemheld
As bea eu 200 ml de vin nu mai mult. Imi este o pofta... dar cu concorul nu cred ca am voie. Voi mai beti un vin o bere? Nu ma refer aici la abuzuri si nopti de betie. Dar o bere sau un pahar dr vin m ar ajuta sa mai imi cresc moralul uneori si sa nu mi se pai para ca parca am renuntat chiar la toate micile placeri.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
07-01-2018, 02:38 PM
Salut! Si eu am probleme cu balonarea care imi provoaca esv. Simt ca un fior care se formeaza in plex si urca, moment in care vine si extrasistola dupa care trebuie neaparat sa ragai. Astea le simt la fel chiar daca e zi sau noapte. Am stomacul umflat ca o minge, incepand de la coaste...
07-01-2018, 04:37 PM
(07-01-2018 02:17 PM)sorinz a scris:  As bea eu 200 ml de vin nu mai mult. Imi este o pofta... dar cu concorul nu cred ca am voie. Voi mai beti un vin o bere? Nu ma refer aici la abuzuri si nopti de betie. Dar o bere sau un pahar dr vin m ar ajuta sa mai imi cresc moralul uneori si sa nu mi se pai para ca parca am renuntat chiar la toate micile placeri.
Trebuie sa incerci sa combati balonarea. Daca bei bere nu vei reusi! In rest, asa cum ti-a spus si ursamajor, trateaza-ti anxietatea cu prioritate, deoarece e evident ca te afecteaza si te impiedica sa te relaxezi. Anxietatea generalizata este catastrofala pentru sistemul digestiv si daca la asta adaugam si alte tulburari in sfera gastro (hernie hiatala, Helicobacter prezent, deficite enzimatice) atunci nu trebuie sa ne mire ca avem clar un sindrom Roemheld si o distonie neurovegetativa de toata frumusetea.
Trebuie combinat un regim alimentar antibalonare, cu tratamentul alopat al anxietatii, cu psihoterapie, cu multa miscare, eliminarea deficitelor minerale si eventualelor avitaminoze.
 Mulţumiri acordate de: sorinz
13-06-2020, 11:01 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-06-2020 12:31 PM de SoulHealer.)
(22-12-2017 10:02 PM)SoulHealer a scris:  Nu ai spus daca esti supraponderal si ce inaltime ai. Presupun ca duci o viata sedentara la birou, metabolismul este in suferinta si glicemia indica o stare de prediabet. Intr-adevar, daca ai un cord clinic normal si presupun ca ai facut destule ecografii, esti candidatul ideal pentru diagnosticul de sindrom Roemheld. Cazul tau seamana perfect cu al meu, numai ca eu am scos imediat vezica biliara deoarece, avand o microlitiaza am facut vreo doua ictere mecanice care m-au determinat sa o scot fara ezitare. Balonarile de care aminteai, sunt cauza declansarii episoadelor de FiA prin mediere vagala. Hernia hiatala este si ea un factor favorizant. Trebuie sa cauti un gastroenterolog bun, pe care sa-l convingi ( happy ) ca e vorba de un sindrom Roemheld si care sa iti indice un regim alimentar si un tratament menit sa reduca balonarile si refluxul gastro esofagian, flatulenta intestinala. Cu siguranta ca ai deficite enzimatice datorita steatozei hepatice si probabil si anumite intolerante alimentare.
Va trebui sa incepi un regim alimentar si sa faci schimbari in stilul de viata care sa te faca sa ajungi la o greutate normala (daca esti supraponderal) sa nu permita herniei hiatale sa se manifeste, sa combati deficitele enzimatice prin aport de fermenti din suplimente (triferment, kreon10000) si sa reduca refluxul gastroesofagian.
Intr-adevar, in mod paradoxal, scaderea aciditatii gastrice poate fi motiv de BRGE dar multi nu stiu si continua sa ia antiacide (nexium, omez, etc) perioade mari de timp, ceea ce este total contraindicat.
Va trebui ca pe langa consultul gastro, sa treci si pe la endocrinolog pentru investigatii ale tiroidei, determinarea niv. de vit. D si a cortizolului.
Mananca putin si des, alimente pe care le tolerezi. Incearca sa manaci o saptamana fara gluten si lactoza si vezi cum te simti. Fa cat mai multa miscare si nu te culca imediat dupa mese. Sunt exercitii care intaresc musculatra diafragmatica (gasesti pe net destule).
Nu in ultimul rand, verifica printr-un studiu de somn daca nu ai cumva o apnee de somn! E foarte important.
Nu ai spus daca faci vreun tratament antiaritmic si anticoagulant.

Soulhealer
1,87,85 kg.Am luat 19 ani Rytmonorm.Am trecut pe Flecainida.E mai bine.As fi curios sa stiu,spunandu-mi ca ai cam aceleasi simptome/conditii, daca ai imbunatatiri sau inrautatiri ale fenomenului.Nu am gasit un gastroenterolog corespunzator inca.
Apreciez sfaturile tale.Daca pot fi de folos pune-mi te rog.Nu prea stiu,fiind foarte nou,cum pot afla imediat daca raspunzi.Ce varsta,date ai?Ce ai mai experimentat?Apropo,eu sunt din Bucuresti.

Completare : da,am fost desoperit cu apnee in somn si o tratez.Am redus spre 0 apneile ! Dar, nu este suficient!Cred ca trebuie sa mai slabesc,sa mananc mult mai putin odata,sa mestec mai mult,sa nu mai mananc ca sa ma calmez ! Sport fac,mancatul este cheia! Am facut doua teste de efort maximale in ultimul an,rezultate foarte bune!Gastroenterologii nu au auzit niciunul de sindromul Roemheld!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)