Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sindromul Roemheld
07-01-2018, 02:17 PM
RE: Sindromul Roemheld
As bea eu 200 ml de vin nu mai mult. Imi este o pofta... dar cu concorul nu cred ca am voie. Voi mai beti un vin o bere? Nu ma refer aici la abuzuri si nopti de betie. Dar o bere sau un pahar dr vin m ar ajuta sa mai imi cresc moralul uneori si sa nu mi se pai para ca parca am renuntat chiar la toate micile placeri.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
07-01-2018, 02:38 PM
Salut! Si eu am probleme cu balonarea care imi provoaca esv. Simt ca un fior care se formeaza in plex si urca, moment in care vine si extrasistola dupa care trebuie neaparat sa ragai. Astea le simt la fel chiar daca e zi sau noapte. Am stomacul umflat ca o minge, incepand de la coaste...
07-01-2018, 04:37 PM
(07-01-2018 02:17 PM)sorinz a scris:  As bea eu 200 ml de vin nu mai mult. Imi este o pofta... dar cu concorul nu cred ca am voie. Voi mai beti un vin o bere? Nu ma refer aici la abuzuri si nopti de betie. Dar o bere sau un pahar dr vin m ar ajuta sa mai imi cresc moralul uneori si sa nu mi se pai para ca parca am renuntat chiar la toate micile placeri.
Trebuie sa incerci sa combati balonarea. Daca bei bere nu vei reusi! In rest, asa cum ti-a spus si ursamajor, trateaza-ti anxietatea cu prioritate, deoarece e evident ca te afecteaza si te impiedica sa te relaxezi. Anxietatea generalizata este catastrofala pentru sistemul digestiv si daca la asta adaugam si alte tulburari in sfera gastro (hernie hiatala, Helicobacter prezent, deficite enzimatice) atunci nu trebuie sa ne mire ca avem clar un sindrom Roemheld si o distonie neurovegetativa de toata frumusetea.
Trebuie combinat un regim alimentar antibalonare, cu tratamentul alopat al anxietatii, cu psihoterapie, cu multa miscare, eliminarea deficitelor minerale si eventualelor avitaminoze.
 Mulţumiri acordate de: sorinz
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)